Idealna Dziewczyna

Autor: Carrie Blake

Okładka wydania

Idealna Dziewczyna


Dodatkowe informacje

 • Autor: Carrie Blake
 • Tytuł Oryginału: Perfect
 • Gatunek: Romans
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Anna Kowalska
 • Liczba Stron: 350
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788380533509
 • Wydawca: Burda Publishing
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6

  4,5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sylfana

Z rzadka i właściwie z dozą niejakiej niechęci, sięgam po literaturę takiego typu jak Idealna dziewczyna autorstwa Carrie Blake. Jest to, jak czytamy na okładce, erotyczny thriller z tajemniczymi wątkami w tle. Widząc tego typu określenia, od razu pojawia się w mojej wyobraźni szuflada literacka z takimi wątpliwej urody powieściami jak: Pięćdziesiąt twarzy Greya, czy Zdobyć Rosie. Początek gry Kirsty Moseley, która była przeze mnie jakiś czas temu recenzowana. Nie trzeba mówić, że obie książki w obliczu klasyki dzieł literatury erotycznej wypadają dosyć słabo i tylko właściwie mogą być lekturą przerywnikową, do której się sięga by zabić czas lub z ciekawości. Idealna dziewczyna z tego właśnie względu, przed czytaniem, była dla mnie na straconej pozycji i jeszcze wtedy nie wiedziałam, że powinnam zostawić uprzedzenia za sobą i podejść do tej lektury z czystym umysłem.

 

Już pierwsze strony, a właściwie opowieść głównej bohaterki wciąga czytelnika do reszty. Narracja, choć niezbyt wymagająca i nieskomplikowana, jest prowadzona ładnie, nie pojawiają się właściwie żadne trywialne stwierdzenia i banalne wątki, jak w przypadku wyżej wymienionych tekstów. Isabel jest postacią ciekawą, z zarysowanym szczegółowo portretem psychologicznym, który ewoluuje na naszych oczach. Widzimy, jak z pozoru prosta, uczciwa i przeciętna dziewczyna diametralnie zmienia swoje życie dla człowieka, którego właściwie nie zna. Poznajemy zatem mechanizm dziwnej, nie do końca odwzajemnionej miłości kobiety do wyrachowanego mężczyzny (a właściwie nie wiemy do końca, czy rzeczywiście wyrachowanego, bo wiele wątków okrytych jest tajemnicą, narracja nie zdradza nam wszystkich myśli bohatera, choć pozwala na poznanie niektórych jego refleksji). Cała historia Isabel i Matthew, to co się między nimi wydarza, to dobrze skomponowana opowieść obyczajowa, chociaż oczywiście nie do końca. Wątek erotyczny oczywiście jest tu niezwykle istotny, rozwija się stopniowo, dozuje napięcie i widać, ze autorka przemyślała go do końca. Językowo sfera erotyczna jest opisana dosłownie i nietuzinkowo, ale nie ma w tym wulgarności albo niepotrzebnych sprośności. Dostajemy na widelcu ładny widok młodych i pięknych ludzi uprawiających intrygującą grę erotyczną – to się po prostu musi podobać, bez względu, jak mocno byśmy się temu opierali.

 

Co do wątków kryminalnych tutaj sprawa jest już odrobinę naciągana. Owszem, pojawia się postać aktora – milionera, która dla własnej uciechy i igraszki, postanawia zabawić się losem dwojga nieświadomych bohaterów. Jest to właściwie ciekawe, gdyż poprzez chęć zabawy i fanaberie znudzonego swoim życiem człowieka, inni ludzie zostają wciągnięci w szaleńczą grę o miłość. Jednak, czy poprzez ten epizod można całą powieść nazwać thrillerem? Myślę, że nie do końca. Ten gatunek jest zarezerwowany jednak dla bardziej brutalnych i zagmatwanych powieści, ta jedynie ociera się o tę formę, ale zdecydowania się w niej nie osadza.

 

Kolejnym plusem jest wprowadzanie kilku wątków i postaci pobocznych, dzięki którym nie czujemy się znużeni perypetiami miłosno – erotycznymi. Wszystko odnajduje tu swoje miejsce, nie mamy do czynienia z przesytem w żadną konkretną stronę.

