Okładka wydania

Tajemnice Gruzińskiego Smaku

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Tajemnice Gruzińskiego Smaku | Autor: Giorgi Maglakelidze

Wybierz opinię:

Sylfana

Właściwie rzadko kiedy korzystam z książek kucharskich. Odkąd właściwie pamiętam zawsze wspomagałam się przepisami znalezionymi w Internecie lub podpytywałam seniorkę roku, moją babcię, jak należy sporządzić poszczególne potrawy. I właśnie gdzieś w tym wszystkim, ze względu na tradycję śląską, w której jestem zanurzona, ograniczałam się właściwie do kuchni regionalnej i ogólnie pojętej polskiej. Powiem szczerze, że nawet zakupiłam kilka poradników kulinarnych o rodzimej tematyce, jednak bardzo szybko porzuciłam ich studiowanie. Dlaczego? Z jednego prostego powodu – były one mało atrakcyjne graficznie, przepisy były właściwie już jak dawno mi znane „odgrzewane kotlety’ – zatem nic odkrywczego, nic, co byłoby podane w innej, bardziej oryginalnej formie – tak więc, chcąc nie chcąc, zarzuciłam czytanie i przeglądanie książek kulinarnych, aż trafiłam na pozycję, która przywróciła mi wiarę w to, że można ciekawie i inaczej opowiadać o kuchni i przyrządzaniu potraw. Mowa tu o książce pt. Tajemnice gruzińskiego smaku.

 

Na początku myślałam, oglądając okładkę i kilka przypadkowych przepisów, że nie będzie to książka dla mnie. Wszystko wydawało mi się takie inne, nieznane, obce temu, co sama nieraz przyrządzałam w domowych pieleszach. Nie poddałam się jednak tak łatwo i przy pierwszej możliwej sposobności wykorzystałam wiedzę gastronomiczną zawartą w tej książce i dzięki temu Gruzja i jej cudowne smaki stały się bardzo bliskie mojemu sercu.

 

Od strony technicznej, książka zawiera 79 przepisów spisanych prostym, klarownym językiem. Każdy z nich zaopatrzony jest w odpowiednią ilustrację potrawy, która ma na celu pobudzić naszą kreatywność w tworzeniu i apetyt. Zdjęcia te są niezwykle ładne, nawet na płaskiej kartce papieru pobudzają kubki smakowe czytelnika. Warto wspomnieć również o tym, że autor pokusił się o kategoryzację potraw, dzięki czemu szybko możemy wyszukać w spisie treści zupy, dania mączne, przetwory itd. Oprócz wspomnianych przepisów mój ogromny zachwyt wzbudził wstęp do książkowej kulinarnej uczty, w którym Giorgi Maglakelidze oprowadza nas wirtualnie po wszystkich aspektach prawdziwiej gruzińskiej biesiady. Podkreśla, jak bardzo ważna dla tej nacji jest celebracja jedzenia, mówi o tym, że gościnność przy stole jest priorytetem jego rodaków. Wspomina również o głębokiej kulturze wznoszenia toastów, wzajemnej serdeczności, otwartości i najczystszej z możliwych radości, jaką daje ludziom wspólne biesiadowanie. Tekst ten jest niezwykle poruszający, gdyż, jak widać, Gruzini w dalszym ciągu za sferę sacrum uważają pierwotną potrzebę jedzenia i dzielenia się z innymi, tym co najlepsze. Ten wspomniany wstęp zrobił na mnie ogromne wrażenie i cieszę się, że autorowi udało się powiązać tematykę gastronomiczną z kulturową i zwyczajową. Nie zdarza się to w poradnikach kulinarnych dosyć często, dlatego ten element jawi się jako niezwykła zaleta tej pozycji.

 

Kolejnym plusem, już wcześniej wspomnianym jest szata graficzna oraz to, ze autor oraz projektanci książki pokusili się o pozostawienie przy każdym przepisie oryginalnej nazwy każdej potrawy. Co prawda jest to mały akcent, ale niezwykle cieszy oko. Kolorystyka poradnika jest mocna, barwna, przyciąga wzrok i akcentuje podstawową kwestię, jaką jest tradycja.

 

Czuję się niezmiernie zaszczycona, że autor pozwolił nam, Polakom, przybliżyć się odrobinę do tej kolorowej, tętniącej życiem i serdecznością kultury gruzińskiej. Takie książki kulinarne to majstersztyk. Ta zajmuje na mojej półce wyjątkowe miejsce i z pewnością , gdy najdzie mnie ochota na kuchenne rewolucje, będę wracać do niej z uśmiechem na twarzy i nadzieją, że uda mi się powtórzyć te mistrzowskie przepisy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial