Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Dom Służących

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Dom Służących | Autor: Kathleen Grissom

Wybierz opinię:

Ruda Recenzuje

„Dom służących” to powieść, o której przeczytaniu marzyłam od dłuższego czasu. Poruszana w niej tematyka, porównania do Służących, a nawet piękna okładka sprawiają, że nie sposób przejść obok niej obojętnie, co więcej- od razu zakładamy, że ta książka po prostu musi być dobra.

 

Tym, co w mojej opinii szczególnie zasługuje na wyróżnienie, jest prowadzona dwutorowo narracja. Autorka z jednej strony pokazuje nam świat widziany oczami dziewczynki, która przebywa na plantacji, by spłacić długi rodziców. Z drugiej strony przejmująca codzienność opisywana jest przez młodą murzyńską niewolnicę. Przedstawienie historii z kilku perspektyw sprawia, że staje się ona nie tylko intrygująca, ale również porusza i pozwala spojrzeć na pewne sprawy inaczej. Decydując się na taki wybór narratorek autorka powieści ustawiła sobie poprzeczkę bardzo wysoko, udowadniając, że nie obawia się ciężkich tematów, a możliwość zmierzenia się z nimi jest dla niej sprawa istotną.

 

Kolejne strony to ekscytująca mieszanka tematów, która z pewnością wywrze wrażenie na niejednej czytelniczej duszy. Grissom umiejętnie i z wielką pasją łączy ze sobą kwestie ważne i aktualne, nie zapominając, jak wielką mają one wagę. Z gracją, ale i dużą śmiałością, opowiada o stosunkach łączących panów i ich niewolników. Zagłębiając się w tę historię poznamy niepokojące sekrety, zasmucające tajemnice i zadziwiające konflikty. Wszystkie tematy połączono ze sobą w sposób spójny i przemyślany, każdy szczegół zajmuje w tej opowieści swoje miejsce, oddziałując na wyobraźnię czytelnika wielopłaszczyznowo.

 

Mogłoby się wydawać, że podobnych historii powstało już wiele, w końcu taka tematyka daje autorowi naprawdę wiele możliwości, a jednak „Dom służących” na nowo wzrusza i odwołuje się do kwestii, które zawsze zostaną prze czytelnika ciepło przyjęte. Grissom odważnie i poważnie mówi o rzeczach, jakie najłatwiej byłoby zamieść pod dywan, przemilczeć, udawać, że nie miały miejsca. W swej opowieści bazuje na ciemnych stronach ludzkiej natury i jeszcze ciemniejszych kartach historii. W opisywanych wydarzeniach roi się nie tylko od tajemnic i sekretów, wiele miejsca znalazło się także dla pozorów i konfliktów. Elementy te składają się na piękną, ale i zaskakującą całość, która zatrzyma nas przy powieści na kilka sympatycznych wieczorów.

 

Styl autorki jest bardzo lekki, dzięki czemu kolejne strony upływają nam w zaskakującym tempie. Czytamy i czytamy, wciąż nie mogąc nasycić się tą niezwykłą historią. Połączenie prostego języka i intrygującego tematu stanowi w przypadku tej powieści strzał w dziesiątkę, okazuje się, że tajemnica sukcesu książki wcale nie musi być zawiła.

 

Duże wrażenie zrobili na mnie również bohaterzy tej historii. „Dom służących” stanowi świetny przekrój amerykańskiego społeczeństwa dawnych lat. Podział na biednych i bogatych, a raczej panów i służących, wywołuje u czytelnika mnogość emocji, budzi refleksje, skłania do szukania odpowiedzi nawet na najprostsze pytania. Postacie wykreowane przez Grissom są wielowymiarowe, bardzo ludzkie, ukształtowane na wzór nas samych. Bohaterzy zapadają w pamięć, skłaniają do oceny swojego postępowania, nie pozwalają na obojętność.

 

To jedna z tych powieści, na lekturę której warto czekać, by potem jeszcze mocniej ją docenić. Piękna, dojrzała, wartościowa, zapadająca w pamięć. Godna polecenia każdemu czytelnikowi, bez wyjątku- niezależnie od wieku, płci czy zainteresowań.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial