Dunkierka

Autor: Joshua Levine

Okładka wydania

Dunkierka


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Jarr74

„Niebo było czarne od bombowców i wydawało się, że wszystkie zrzucają bomby na port w Dunkierce. Unosiły się nad nim tylko kłęby pyłu i dymu oraz latające w powietrzu odłamki. Miało się wrażenie, że próby dotarcia tam na nic się nie zdadzą".

 

Literatura dotycząca wydarzeń drugiej wojny światowej jest tak ogromna i rozbudowana iż obejmuje swoim zasięgiem niemal jej wszystkie, militarne, polityczne i społeczne aspekty. Dotyczy to zarówno pozycji popularnonaukowych, przez typowo historyczne aż po pełne i drobiazgowe opracowania technologiczne. Moim jednak zdaniem, elementem, który wnosi do naszej wiedzy najwięcej i najbardziej poszerza nasze spojrzenie na ten straszny i krwawy XX –wieczny konflikt, są bezpośrednie relacje świadków i uczestników omawianych wydarzeń, w naturalny sposób pozbawione, pojawiających się z biegiem czasu, różnych ideologicznych, światopoglądowych i wymuszonych, aktualną sytuacją polityczną przekłamań czy naleciałości, owocujących niekiedy wybielaniem jednych a kolorowaniu innych faktów. Jedną z takich właśnie książek opartych na bardzo osobistym materiale porównawczym i badawczym, na który składają się pisane na gorąco relacje oraz niemal intymne wspomnienia jest książka Joshua Levine zatytułowana „Dunkierka".

 

Jej kanwą stała się „Operacja Dynamo", czyli największa ewakuacyjna operacja XX wieku, która rozegrała się podczas II wojny światowej na francuskim wybrzeżu, w okresie od 26 maja do 4 czerwca 1940 roku.

 

Chodziło o ewakuacje żołnierzy Brytyjskiego Korpus Ekspedycyjnego (oraz części jednostek francuskich, belgijskich i polskich), które po przegranej kampanii francuskiej zamknięte zostały w kotle wokół portu w Dunkierce. Wobec przygniatającej przewagi Wehrmachtu, zwłaszcza w jednostkach pancernych i lotnictwie, ich jedyną szansą na przetrwanie była odpłyniecie ku zbawiennym brzegom Wielkiej Brytanii. i właśnie ów porażający dramatyzm oraz okrutne realia wojny, znakomicie udało się autorowi uchwycić w swojej lekturze.

 

Jest to niezwykle ciekawy, zwłaszcza z naszego, współczesnego, punktu widzenia, obraz zmagań, broniącej się na skrawku francuskiej ziemi, armii, widziany z perspektywy żołnierzy i oficerów rożnych narodowości i formacji: walczących na pierwszej linii zbrojnych działań, próbujących dostać się na zbawiane statki, zmagającego się z niedostatkiem zaopatrzenia, własnym strachem i samym sobą. Nie słabną również wśród historyków w czy ludzi zajmujących się dziejami tego konfliktu, kontrowersje dotyczące rozkazu Adolfa Hitlera o wstrzymaniu działań lądowych (akcję prowadziła jedynie niemiecka Luftwaffe) wymierzonych w aliantów, co w konsekwencji umożliwiło wyrwanie się z kotła około 300 tysięcy żołnierzy różnych jednostek i narodowości. Czy kryły się za nią przyczyny polityczne (nazistowski dyktator nadal liczył na porozumienia z Winstoemn Churchillem i dlatego zwlekał z zagładą korpusu ekspedycyjnego) czy chodziło o względy natury typowo wojskowej, wynikająca ze zmęczenia niemieckich żołnierzy walkami na froncie zachodnim i bardzo rozciągniętymi liniami zaopatrzenia i czasem potrzebnym na podciągniecie posiłków.? To wciąż jedna z wielu nierozwiązanych zagadek II wojny światowej.

 

To również interesujące spojrzenie na ogrom logistycznego przedsięwzięcia, podjętego przez angielski rząd i społeczeństwo tego państwa, aby w tych trudnych dniach zintensyfikować swój wysiłek w celu ocalenia przed niewola i śmiercią jak największej ilości żołnierzy sprzymierzonych.

 

W książce prezentowane są autentyczne historie ludzi, którym towarzyszymy w tym dramatycznym momencie dziejów.

 

Lektura dotyka chyba większości wojennych i około wojennych aspektów militarnych działań na tym froncie, wliczając w to również personel medyczny i rozmaite służby pomocnicze i techniczne, w których armia miała swój udział. Znacznie poszerza naszą wiedzę dotycząca tego wydarzenia i tej fascynującej tematyki w czym ogromna zasługa świetnego literackiego warsztatu autora, który znakomicie odnajduje się w gąszczu postaci i relacji, nie przytłacza czytelnika nadmiarem informacji a robi to w sposób ciekawy, przystępny i zrozumiały nawet dla laika.

 

Duży wpływ na przypomnienie tego ważnego fragmentu II wojny światowej miął również nakręcony z rozmachem film Christophera Nolana „Dunkierka" ( patrz okładka) ze znakomitą rolą Kennetha Branagha.

 

Książka Joshua Levine to świetna pozycja dla wszystkich interesujących się tym strasznym konfliktem i pragnących poznać bezpośrednie racje ludzi, którzy brali w nim udział.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!