Okładka wydania

Oby Cię Matka Urodziła

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Oby Cię Matka Urodziła | Autor: Vedrana Rudan

Wybierz opinię:

Morrigan

Kiedy na potrzeby programu amerykańskiego komika Jimmy'ego Kimmela ośmiorgu dzieciom zadano dość niewygodne pytanie, które z rodziców kochają bardziej, zdecydowana większość wskazała matkę. Podczas badania przeprowadzonego przez CBOS w 2013 r. 92% respondentów zadeklarowało, że w dzieciństwie miało z matką silną więź, a ponad połowa ankietowanych określiła tę więź jako bardzo mocną. Zdarzają się matki, które odrzucają swoje dzieci, ale czy dziecko może odrzucić matkę? Czy może nie kochać kobiety, która wydała je na świat? Czy ma do tego prawo? Czy wolno mu się do tego przyznać? Chorwacka pisarka Vedrana Rudan w swojej autobiograficznej powieści zajmuje niepoprawne politycznie stanowisko - matka ma w sercu dziecka szczególne, ale niekoniecznie honorowe miejsce.

 

Główna bohaterka książki - sześćdziesięcioletnia właścicielka sklepu z drewnianymi aniołami - oddaje do ekskluzywnego domu opieki matkę, częściowo niesprawną na skutek przebytego udaru mózgu. Stale ją odwiedza i do niej dzwoni. Niejednokrotnie to starsza z kobiet inicjuje kontakt, zadręcza swoje dorosłe dziecko wyrzutami, skarży się na ból, którego zdaniem lekarzy wcale nie odczuwa. Córka opada z sił, ale wciąż przychodzi, wciąż rozmawia i pociesza, nękana poczuciem winy za coś, na co nie ma wpływu - za to, że nie kocha swojej matki. Stara się być wyrozumiała, ale zdaje sobie sprawę, że w jej przypadku dobroć to zabijanie rozgoryczenia i wściekłości czyli uczuć, jakich nie powinna żywić do kobiety, dzięki której pojawiła się na świecie. Bo co powiedzieliby o tym inni ludzie?

 

Tytuł tej książki nie bez powodu brzmi jak przekleństwo, jak coś, co rzuca się w gniewie. Oby cię matka urodziła to niezwykle gorzka, ponura i bardzo poruszająca historia, pełna surowych sądów i często krzywdzących uogólnień, o dwóch dotkliwie poranionych kobietach, które, choć połączone więzami krwi, są sobie nawzajem zupełnie obce. To opowieść o bezradności i wstydzie, o nienawiści i rozpaczy, o błędach, których nie można naprawić. O tym, jak trudno pozbyć się duchów przeszłości - wspomnień o ludziach, którzy nie zasługują na bycie zapamiętanymi. I o tym, czego nie potrafimy powiedzieć na głos.
Autorka nie ma litości dla czytelników - o starzeniu się i umieraniu opowiada bez metafor, jej tekst jest miejscami duszny, ciężki, oleisty. Skłania do zastanowienia się nad kwestiami, o których z reguły nie myślimy zbyt często. Czy wszyscy rodzimy się dłużnikami? Czy można i czy warto zmuszać się do miłości, udawać przywiązanie, budować sztuczne więzi? Gdzie szukać odpowiedzi na pytania zadane wprost przez narratorkę utworu: Kiedy ludzie dorastają? Kiedy powinni dorosnąć?

 

Powieść Rudan to również obraz współczesnej Chorwacji, a właściwie bogaty katalog oskarżeń pod jej adresem - krytyka służby zdrowia, sądownictwa, mentalności społeczeństwa. Autorka zwraca uwagę na niewystarczającą pomoc dla maltretowanych dzieci, brak instytucjonalnego wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy domowej, stygmatyzację ofiar, zmowę milczenia. Wielokrotnie wspomina o innych problemach, z jakimi zmagają się kobiety - o tym, jak często muszą robić coś, czego wcale nie chcą, ponieważ boją się odmówić albo traktują poświęcanie się jak jeden ze swoich obowiązków.
Vedrana Rudan słynie z tego, że w prostych słowach potrafi opowiedzieć historię, która na długo pozostaje w umysłach czytelników. Oby cię matka urodziła jest kolejnym potwierdzeniem jej literackiego kunsztu. Każdy, kto zamierza sięgnąć po tę książkę, musi być przygotowany na emocjonalny wstrząs, ale naprawdę warto go przeżyć.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto