Okładka wydania

Tajemnicze Miasto Spacery Po Warszawie Marymont, Sady, Powązki Wojskowe

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Michał Szymański
 • Seria: Spacery po Warszawie
 • Gatunek: Przewodnik
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 166
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 147x210 mm
 • ISBN: 9788365499868
 • Wydawca: Wydawnictwo CM
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Tajemnicze Miasto Spacery Po Warszawie Marymont, Sady, Powązki Wojskowe | Autor: Michał Szymański

Wybierz opinię:

Anena

Warszawa. Stolica i chluba naszego kraju, do której przybywają turyści z Polski i świata. Jednocześnie jest to również miasto z bogatą historią i miejsce pełne sprzeczności. Z jednej strony nowoczesne za sprawą wielokondygnacyjnych budynków, luksusowych hoteli, siedzib międzynarodowych korporacji, a z drugiej miejsce przepełnione historią pamiętające czasy okupacji, powstanie i komunizm. W Warszawie nic nie jest pewne, ani przejrzyste, bo w tym niezwykłym mieście stykają się elementy Wschodu i Zachodu. Czasami zastanawiam się, czy naprawdę znamy Warszawę, jej uliczki, przepiękną, ale i bolesną historię? A może są w tym mieście zakątki, o których tak naprawdę nie wiemy nic albo bardzo niewiele? Na to pytanie pomoże Wam znaleźć odpowiedź seria przewodników pod znaczącym tytułem Tajemnicze miasto.

 

Michał Szymański pracujący na co dzień jako nauczyciel angielskiego w żoliborskiej szkole podstawowej okazuje się prawdziwym wielbicielem Warszawy. Nie tylko potrafi pasjonująco opowiadać o zakątkach miasta, ale swoje opisy potrafi również uzupełniać własnoręcznie wykonanymi pięknymi fotografiami, za które otrzymał nawet kilka nagród. Szymański, który pracował jako pilot wycieczek szybko odkrył, że Warszawa jest jego pasją, którą powinien pokazać każdemu. Właśnie z tej miłości do stolicy narodziły się przewodniki jego autorstwa, między innymi skierowana do dzieci Warszawa jest OK! oraz seria Tajemnicze miasto wydawana przez CM. Od 2007 roku pan Szymański prowadzi blog warszawamoimoczkiem.blogspot.com, który również warto odwiedzić. Proponowane przez niego trasy spacerów są unikatowe i jedyne w swoim rodzaju. Prowadzi bowiem zainteresowanych nie tylko znanymi trasami, lecz także odkrywa uroki i tajemnice nieznanych lub zapominanych uliczek.

 

W siódmej odsłonie wędrówek po stolicy autor proponuje czytelnikowi cztery spacery po współczesnym mieście inspirowane jego bogatą historią. Przemierzając Marymont i Potok śladami Marysieńki będzie można poznać historię ukochanej Sobieskiego oraz przekonać się co po sobie pozostawiła. Z kolei w Sadach Żoliborskich i Zatrasie będziemy szukać śladów sadów i przekonamy się dlaczego w tym miejscu obecne są teraz bloki. Przemierzając Nowy Żoliborz będziemy poszukiwać śladów dawnych fabryk i postaramy się dowiedzieć dlaczego ich już nie ma. Ostatni spacer okaże się wyjątkowy i pełen emocji, gdyż trafimy na Cmentarz Powązkowski Wojskowy. Tam będziemy poszukiwać mogił należących do dawnych bohaterów, zarówno tych o których pamiętamy z lekcji historii, jak i tych, o których z czasem zapomniano. Poza tym znajdziemy tu wciąż unoszące się wspomnienia o ludziach wybitnych i gwiazdach, z których odejściem niewielu jest w stanie się pogodzić aż do dziś.

 

Czytając książkę można zauważyć niebywałą wręcz pasję autora, dla którego Warszawa nie jest zwyczajnym miastem, a wręcz sensem życia. Michał Szymański potrafi swoim entuzjazmem zarazić nawet najbardziej opornego czytelnika oraz osoby, które nieraz zwiedzały stolicę i są przekonane, że znają jej zakamarki jak własną kieszeń. Nic bardziej mylnego! Warszawa widziana jego oczami to miasto pięknych emocji i bogatej historii wychylającej się niemalże z każdego zaułka. Również zdjęcia jego autorstwa nie są szablonowe, ponieważ panu Szymańskiemu udaje się wychwycić szczegóły niezauważalne przez ludzkie oko. Potrafi zwrócić uwagę odbiorcy na kolor ścian, napisy, czy nawet interesujące figurki znajdujące się na fasadzie budynków mijanych przez nieświadomych turystów. Te smaczki, na które zwraca uwagę odbiorcy udowadniają, że Warszawa skrywa jeszcze wiele tajemnic, które tylko najbardziej spostrzegawczy są w stanie zauważyć.

 

Polecam Tajemnicze miasto. Spacery po Warszawie. Marymont, Sady, Powązki wojskowe nie tylko turystom, którzy w najbliższym czasie chcieliby odwiedzić Warszawę, ale i jej mieszkańcom, którzy znajdą w tym przewodniku wiele miejsc wymagających odkrycia na nowo. Jedyną ,,wadą” publikacji jest zbyt mała ilość zdjęć  Mam nadzieję, że i Wy dzięki tej książce zechcecie podążyć śladami autora i odbyć niezapomnianą przygodę po mieście pełnym wspomnień.

Bnioff

„No cóż, Żoliborz to temat rzeka. Nie dość, że szeroka, to jeszcze właśnie wylała... na dwa tomy. I o ile w szóstym tomie zajęliśmy się wyłącznie Żoliborzem spółdzielczym, to tom siódmy opowiada o tak zwanych peryferiach dzielnicy. Absolutnie nie oznacza to wcale, że będzie tu mniej ciekawie albo zmniejszy się liczba sław, które spotkamy - o nie! Co więc tu znajdziemy ciekawego? Ha, a czego tu nie ma? Królewska rezydencja, zamieniona na kościół, osiedle bloków, stawiane za wzór dla kolejnych pokoleń architektów, gazownia miejska, służąca dziś za autobusową zajezdnię, dawne miasteczko biedy - Powązki - i co z niego zostało... A do tego odnajdziemy przedwojenne pozostałości Marymontu, zobaczymy, co wyrosło na terenie PRL-owskich fabryk oraz przejdziemy cmentarz Wojskowy, który może nie jest tak piękny, jak Stare Powązki, ale za to jest to panteon osób bardzo znanych, jak i mniej znanych, ale równie wybitnych. A to tylko czubek góry lodowej.”

 

Przed nami kolejny spacer z Michałem Szymańskim, a właściwie cztery szczegółowo opracowane i misternie opisane trasy po najciekawszych miejscach wokół Żoliborza. Tym którzy nie mieli okazji zetknąć się wcześniej z serią „Tajemnicze Miasto. Spacery po Warszawie” przypomnijmy z jaką formułą mamy tu do czynienia, bo nie jest to, jak mogłoby się wydawać, klasyczny przewodnik po mieście. Cykl ów jest oczywiście czymś więcej, został stworzony przez pasjonata, który postanowił się podzielić swoją miłością do miasta zapraszając nas na serię niesamowitych spacerów, podczas których odkrywa przed nami miasto i pokazuje je swoimi oczyma. Jest Szymański autorem kilku klasycznych przewodników, w tym kapitalnego wydawnictwa dla dzieci „Warszawa jest OK!” oraz ma kilkunastoletnie doświadczenie jako warszawski przewodnik, co ciekawe, na przechadzki z nim umawiają się także mieszańcy Warszawy.

 

Każdy ze spacerów opatrzony jest mapką, na której oznaczono obiekty, którym podczas wędrówki poświęci Autor kilka słów czasem, a innym znowu kilka akapitów, dodatkowo zainspiruje do pogłębiania wiedzy o danych miejscach i wydarzeniach, które się w nich działy praz o postaciach, które często znamy jedynie z nazwiska, nie potrafiąc dokładnie usytuować ich w historii. Podczas tych spacerów wiedzy historycznej będzie sporo, ale potrafi ją Szymański sączyć w sposób tak interesujący, że po skończonej wędrówce, będziemy chcieli ją powtórzyć. W książce znajduje się sporo współczesnych fotografii, które z pewności pomogą w odnalezieniu się w przestrzeni po której oprowadzać nas będzie niniejszy przewodnik. Dużo większą jednak wartość mają reprodukcje, pokazujące jak wyglądały rzeczone miejsca w przeszłości. Pamiętajmy, że historia terenów obejmujących dzielnicę Żoliborz sięga kilku stuleci wstecz. Ot, chociażby wymieniony w tytule Marymont, którego nazwa to spolszczenie „Marie Mont”, co znaczy Góra Marii. To właśnie tam, Jan III Sobieski zbudował w XVII wieku pałacyk letni dla swojej królowej Marysieńki. To co działo się z tym miejscem i jego zabudową to jedna z ciekawszych opowieści niniejszego tomu.

 

Trudno też nie pamiętać, że spacerujemy po mieście, które jak żadne inne dotknięte zostało działaniami wojennymi i to nie tylko podczas ostatniej wojny światowej. Przypomni nam o tym z pewnością spacer po Cmentarzu Powązkowskim Wojskowym. Autor podzielił go na sektory, tak by łatwiej poradzić sobie z tym niewyobrażalnym nagromadzeniem sław i to nie tylko, rzecz jasna, związanych z wojskiem i wojną. Leży tam bowiem mnóstwo wybitnych postaci z dziedziny kultury i nauki, osób, o których pamięć nie powinna zginąć, bo na trwałe zapisali się w historii naszego kraju.
Spacery z Michałem Szymańskim to po prostu jazda obowiązkowa dla każdego, kto chciałby zanurzyć się w niesamowitej historii Stolicy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto