Francuski Samouczek Z Kryminałem I Ćwiczeniami Tous Les Secrets Du Docteur. Poziom A1-A2

Autor: Agnieszka Wrzesińska

Okładka wydania

Francuski Samouczek Z Kryminałem I Ćwiczeniami Tous Les Secrets Du Docteur. Poziom A1-A2


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anna Wójcik

Francuski z dreszczykiem w tle

 

A może by tak uczyć się języka podczas czytania opowiadań? „Francuski Samouczek z kryminałem i ćwiczeniami” to podręcznik do nauki języka z nowej serii wydawnictwa Edgard. Przeznaczony jest dla osób, które dopiero zaczynają uczyć się francuskiego lub chcą sobie powtórzyć podstawy.

 

Pierwsze pytanie, które nasuwa się przy tego typu publikacji - czy nauka w taki właśnie sposób będzie dla mnie najbardziej efektywna? Szczerze mówiąc miałam mały problem z tym samouczkiem dokładnie z tego powodu. Po nauce z niego myślę, że potrafię stwierdzić, że nie jest on zbyt „przyjazny” dla osób, które dopiero zaczynają naukę francuskiego. Jeśli chcecie powtórzyć podstawy lub przypomnieć sobie ten język – nie ma problemu. Jeśli jednak dopiero zaczynacie możecie mieć sporo trudności.

 

Książka została podzielona na rozdziały, a w każdym z nich znajdziemy fragment opowiadania wyłącznie w języku francuskim. Nie znajdziemy w nim niestety transkrypcji po polsku co uważam za dość dużą wadę publikacji. Zamiast tego na marginesach znajdziemy słowniczek, a poszczególne słowa zostały w tekście pogrubione. Po fragmencie możemy rozwiązać kilka ćwiczeń dotyczących zrozumienia przez nas jego treści. Są to zarówno ćwiczenia prawda/fałsz, uzupełnianie luk, jak i wybieranie odpowiednich odpowiedzi.

 

Następnie jeszcze raz będziemy mogli zapoznać się z trudnymi słówkami i przeczytać ewentualne ciekawostki na temat życia we Francji. Potem rozpoczyna się część gramatyczna, gdzie najpierw znajdziemy dokładny opis zasadh, a następnie ćwiczenia, które pomogą nam w zastosowaniu reguł w praktyce. Na końcu książki został umieszczony zbiorczy słowniczek oraz klucz odpowiedzi do wszystkich ćwiczeń w niej zamieszczonej. Ponadto możemy wykonać 2 testy sprawdzające poziom przyswojenia wiedzy z samouczka.

 

Książka jest na poziomie A1-A2 i uważam, że jest bardzo dobrym samouczkiem do nauki zasad gramatycznych. To od nich zresztą wedle zaleceń powinniśmy zaczynać każdy rozdział. Dopiero po zapoznaniu się z gramatyką i słownictwem możemy zająć się czytaniem fragmentu opowiadania. Problem jednak w tym, że osoba dopiero poznająca ten język, nie będzie w stanie zrozumieć całości tekstu. Mimo podanych słów, nie będzie ona rozumieć wszystkich zasad gramatycznych i konstrukcji zdań. Jeśli taki system pracy miałby zadziałać, to tylko wtedy jeśli najpierw zapoznamy się z wszystkimi zasadami gramatycznymi w książce, a dopiero potem podejmiemy się próby zrozumienia opowiadania w całości.

 

Z tego powodu warto podczas uczenia się z „Francuskiego Samouczka” robić także inne kursy lub przynajmniej uczyć się dodatkowych słówek, np. poprzez aplikacje do nauki języków obcych. Można również spędzać dużo czasu na pracy ze słownikiem. Jedno jest pewne, ta publikacja to zaledwie punkt wyjścia do dalszej nauki. Osobom początkującym może być trudno nauczyć się języka tylko na podstawie tej książki, w dodatku mogą poczuć się zniechęcone.

 

Atutem samouczka jest dołączona do niego płyta CD, na której znajdziemy zarówno e-book opowiadania, jak i nagrania każdego fragmentu oraz słówek do powtarzania. Jest to niezwykle pomocne przy nauce, jednak mimo wszystko zabrakło mi w książce opisu wymowy poszczególnych liter oraz wyjaśnienia akcentów. Są to zdecydowane podstawy, które osoba ucząca się musi albo przyswoić intuicyjnie na podstawie nagrań albo znaleźć samodzielnie z innych źródeł.

 

Poza tymi mankamentami uważam, że jest to dość dobrze skonstruowany samouczek. Zasady gramatyczne są bardzo dokładnie wyjaśnione, ćwiczenia mają różny poziom trudności i stanowią doskonały wstęp do dalszej nauki. Mimo to nie poleciłabym jej osobom, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z francuskim. Trzeba przynajmniej znać kilkaset podstawowych słówek, by z powodzeniem i bez większych przeszkód ukończyć samouczek i przyswoić sobie wszystkie zawarte w nim informacje.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!