Okładka wydania

Tajemnica Długiego I Krótkiego Życia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Tajemnica Długiego I Krótkiego Życia | Autor: Bogusław Adamowicz

Wybierz opinię:

Anena

Wraz z tą recenzją wkraczam na obszar dotąd dla mnie nieznany. Z literaturą przedwojenną miałam okazję zapoznać się w przypadku kryminalnej serii Wydawnictwa CM. Niestety żadnych utworów o tematyce fantastycznej napisanych w tamtym czasie nie znałam. Zatem jaka jest moja reakcja po przeczytaniu ,,Tajemnicy długiego i krótkiego życia”? Przekonacie się nieco niżej.

 

Drugi tom kolekcji Polska przedwojenna fantastyka jest zbiorem opowiadań autorstwa Bogusława Adamowicza. Pierwsze powojenne wydanie zawiera nie tylko osiem opowiadań, które ukazały się pierwotnie w 1911 roku, gdyż zostało uzupełnione o wydane jedenaście lat później krótkie formy zatytułowane ,,Wesoły marszałek” i ,,Pogańska ofiara”.

 

Bogusław Adamowicz był jednym z najbardziej cenionych poetów okresu Młodej Polski oraz malarzem. Niestety jego proza została całkowicie zapominana. W jego niewielkim dorobku można zauważyć dwie powieści oraz dwa zbiorki opowiadań o tematyce fantastycznej. Wraz z upływem lat zaczęły nieco trącić myszką, ale wielbiciele i znawcy literatury zauważą w nich przede wszystkim mnogość tematów i nawiązań. Miejscami poetyckie, baśniowe, czy łączące w sobie elementy grozy opowiadania, są doskonałą lekturą dla koneserów gatunku i osób lubiących dawną literaturę.

 

Utwory Adamowicza są nie tylko świetnie napisanymi opowiadaniami fantastycznymi, ale również interesującym głosem w sprawie filozofii genezyjskiej. Pisarz poprzez ciekawą i wciągającą fabułę ukazuje pozytywne i negatywne oblicze ówczesnego społeczeństwa, które desperacko pragnie zgłębić tajemnicę życia i śmierci. Co prawda człowieka od zarania dziejów interesowała ta tematyka, ale Adamowicz zwraca uwagę, że wraz ze wzrostem i rozwojem technologicznym ludzkość chciałaby igrać z Bogiem i móc przedłużać sobie życie. W tym celu sięga się nie tylko po najnowsze badania naukowe, ale zgłębia się również tajniki magii i mistycyzmu.

 

Opowiadania zawarte w tomie ,,Tajemnica długiego i krótkiego życia” są odbierać można wieloznacznie. Są one przepełnione różnorodnymi motywami, w tym onirycznymi, baśniowymi i metafizycznymi. Bardziej obeznany z literaturą fantastyczną czytelnik zauważyć może w nich jeszcze inne motywy i tematy, ale wymagają one umiejętności literaturoznawczych i znajomości wielości odczytań pojawiających się motywów.

 

Moje zainteresowanie wzbudziły przede wszystkim trzy opowieści. Pierwsza z nich opowiada o malarzu, który tworzy portrety zupełnie nieprzypominające osoby, które mu pozowały. Obrazy okazują się ,,magiczne”, ponieważ wraz z upływem czasu stają się podobne do modeli i zaczynają wywierać wpływ na tego, kto został namalowany. Oczywiście motyw obrazu o niezwykłych właściwościach skojarzył mi się z moim ulubionym ,,Portretem Doriana Greya”, w którym obraz z podobizną pięknego młodzieńca pochłania jego niecne postępki i starzeje się, dzięki czemu Grey zachowuje wieczną młodość. Moją uwagę przykuły również relacje o zegarmistrzu, który wybiera się do wnętrza Ziemi, a potem do krainy światła, by uregulować zegar Ziemi. Niezwykle niepokojące i przepełnione wieloznacznymi motywami okazują się także kolejne opowieści, np. o brzydkim dziecku, które zostaje królem gnomów, czy o królewiczu, który podjął się wyprawy do niezwykłej krainy nazywanej Bajką. Jednakże za jedną z najlepszych krótkich form Adamowicza uważam ,,Wesołego marszałka”. To osadzona na Litwie w roku 1880 opowieść o oficerze, który zakłada się, że spędzi noc w opuszczonym dworku na odludziu. Okazuje się, że nie jest to takie łatwe, ponieważ w budynku grasuje duch marszałka. Co stanie się z odważnym młodzieńcem? Czy uda się mu wygrać zakład i ocalić życie? A może duch nie jest tak straszny jak go malują?

 

Aby móc odpowiedzieć na te i inne pytania, koniecznie sięgnijcie po niewielki zbiorek opowiadań Bogusława Adamowicza. ,,Tajemnica długiego i krótkiego życia” to nie tylko czytelnicza uczta, ale również doskonała zabawa w szukanie motywów i odwołań do światowej literatury.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto