Okładka wydania

Lucyfer Zwycięża

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Lucyfer Zwycięża | Autor: Ilona Witkowska

Wybierz opinię:

Sylfana

Cienki, wręcz mikroskopijny tomik wierszy Ilony Witkowskiej pt. Lucyfer zwycięzca to paradoksalnie dzieło wielkie i niezwykle interesujące. Gdy trafiło w moje ręce nie obiecywałam sobie wiele, ale być może byłam uprzedzona wcześniejszymi próbami czytania współczesnych liryków polskich autorów. Tytuł całego zbioru już poniekąd tłumaczy nam jego treść, a z pewnością fragmentarycznie tematykę. Autorka stawia w swoich poetyckich przemyśleniach na kreowanie świata poprzez obrazoburczą metaforykę, ewidentnie chce dobić swojego czytelnika dosadnością, nie bawi się w delikatne porównania, opisuje zaistniałą rzeczywistość niezwykle dosadnie, obcesowo i twardo, co bez wątpienia wpływa na pozytywną ocenę z mojej strony. Używany przez nią określony słownik symboli przypomina mi trochę pióro niektórych poetów wojennych, przykładowo tętniące od brutalności, strachu i śmierci wybitne dzieła liryczne Tadeusza Gajcego. Oczywiście te dwa poetyckie światy są od siebie dosyć odległe, jednak język używany przez obie te postaci wydaje mi się być tożsamy, podobny, chociaż też oczywiście nie do końca identyczny.

 

Witkowska w wierszach i między wierszami porusza ważne tematy dla każdego współczesnego człowieka: samotność (wiersz równanie z trzema wiadomymi), brak ideałów i autorytetów, brak wiary w cokolwiek, zatracenie się w sobie, zapominanie o własnych duchowych potrzebach. Mówi także, i to wydaje się być właśnie najbardziej zaakcentowane, o niemożności tworzenia stałych, nierozerwalnych i prawdziwych więzi międzyludzkich. W pogoni za złudnym, nieprawdziwym szczęściem zatracamy to, co ważne – o tym autorka wspomina w różnych kontekstach i lirycznych sytuacjach życiowych.

 

Bardzo podoba mi się krótka, wręcz niebywale oszczędna forma większości tekstów. Witkowska wydaje się być mistrzynią zawierania dosłownie w kilku słowach ogromnej bomby treściowej, która wybucha w głowach czytelnika, powodując wyjaskrawienie się ciągu pokrewnych skojarzeń i emocji. Jest to z pewnością niebywała sztuka i wrodzony talent do operowania w ten sposób językiem, szczególnie że jest on treściwy, dosadny, gardzący niepotrzebnymi ozdobnikami.

 

Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że teksty autorki nie są proste w odbiorze. Nie jest to rozrywka melancholijno – poetycka, pełna ubarwień i wzruszeń; Witkowskiej bezwzględnie taka merytoryka jest obca, co jest ogromnym plusem. Język idealnie wpisuje się tutaj w tematykę, obie te warstwy ze sobą idealnie współgrają, choć potrzeba trochę czasu, żeby rozszyfrować niektóre użyte przez nią kody poetyckie.

 

Lucyfer zwycięzca to tomik również na wskroś współczesny, o czym wspomniałam już wcześniej. Odnośniki do rzeczywistości XXI wieku znajdujemy właściwie w każdym tekście, chociaż podmiot liryczny nie stroni od wycieczek w przeszłość. Pojawia się tu motyw dzieciństwa, członków rodziny, wspomnień, które wydają się być odległe i rozmazane przez grubą warstwę szarego czasu. Może zabrzmi to trochę trywialnie, ale jestem zauroczona tą nie-magiczną, smutną rzeczywistością. Rzadko komuś ze współczesnych poetów udaje się tak dobitnie i bezpruderyjnie oddać w słowie charakter duszy człowieka zbłądzonego, niemogącego wrócić do swojego prawdziwego „ja”. Żywię ogromną nadzieję, że uda mi się jeszcze kiedyś przeczytać coś tej autorki i będzie to równie niesamowite przeżycie, jak lektura opisywanego tomiku.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto
  • Zobacz Mini Tutorial