Okładka wydania

Lenin W Pociągu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Catherine Merridale
 • Tytuł Oryginału: Lenin on the Train
 • Gatunek: Historyczne
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Grzegorz Siwek
 • Liczba Stron: 400
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 158x225 mm
 • ISBN: 9788324042388
 • Wydawca: Znak
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Kraków
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Lenin W Pociągu | Autor: Catherine Merridale

Wybierz opinię:

Morrigan

Podróż, która unicestwiła carską Rosję - przeczytacie o niej w książce Lenin w pociągu brytyjskiej historyczki Catherine Merridale. Tytuł jest może nieco mylący, bo pociąg był głównym, ale nie jedynym środkiem transportu, jakim poruszał się polityk, zmierzając do punktu docelowego, czyli swojej ojczyzny. Podróż Lenina nie jest zresztą najważniejszym tematem tej publikacji. Sięgając po nią, nastawcie się na znacznie więcej, bo to niezwykle zajmująca opowieść o Rosji, nie tylko tej sprzed stu lat.

 

W pierwszych miesiącach 1917 r. do przebywającego w Szwajcarii Włodzimierza Lenina dociera informacja, że właśnie zaczyna się to, co od dawna przewidywał i na co tak niecierpliwie czekał. Oto w Rosji wybucha rewolucja - ta, która na zawsze odmieni oblicze tego kraju. W stołecznym Piotrogrodzie robotnicy, zaniepokojeni nie tylko wzrostem cen, ale przede wszystkim brakiem żywności w sklepach, organizują strajk, który błyskawicznie się rozszerza. Wkrótce znienawidzony przez proletariat car zrzeka się władzy (którą przejmuje Rząd Tymczasowy), i zostaje uwięziony wraz z żoną i dziećmi (kilkanaście miesięcy później cała rodzina zostanie pozbawiona życia, co da początek opowieściom o jedynej, która rzekomo zdołała uniknąć śmierci z rąk bolszewików - siedemnastoletniej wówczas wielkiej księżnej Anastazji).

 

Lenin pragnie powrócić do ojczyzny, jednak droga prowadzi przez terytorium Cesarstwa Niemieckiego, które w trwającej właśnie wojnie walczy po innej stronie niż Imperium Rosyjskie. Ten fakt niespodziewanie okazuje się dla polityka przepustką do domu, bowiem w tamtym okresie Niemcy bardzo chętnie udzieliliby pomocy każdemu, kto może zdestabilizować, a tym samym osłabić Rosję. 9 kwietnia 1917 r. na dworcu w Zurychu Lenin wraz z żoną i trzydzieściorgiem innych Rosjan wsiada do pociągu, a Niemcy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, zapieczętowują wagon. Osiem dni później na peronie Dworca Fińskiego w Piotrogrodzie tłumy bolszewików będą entuzjastycznie witać człowieka, który wkrótce zacznie realizować w ojczyźnie opartą na marksistowskiej ideologii wizję rządów i znacząco wpłynie na bieg historii.

 

Podróże pociągiem (i podróże w ogóle) nie należą do moich ulubionych doświadczeń - już z tego powodu podziwiam autorkę książki, która zdecydowała się pokonać tę samą trasę, którą sto lat wcześniej przemierzył Lenin. Piotrogród, znany dziś jako Petersburg, stracił status stołecznego miasta. Co jeszcze uległo zmianie? Jak wyglądał ten fragment świata, który Lenin mógłby oglądać z okien pociągu, gdyby choć na chwilę oderwał wzrok od sporządzanych przez siebie notatek i jak wygląda teraz? Jak zmieniła się Rosja? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, koniecznie sprawdźcie, co udało się zauważyć i odnotować Catherine Merridale. Dzięki niej możemy dowiedzieć się nie tylko tego, jaką politykę prowadził Lenin, ale i jakie wspomnienia po sobie pozostawił. Do historii przeszedł z niechlubnym, lecz sprawiedliwie nadanym tytułem zbrodniarza, jednak Merridale spotyka ludzi, którzy osądzają go o wiele mniej surowo. Lenin ma na sumieniu wiele poważnych grzechów - jednym z nich jest wywołanie Wielkiego Głodu, który pochłonął pięć milionów istnień. Co sprawia, że taki człowiek znajduje dziś gorliwych obrońców? I w jaki sposób z duchem Lenina rywalizuje Władimir Putin? Również tych zagadnień dotyczy Lenin w pociągu.

 

Catherine Merridale jest prawdziwą specjalistką w dziedzinie rosyjskiej historii, a jej publikacje doczekały się wielu przekładów i nagród. Lenin w pociągu to kolejna warta polecenia książka, która wyszła spod jej pióra.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial