Berło Zniszczenia

Autor: Eliza Drogosz

Okładka wydania

Berło Zniszczenia


Dodatkowe informacje

 • Autor: Eliza Drogosz
 • Gatunek: Fantasy & SF
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 328
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788378564973
 • Wydawca: Poligraf
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Brzezia Łąka
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Łasic

Miałam lekkie obawy, bo naście lat to ja miałam… nie ważne jak dawno temu, ale dawno na pewno. Powieść Elizy jest przeznaczona raczej dla nastolatków. Zachęciły mnie dwa elementy – klimat Egiptu i elementy fantastyki. Nie mogłam sobie odmówić.

 

Zanim przejdę do sedna, fala krytyki po pierwszej książce nie ma żadnego wpływu na moją ocenę. Chciałam dowiedzieć się czegoś o Autorce, pogrzebałam w wirtualnym świecie i byłam zaskoczona. Przeczytałam wywiad. Błyskotliwa i odważna dziewczyna, która przemieniła swoją wyobraźnię w coś materialnego, w książkę. W opowieść, która moim zdaniem miałaby szanse na ekranizację. Zdziwiły mnie komentarze.

 

Zarzuty co do stylu – owszem, jest prosty. Nie ma literackich uniesień, finezji jak na lekarstwo, ale na przykład dialogi, może niezbyt naturalnie brzmiące, jednak świetnie oddają charaktery bohaterów.
Sam pomysł naprawdę ciekawy, egipscy bogowie w ciałach nastolatków, sceny jak z filmu „Poszukiwacze zaginionej Arki”. Sonia i Briant to bohaterowie, którzy tworzą niezwykły duet. Chłopak prowadzi dziewczynę przez magiczny, pełen tajemnic świat. Każda strona pachnie miętą i rumiankiem, zagadkami. Do tego barwne opisy.

 

Czytelnika zaprawionego w literackich bojach niektóre rzeczy mogą drażnić. Choćby takie drobiazgi, że przed wyjściem z domu Sonia zjadła talerz kanapek. Nigdy nie jadłam talerza, nie wiem jak smakuje, pewnie zgrzyta między zębami.

 

To absolutnie nie jest złośliwość, ani czepianie się. Raczej zwrócenie uwagi na niedokładną pracę redaktorów. Im też smakują talerze?
Młoda, bardzo zdolna osoba pisze i mam nadzieję, że nie przestanie. W kościach czuć zalążek talentu. Takiego, który trzeba pielęgnować. Nie mam wątpliwości, że jeśli się nie podda, będziemy wszyscy mieli ucztę.

 

Kolejna sprawa – wiek ma znaczenie. W pozytywnym świetle. Dlaczego ludzie oczekują od nastolatki czegoś, co rozkłada na łopatki? Dla mnie – to jest sukces, przecież wiem co to znaczy spędzać kilka godzin przy klawiaturze, jednocześnie ogarniać rzeczywistość.

 

To też jest ciekawie ujęte. Rodzice, szkolne obowiązki kontra magia i sprawy dosyć nietypowe. Relacje z otoczeniem, miganie się z prawdą – to taki miks, który na pewno każdy pamięta. No, może niekoniecznie z magią, ale niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nie lubi „Harrego Pottera”. Klimat inny, styl inny, jednak porównanie nasuwa się wręcz automatycznie, nic innego nie przychodzi do głowy.
Emocje grają drugie skrzypce, to jest urocze. To co niewypowiedziane, zgrabnie ubrane w słowa. Temat Egipskich bogów jest już wykorzystany na miliard sposobów, a tutaj coś nowego. Może to coś nie do końca idealnego, ale jak dla mnie – fajna rozrywka.

 

Czy poleciłabym? Nastolatkom – tak! Osobom mniej więcej w moim wieku – nie. Chociaż, dorośli mężczyźni płacą za obejrzenie w kinie filmu Star Wars, nic nie jest przesądzone.

 

Aj, miało być do sedna. Sonia. Taka trochę pogubiona (kto w tym wieku nie jest pogubiony?!) i bóg zniszczenia i chaosu, opanowany, bezczelny, arogancki w ciele nastolatka wybiera właśnie ją. Jako towarzyszkę wyprawy w celu odnalezienia berła, które pozwoli mu odzyskać straconą kiedyś władzę. Dziewczyna chętnie się zgadza, ale nie spodziewa się… Że to będzie jazda bez trzymanki.

 

Doceniam starania Autorki, mimo małych zgrzytów, to efekt jest imponujący. Zgrzyty zdarzają się nawet mistrzom, są wtedy wyśmiewani. Będę kibicować, jak trzeba będzie, będę mówić: nie poddawaj się. Nie, będę krzyczeć. Dla takiego talentu warto zedrzeć sobie gardło.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!