 

Jestem właściwie odrobinę zszokowana, że gatunek powieści erotycznej przypadł mi do gustu. Już nie czuję się obrażona, myślę nawet, że z wielką sympatią sięgnę po kontynuację Idealnej dziewczyny. Zżera mnie ciekawość, jak potoczą się losy Isabel i Matthew, szczególnie że autorka zadbała o niebanalny finał tej powieści. Mam ogromną nadzieję, że się nie zawiodę i druga część będzie równie ciekawa i interesująca. Polecam wszystkim kobietom, które chciałyby przeczytać coś innego, odmiennego od wszystkich przesyconych prostackim seksem i brutalnością książek. Gra jest warta świeczki, zdecydowanie !

Zaczytana

Romanse, erotyki, New adult, Young adult – to gatunki, w których gustuję i które zdominowały moją domową biblioteczkę. Niestety, każdy z tych gatunków jest obecnie pełen szablonów, schematów i powtarzających się elementów. Ciężko jest znaleźć tytuł, który nie tylko utrzyma moje zainteresowanie do końca, ale i okaże się odświeżający, pełen zaskoczeń w porównaniu do reszty. Sięgając po „Idealną dziewczynę” miałam nadzieję, że w przypadku tego tytułu tak właśnie będzie. Jednak czy tak było? Zapraszam do przeczytania.

 

Samo miano thrillera erotycznego już na samym początku może wydać się lekko odstraszające. Sama bowiem z własnej woli chyba nie połączyłabym tych dwóch gatunków, głównie ze względu na fakt, że w ten sposób bardzo łatwo jest zepsuć to co najlepsze w obu tych dziedzinach literatury. Nie dając się jednak za szybko odstraszyć, zaczęłam czytać. I tu już zrobiło się interesująco.

 

Nasi bohaterowie – Isabel i Matthew, poznają się za sprawą portalu randkowego - Tindera. Fizyczna aparycja zdaje się dominować ich osąd, gdyż praktycznie od razu wpadają sobie nawzajem w oko i postanawiają pogłębić tą znajomość. Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, jeśli powiem, że Isabel bardzo szybko traci głowę dla przystojnego mężczyzny i jest gotowa przekraczać swoje granice z jego udziałem. Przyznam szczerze, że tego typu przedstawienie utraty kontroli przez jedną ze stron zawsze mnie bawi, może wynika to z faktu, że sama nigdy nie straciłam głowy w takim stopniu, jak potrafią to robić bohaterowie fikcyjni. Ale wracając do książki…

 

„Idealna dziewczyna” nie pozostawia wątpliwości, ani miejsca na domysły i niepewność. To zdecydowanie nie jest zwykły erotyk jakich wiele. Po pierwsze, znajdziecie tu więcej scen zbliżeń, niż samego seksu. Po drugie, Matthew to nie typowy milioner, da którego traci się głowę, a mężczyzna po przejściach. Po trzecie, książka ta jest pełna intrygi oraz gier prowadzonych przez głównych bohaterów, które nie pozostawiają czytelnik obojętnym i jego również wciągają w porachunki.

 

Podczas czytania musimy stawić czoła pewnym faktom – „Idealna dziewczyna” nie jest łatwą lekturą. Wynika to z jej konstrukcji i stylu. Sięgając po ten tytuł raczej na pewno nie spodziewamy się tego, co nas czeka. Moją pierwszą reakcją było zdziwienie i stwierdzenie, że jest to książka lekko dziwna. Ciężko w jej przypadku mówić o tradycyjnych podziałach, schematach lub sposobie pisania. Czerpie ona z obu gatunków (thrilleru i erotyka), jednak bardzo niewiele. Akcja nie jest niesłychanie szybka, a scen seksu nie można podciągnąć pod typowy erotyk. Dzięki temu czytając mamy wrażenie „świeżości”, odmiany.
Oczywiście należy pamiętać, że pomimo wplecenia słowa w thriller w gatunek „Idealnej dziewczyny”, książka ta nadal pozostaje w dużej mierze erotykiem. Dlatego jeśli nie lubicie tytułów bazujących na fizycznej relacji, pełnych zbliżeń i po prostu seksu, to proponuję, abyście odpuścili sobie lekturę. Natomiast jeśli jesteście znudzeni dotychczasowymi pozycjami tego typu, to ten tytuł może was pozytywnie zaskoczyć. Fabuła, tak, ta książka ma fabułę, jest przemyślana, zakończenie pozostawia otwartą furtkę do kontynuowania historii. „Idealna dziewczyna” to dobra lektura, która intryguje, wciąga i pozwala na chwilę zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości. Autorka zadbała nie tylko o częste pikantne sceny, ale także otoczkę stanowiącą duży fundament dla obranych gatunków. Odmienność to zdecydowanie cecha, którą można opisać ten tytuł.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!