Okładka wydania

Szklane Pszczoły

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Szklane Pszczoły | Autor: Ernst Jünger

Wybierz opinię:

Michał Lipka

Tytuł niby z Jonathana Carrolla. Zapowiedź literatury na poziomie Lema. Który miłośnik dobrej fantastyki nie uległby czemuś takiemu? Szczególnie, że klasyka to już i autor niebanalny – wizje jego spełniły się całkiem nieźle. Właśnie i tu pojawia się pewien problem, bo po tak wygórowanych oczekiwaniach jakakolwiek książka ma niewielkie szanse im sprostać – a tej się to niestety nie udaje. Co nie zmienia faktu, że mamy tu do czynienia z dobrą powieścią (a może lepiej byłoby ją określić mianem noweli? długością bowiem nie grzeszy), prostą, to prawda, ale z iście profetyczną bezbłędnością przewidującą kilka naukowych odkryć.

 

Zacznijmy jednak od tego, co spaja wizje, przepowiednie, przesłanie i poglądy autora w jedną całość. A prościej rzecz ujmując: od fabuły. Mamy tutaj głównego bohatera,rotmistrza Richarda, byłego kawalerzystę, czołgistę i inspektora wojskowego, który popada w kłopoty. Oczywiście finansowe. Ciągle modernizująca się, goniąca za postępem armia przeżuła go i wypluła, świat wokół niego zmienia się szybko, a on sam nie może znaleźć pracy. O pomoc zwraca się do dawnego przyjaciela, w konsekwencji trafia do tajemniczego Zapparoniego, biznesmena zajmującego się nanotechnologią – twórcy „szklanych pszczół”. Zajęcie się znalazło, pojawiają się wątpliwości natury moralnej i etycznej. Zwyciężą przekonania, konieczność zdobycia pieniędzy czy może coś innego?

 

Główny bohater książki ErnstaJüngera jest podobny do treści, którą serwuje nam autor – rozdarty między tym, co było, a tym co jest (a właściwie, co będzie). Bo Jünger w swojej retrofantastyce – retro z naszego punktu widzenia oczywiście – wciąż tkwi we własnej codzienności, choć pisze Science Fiction, pisze o rzeczach, jakie jeszcze nie nadeszły. A przecież liczne aspekty, które codziennością stały się dla nas, oddaje z pieczołowitością i dokładnością, zaskakującą, jak na lata, kiedy tworzył. Rozbieżność? Sprzeczność? Nie ma to znaczenia, bo „Szklane pszczoły” oferują ten urok dawnej fantastyki, który zawsze mnie ujmował i ujmuje nadal. Naiwny, to prawda, ale w tym przecież tkwi jego siła.

 

Warto też zauważyć, że niniejsza powieść to nie tylko prosta fabuła i trafne wizje przyszłości, ale także przesłanie. Są tu poruszane kwestie moralne, Jünger stawia też pytania, czy może raczej zastanawia się, nad przyszłością człowieka w stale zmieniającym się świecie. Świecie, gdzie królują maszyny. Jest w tym też pewna analogia do życia pisarza, do czasów drugiej wojny światowej, kiedy to było oficerem Wehrmachtu (ale nazizmowi nie uległ, co skończyło się dla niego pewnymi prześladowaniami) – a może znając życie autora trudno się podobnych rzeczy w jego twórczości nie doszukiwać?

Jak na fantastę z okresu początków i rozkwitu tego gatunku przystało (nazywanie go fantastą może nie jest do końca adekwatne, bo na tym polu nie osiągnął szczególnie dużo), Jünger eksperymentował także z narkotykami. Był jednym z pierwszych ludzi, którzy opisali doświadczenia z LSD, znał nawet twórcę tego specyfiku. To też nie pozostało bez wpływu na jego twórczość, ale w „Szklanych pszczołach” nie macie co liczyć na dziwaczne, paranoiczne, ale przejmujące i trafiające do serca i umysłu wizje w stylu Philipa K. Dicka.

 

Tak czy inaczej jednak, powieść Jüngera na pewno przypadnie do gustu miłośnikom fantastyki sprzed kilku dekad. Nie powala co prawda na kolana, nie porusza też intelektualnie na poziomie, jakiego bym oczekiwał, ale jest to niezła książka. Lepsza, niż większość współczesnej fantastyki.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial