Okładka wydania

Wrzask Rebeliantów. Historia Geniusza Wojny Secesyjnej

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 3 votes

Polecam:


Podziel się!

Wrzask Rebeliantów. Historia Geniusza Wojny Secesyjnej | Autor: S. C. Gwynne

Wybierz opinię:

Małgorzata Pawlak

Historia kocha zwycięzców, ale potrafi też docenić tych, którzy przegrali w pięknym stylu. Do tej drugiej kategorii zalicza się bez wątpienia generał Thomas "Stonewall" Jackson - jeden z najbardziej utalentowanych dowódców w dziejach Stanów Zjednoczonych. Jeśli chcecie poznać biografię tego niezwykłego człowieka, koniecznie sięgnijcie po książkę Wrzask rebeliantów. Historia geniusza wojny secesyjnej autorstwa amerykańskiego dziennikarza S. C. Gwynne'a.

 

Czteroletnia wojna domowa z drugiej połowy XIX w., w której zginęło ponad pół miliona amerykańskich obywateli, a kraj poniósł straty materialne liczone w miliardach dolarów, przeszła do historii jako walka o zniesienie niewolnictwa. Prezydent Abraham Lincoln miał powiedzieć do Harriet Beecher Stowe - autorki szeroko komentowanej Chaty wuja Toma - że jest tą drobną kobietą, której książka wywołała wielką wojnę. Czy właśnie kwestia niewolnictwa doprowadziła do wybuchu bratobójczego konfliktu? Na ten temat można by dyskutować. Pewne jest jednak to, że dla generała Jacksona - walczącego po stronie Południa - wojna okazała się szansą na zaprezentowanie światu swoich zdolności taktycznych.

 

Obszerna biografia Stonewalla jest w dużej mierze kroniką jego wojskowej kariery i opisem działań na froncie, jednak nie ogranicza się do pokazania go jako żołnierza. Gwynne pozwala nam poznać Jacksona jako czułego męża i troskliwego ojca, gorliwego chrześcijanina i niezbyt dobrego nauczyciela. Wrzask rebeliantów daje nam możliwość spojrzenia na konfederackiego generała z zupełnie innej perspektywy, zobaczenia go w świetle, które wyławia z mroku istotne detale. Stonewall przestaje być papierową postacią z zamierzchłej przeszłości, kilkoma suchymi zdaniami w zakurzonej encyklopedii, ilustracją w dawno zapomnianym podręczniku, by stać się pełnym obrazem prawdziwego człowieka o wielu zaletach i wielu przywarach, który czasem zwycięża, a czasem ponosi klęskę.

 

Opowieść o Thomasie Jacksonie siłą rzeczy jest również opowieścią o wojnie secesyjnej - o szczegółach ważnych operacji wojskowych, o udanych kampaniach i błędach popełnianych przez obie strony konfliktu, a nawet o uzbrojeniu. Przebieg walk możemy śledzić dzięki dokładnym mapom.

 

Warto wspomnieć o aneksie, który pokrótce opisuje dalsze losy tych, na których spotkanie z Jacksonem odcisnęło piętno. Z tej części dowiadujemy się, jak po śmierci Stonewalla wyglądało życie jego żony i córki, jego przyjaciół, sztabowców, generałów Konfederacji i Unii. Przeczytamy także, co stało się z Małym Kasztankiem, doliną Shenandoah i Akademią Wojskową Wirginii, w której Jackson prowadził zajęcia, zanim zabłysnął na polu bitwy.

 

S. C. Gwynne starannie przygotował się do pisania, dzięki czemu uczynił swoją książkę naprawdę solidnym źródłem wiedzy. Lista wykorzystanych przez niego materiałów jest imponująca i obejmuje zarówno opracowania innych autorów, gazety oraz dokumenty rządowe, jak i wiele świadectw z pierwszej ręki - listów czy pamiętników. I jeśli trzeba by wskazać jakąś wadę napisanej przez Gwynne'a biografii, to mógłby nią być jedynie brak zdjęć.

 

Jestem przekonana, że Wrzask rebeliantów zainteresuje wszystkich entuzjastów amerykańskiej historii i miłośników tematyki wojennej. Trudno wyobrazić sobie książkę, która lepiej opisywałaby przebieg najkrwawszego konfliktu w dziejach Stanów Zjednoczonych, zawierała ciekawiej podane informacje i skuteczniej przykuwała uwagę.

 

Opowieści o Stonewallu nie czyta się może z zapartym tchem - trudno tu przecież o niespodziewane zwroty akcji, a zakończenia nie można nazwać zaskakującym - ale na pewno nie sposób się nią znudzić. To prawdziwa historia napisana w świetnym stylu. Naprawdę ważna i naprawdę wielka książka - nie tylko z uwagi na liczbę stron.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial