Okładka wydania

Zaufana Niania

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Zaufana Niania | Autor: Joanna Jakubiak

Wybierz opinię:

Wisienka

Rodzicem być…

 

Joanna Jakubiak w Zaufanej niani punkt po punkcie przedstawia nam, rodzicom, proces zatrudniania niani. Podkreśla na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kandydatki, osoby, która przecież będzie się zajmowała naszym najcenniejszym skarbem, czyli naszym DZIECKIEM (lub w niektórych przypadkach dziećmi) !!! Jakubiak w swoim poradniku nie ogranicza się do samej teorii. Autorka przywołała własne doświadczenia zarówno w trakcie pracy jako niania, jak i ( w późniejszym czasie), jako właścicielka agencji niań.

 

Po pierwsze dzięki Zaufanej niani poznajemy piętnaście lekcji ważnych zarówno dla nas, rodziców, jak i dla samej niani:
1. Niania to nie zawód dla każdego. – Jeżeli nie możesz znieść widoku brudnych pieluch, albo na samą myśl o dziecięcym płaczu dostajesz bólu głowy, to nawet nie próbuj zostać nianią.
2. Zaufanie to podstawa. – Rodzicu, przecież ta osoba będzie z twoim dzieckiem wtedy, kiedy ty nie możesz, musisz jej zaufać. Jeżeli zamontujesz kamerki i zamiast być wydajnym w pracy, skupisz się na obserwowaniu niani, to może lepiej, żebyś jednak porzucił marzenia o karierze zawodowej.
3. Pierwsza pomoc. – Każda wykwalifikowana niania musi mieć zdany kurs udzielania pierwszej pomocy.
4. Pierwsze spotkanie. – Każda ze stron jest zestresowana, ale nie oznacza to, że można zachowywać się wobec siebie niegrzecznie, nieuprzejmie, lub po prostu spóźnić się na spotkanie!
5. Zasady. – Obie strony mają prawo je przedstawić i wymagać, by druga strona, w ramach rozsądku, je zaakceptowała i się do nich stosowała.
6. Oczekiwania. – Oczekiwania rodziców często są wygórowane. Niania powinna śpiewać, tańczyć, malować, władać pięcioma językami, haftować, grać na instrumencie…i ta wyliczanka nie ma końca. Ale to wcale nie oznacza, że niania nie ma wygórowanych oczekiwań. Najczęściej dotyczą one wypłaty – jak najwięcej, za jak najkrótszy okres pracy.
7. Podział obowiązków. – Od samego początku trzeba go jasno nakreślić.
8. Harmonia. – Spokój w domu ma kojący wpływ na wychowujące się w nim dziecko/ dzieci.
9. Pakt o nieagresji.
10. Agresja u dziecka. – Najczęściej objawia się wtedy, kiedy rodzice nie mają dla niego czasu. Wówczas dziecko odreagowuje to na niani – należy jak najszybciej porozmawiać o tym z rodzicami (w miarę delikatny, aczkolwiek stanowczy, sposób).
11. Rozstanie. – Każda niania musi kiedyś opuścić swój drugi dom.
12. Rodzina, która zmieni twoje życie.- Rodzina, z którą niania bardzo się zżyje, spędzi z nią wiele lat, może mieć w późniejszych czasach wpływ na założenie jej własnej rodziny.
13. Lęk separacyjny. – Pomiędzy dzieckiem, a mamą jest szczególna więź. Więź, której nikt z zewnątrz nie jest w stanie zrozumieć. Czasami jednak, ta więź nie pozwala na normalne funkcjonowanie.
14. Gotowanie i towarzystwo. – Do obowiązków niani może należeć tylko i wyłącznie opieka nad dziećmi, ale bywa, że musi ona również gotować, sprzątać, prasować. Oczywiście wszystkie te obowiązki są spisane w umowie, którą obie strony podpisują, przed rozpoczęciem współpracy.
15. Praca na urlopie. – Czasami rodzina postanawia zabrać nianię ze sobą na wakacje. Oczywiście niania wakacji wówczas nie ma, jest nadal w pracy. Jednakże w tam przypadku również należy wcześniej ustalić zakres obowiązków.

 

Oczywiście rodzice zawsze mają obawy przed zatrudnieniem kogoś obcego, aby zajmował się ich dzieckiem. Panują również utarte stereotypy: starsza niania nie będzie miała siły, młoda niania będzie się patrzyła w telefon całymi dniami, zamiast zajmować się maluchem. Rodzice mają prawo mieć wątpliwości, ale zarazem mają prawo wymagać, aby zatrudniana przez nich niani spełniała ich oczekiwania: żeby wychowywała dziecko zgodnie z ich religią, aby nie karmiła wegańskich maluchów kotletami schabowymi, czy żeby po prostu nie paliła.

 

Joanna Jakubiak na końcu swojego poradnika umieściła gotowy kwestionariusz dla niań, który z pewnością przyda się tym rodzicom, którzy będą szukać niani na własną rękę. Jeżeli kandydatka przejdzie pozytywnie rekrutację, to wówczas nie pozostaje nam nic innego jak ją zatrudnić. Ale jeżeli jej odpowiedzi będą budziły nasz niepokój, to zawsze możemy zwrócić się o fachową pomoc do agencji niań. Powodzenia!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto