Okładka wydania

Podróżnik Bez Powodu. W 40 Dni Dookoła Świata

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Podróżnik Bez Powodu. W 40 Dni Dookoła Świata | Autor: Katarzyna Maniszewska

Wybierz opinię:

Iwona Banach

Powieści, a właściwie literatura podróżnicza ( bo nie wszystkie z należących do tego gatunku książek, to są sensu stricte powieści) to zbiór bardzo różnorodnych tekstów oscylujących od reportażu po przewodnik. Różnią się nie tylko formą i treścią, bo przecież opisują przeróżne, czasami bardzo odległe od siebie zakątki świata, ale też, zawierając, jak każdy tekst pisany, cząstkę osobowości autora, opisują bardzo różne doświadczenia i przygody.

 

Jednym z różniących te teksty i same zresztą podróże też czynnikiem jest sam podróżnik i sposób podróżowania. Ludzie przecież podróżują w parach, grupach, rodzinami czy „stadami”.
Katarzyna Maniszewska podróżuje samotnie, co bardzo tę książkę wyróżnia, bo co innego podróżować samotnie będąc mężczyzną, co innego kobietą i nie chcąc być posądzona o seksizm powiem, że co prawda autorka trenuje boks i pewnie jakoś tam bronić się potrafi, lub potrafiłaby to jednak jej podejście do podróżowania jest niezwykłe i bardzo, bardzo odważne. Ten sposób podróżowania wymusza na podróżniku także zupełnie inne podejście do opowieści, wszak nie ma z kim się dzielić przemyśleniami... Dlatego ważny dla niego jest drugi człowiek. O ile w innych opowieściach ważna jest geografia, natura czy kultura, tu na plan pierwszy, bez pomijania oczywiście wszystkich poprzednich wysuwa się człowiek. Rozmowy ze spotkanymi po drodze ludźmi dają książce dużo, bo dają jej jakby „drugie wejrzenie” w oglądany świat. Dzięki temu widzimy obraz oczami podróżniczki i oczami tubylca. No może nie tubylca, a mieszkańca, bo słowo tubylec nie zawsze prawidłowo się kojarzy i bywa rozumiane pejoratywnie.

 

Autorka przywiązuje większą wagę do miejsc w których jest, niż do sposobu w jaki się do nich dostała, tak więc jest to podróż dookoła świata, fakt, ale nie balonem, ani piechotą, rowerem, czy konno. Autorka podróżuje najtańszymi i najszybszymi środkami lokomocji jakie znajdzie. Zwiedza ciekawe miejsca, muzea, wulkany, ośrodki kultu. Dużo też opowiada o historii miejsc które zwiedza. Przybliża tragiczne dzieje australijskich Aborygenów którym przez wiele lat uprowadzano dzieci tylko po to by rozbić społeczność, opowiada o sposobach na „pozbywanie” się problemów z tubylcami w postaci zakażonych koców, czy zaprawionego strychniną zboża.
Opowiada o kulcie Cargo, najdziwniejszej religii jaka istnieje na świecie i o tym, że jest kraj gdzie panuje prawo : „Nie jedź kiedy pijesz”, i rozumiane jest to tak dosłownie, że kiedy policjant widzi kogoś prowadzącego samochód i pijącego przy tym choćby piwo, zatrzymuje go aby ten dokończył picie i dopiero wtedy go puszcza dalej...
Opowiada też o zadziwiającej miłości Australijczyków do horoskopów i numerologii, o Maorysach z Nowej Zelandii i przedziwnym tańcu haka, o tym jak smakuje nietoperz, o czarnych łabędzich i o teorii czarnego łabędzia, której naucza swoich studentów, chodzi o to, że przez stulecia ludzie uważali, że istnieją tylko białe łabędzie. Dopiero po odkryciu Australii okazało się, że istnieją też czarne. Dlatego „Czarny łabędź” to w terminologii Nassima Nicholasa Taleba, amerykańskiego ekonomisty i filozofa nieprzewidywalne zdarzenie o olbrzymim wpływie na rzeczywistość.

 

Trzeba więc powiedzieć, że jest to książka ciekawa, ale nie tylko dla lubiących podróżne, jest ciekawa ogólnie jako opowieść o świecie, religii, ludziach i zdarzeniach, a także o dobrej muzyce, która jest motywem przewodnim każdego z rozdziałów.
I nie spodziewajcie się tu lekkich brzmień, raczej będzie to doskonały rock.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto