Okładka wydania

Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Cezary Chlebowski
 • Gatunek: Historia Polski
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 572
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788307033907
 • Wydawca: Czytelnik
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 4 votes
Akcja: 100% - 5 votes
Wątki: 100% - 5 votes
Postacie: 100% - 6 votes
Styl: 100% - 8 votes
Klimat: 100% - 11 votes
Okładka: 100% - 7 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie | Autor: Cezary Chlebowski

Wybierz opinię:

Brzoza

18 stycznia 1943r. w Pińsku, zajętym wówczas przez wojska III Rzeszy, miała miejsce jedna z wielu bohaterskich i spektakularnych akcji zorganizowanych przez Polskie Państwo Podziemne. W miejscowym więzieniu Niemcy przetrzymywali kpt. Alfreda Paczkowskiego ps. "Wania", cichociemnego, oficera Armii Krajowej oraz dowódcę III Odcinka Wachlarza. Komenda Główna AK zdawała sobie sprawę z zagrożenia, jakie groziło podziemiu w przypadku złamania przesłuchiwanego, dlatego podjęto decyzję o jego odbiciu. Sytuację pogarszał fakt, że w mieście stacjonował niemiecki garnizon liczący ok. 3 tysięcy żołnierzy, zaś na tej samej ulicy co więzienie mieściły się kwatery batalionu Wehrmachtu. To ekstremalnie trudne zadanie powierzono por. Janowi Piwnikowi, znanemu pod konspiracyjnymi pseudonimami "Donat" i "Ponury". Wzorcowo przeprowadzona akcja zakończyła się sukcesem, zaś "Ponury" został odznaczony orderem Virtuti Militari.

 

O rozbiciu pińskiego więzienia wspominam z dwóch powodów. Po pierwsze, kilka dni temu wypadała 75 rocznica tego wydarzenia. Po drugie, staraniem wydawnictwa "Czytelnik" na półkach księgarń zagościło niedawno nowe wydanie książki "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskiego" pióra Cezarego Chlebowskiego, poświęconej konspiracyjnej działalności "Ponurego".

 

Jan Piwnik to obok Antoniego Hedy "Szarego" i Henryka Dobrzańskiego "Hubala" jeden z legendarnych dowódców oddziałów partyzanckich walczących z hitlerowskim okupantem na terenie Kielecczyzny.

 

Urodził się w 1912r. u podnóża Witosławskiej Góry we wsi Janowice niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. Po ukończeniu szkoły powszechnej i gimnazjum wstąpił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii na Wołyniu. Oficerskie szlify zdobył w 1932r. w 10. Pułku Artylerii Ciężkiej w Przemyślu, a następnie wstąpił do Policji Państwowej. We wrześniu 1939r. wraz ze swoją kompanią walczył w ramach zmotoryzowanego batalionu polowego policji - uczestniczył m.in. w walkach odwrotowych nad Pilicą. Internowany na Węgrzech, zdołał zbiec z obozu i przedostać się najpierw do Francji, a następnie Wielkiej Brytanii, gdzie zgłosił się na ochotnika do 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Po przeszkoleniu, w nocy z 7 na 8 listopada 1941r. por. Jan Piwnik został przerzucony do okupowanej Polski, gdzie z czasem został Komendantem Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury" w rejonie Gór Świętokrzyskich. I to właśnie od lądowania pod Łyszkowicami rozpoczyna się zarówno szlak bojowy Jana Piwnika, jak i książka Cezarego Chlebowskiego.

 

Na wstępie recenzji należy zaznaczyć, że "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" nie jest monografią naukową ani biografią sensu stricto. Autor podjął się trudnej misji: pogodzenia warsztatu naukowego historyka z subiektywnymi ocenami ludzkich decyzji i postaw. Z zadania tego wywiązał się celująco, oddając do rąk czytelników książkę, którą należy uznać za reportaż historyczny lub zbeletryzowaną biografię, łączące elementy publicystyki, literatury faktu oraz literatury pięknej. Dzieło Cezarego Chlebowskiego jest podzielone na 4 chronologiczne części obrazujące kolejne etapy konspiracyjnej działalności "Ponurego". Są to: "Powrót do kraju", "Wachlarz", "Wokół Wykusu" oraz "Potem". Uzupełnieniem treści jest przedmowa autorstwa dr. Marka Jedynaka z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, posłowie Autora oraz niezwykle cenne aneksy, ukazujące strukturę i stany osobowe Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury".

 

Największym atutem "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" jest oczywiście wartość merytoryczna. Choć sam Autor nie należał do oddziału Jana Piwnika (był harcerzem, a od 1944r. zaprzysiężonym członkiem AK odpowiedzialnym za kolportaż podziemnej prasy) to dzięki wytrwałej pracy w archiwach oraz setkach rozmów przeprowadzonych z żołnierzami "Ponurego", udało mu się odtworzyć bardzo szczegółowy i rzetelny obraz partyzanckiego zgrupowania prowadzonego przez charyzmatycznego dowódcę. Na kartach książki odnajdziemy informacje o najważniejszych bojach Jana Piwnika (wspomnianym na wstępie rozbiciu więzienia w Pińsku, atakach na pociągi z niemieckimi żołnierzami, akcji odwetowej za bestialskie wymordowanie mieszkańców wsi Michniów), ale także o konfliktach pomiędzy nim a komendą okręgu czy o zdradzie jednego z zaufanych żołnierzy.

 

Kolejnym plusem książki jest zastosowany przez Cezarego Chlebowskiego sposób narracji, przypominający harcerską opowieść snutą przy ognisku. W usta prawdziwych, historycznych postaci Autor wkłada fabularyzowane wypowiedzi, przez co czytelnik ma wrażenie bycia świadkiem opisywanych wydarzeń. Szybka akcja, rozbudowane wątki i liczne zwroty akcji sprawiają, że "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie" czyta się niczym najlepszą powieść akcji, jednak z tyłu głowy tkwi myśl, że to wydarzyło się naprawdę.

 

Na osobne słowa uznania zasługuje strona redakcyjna niniejszego wydania. Jest to zasługa dr. Marka Jedynaka, który opatrzył treść książki przypisami. Pozwalają one czytelnikowi odnaleźć się w gąszczu akcji i konspiracyjnych pseudonimów, a także wyjaśniają kontrowersje, którymi obrosły niektóre opisywane wydarzenia. Co więcej, odnośniki umożliwiają osobom szczególnie zainteresowanych tematem poszerzyć swoją wiedzę o kolejne, wymienione w nich publikacje oraz najnowszy stan badań. Równie cenne są archiwalne zdjęcia, które pozwalają zobaczyć głównych bohaterów książki i "wziąć udział" w partyzanckich uroczystościach. Za "łyżkę dziegciu w beczce miodu" można uznać brak map, dzięki którym czytelnicy mogliby lepiej umiejscowić zarówno teren partyzanckiej działalności "Ponurego", jak i plany poszczególnych bitew i potyczek.

 

Pomimo upływu 50 lat od daty pierwszego wydania, książka nic nie straciła ze swojej wartości i nieprzypadkowo uznawana jest za klasykę polskiego reportażu historycznego. Jest to ponadczasowa, przejmująca opowieść o charyzmatycznym dowódcy i wielkim patriocie, który toczył nierówną walkę o wolność swojej Ojczyzny. "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", obok "Wspomnień Szarego" autorstwa Antoniego Hedy, powinna znaleźć się na półce każdego miłośnika historii.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial