Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Lekcja Martwej Mowy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Paweł Jaszczuk
 • Tytuł Oryginału: Lekcja Martwej Mowy
 • Gatunek: KryminałSensacjaThriller
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 297
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 135x210 mm
 • ISBN: 9788365684295
 • Wydawca: Szara Godzina
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Katowice
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Lekcja Martwej Mowy | Autor: Paweł Jaszczuk

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

"Jakub Stern powraca!" - tak brzmi motyw przewodni promujący premierę najnowszej powieści Pawła Jaszczuka pt. "Lekcja martwej mowy", stanowiącej sobą piątą już odsłonę kryminalnego cyklu retro z wyżej wymienionym bohaterem, w roli głównej. Miłośnicy owej sagi wiedzą o czym i o kim mowa, zaś ci czytelnicy którzy nie mieli dotąd sposobności zetknąć się z tą nietuzinkową postacią i tym cyklem, będą mieli ku temu doskonałą okazję za sprawą lektury niniejszej powieści!

 

Cykl ten przedstawiał sobą dotąd barwne przygody przedwojennego dziennikarza śledczego lwowskiego "Kuriera" - Jakuba Sterna, jak i też towarzyszącej mu od pewnego czasu koleżanki po fachu - Wilgi de Brie. Tym razem jednak autor funduje nam tutaj intrygującą wyprawę w przyszłość z życia tego duetu, a mianowicie do Polski roku 1968. Wówczas to usunięty z Uniwersytetu Warszawskiego za swe nieprzychylne socjalistycznej władzy poglądy Stern, otrzymuje tajemnicze zaproszenie do rodzinnego Lwowa, bez żadnych dodatkowych wyjaśnień celu owej podróży. Podobnie zaproszenie trafia także do żyjącej we Francji i pracującej w paryski "Le Monde" Wilgi de Brie, która wykorzystuje ową okazją do napisania fascynującego artykułu o życiu za "żelazną kurtyną". Po przyjeździe obojga bardzo szybko okazuje się, że stali się oni jedynie pionkami w niezwykle niebezpiecznej grze na najwyższych szczeblach władz, która pociągnie za sobą wiele ofiar...

 

Najnowsze dzieło Pawła Jaszczuka, oferuje sobą intrygującą, niezwykle barwną i trzymającą w napięciu od pierwszej do ostatniej strony opowieść z pogranicza kryminału, sensacji i historii z gatunku political-fiction, w której to będziemy towarzyszyć tak fikcyjnym bohaterom, jak i prawdziwym postaciom ówczesnych politycznych elit naszego kraju. Znajdziemy tu wciągającą i bardzo inteligentnie poprowadzoną intrygę, spotkamy wyjątkowe postacie, uświadczymy mocy silnych wrażeń i emocji, jak i przede wszystkim poznamy niepowtarzalny klimat i charakter jednego z najpiękniejszych miast Europy - Lwowa.

 

Fabuła książki prezentuje się bardzo udanie, co rusz oferując nam liczne niespodzianki, zaskoczenia, nagłe zmiany tempa akcji. Przedstawia nam ona wydarzenia rozgrywające się tak we Lwowie i Warszawie 1968 roku, jak i też retrospektywne powroty do kluczowych wydarzeń z września 39 roku, a nawet wojennej rzeczywistości roku 1920. Liczne zmiany lokacji, perspektyw osobowych, jak i też intrygujące wstawki w postaci tajemniczego raportu współpracownika SB, wpływają na atrakcyjność tej historii, którą wypełniają zarówno intelektualne gry i podchody, jak i spektakularne sceny walki, pościgów, tortur... Wszystko to wspólnie sprawia, iż blisko 300 stron lektury tej powieści, upływa nam w błyskawicznym tempie.

 

Bardzo ciekawym posunięciem autora wydaje się to, iż w odróżnieniu od poprzednich odsłon tego cyklu, tym razem Jakub Stern i Wilga de Brie nie stanowią najważniejszych postaci w tej opowieści, a jedynie jednych z kilku pełnoprawnych głównych bohaterów. Otóż bardzo wiele uwagi i miejsca poświecono tu osobom dwóch polskich funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa - Andrzejowi Górskiemu i Danielowi Wolnemu, których losy i zawodowe cele, determinują kroki pary dziennikarzy. Co do samych sylwetek tych bohaterów, to prezentują się oni bardzo udanie, naturalnie, prawdziwie. Agenci są bezwzględni i bezkompromisowi w swym działaniu, zaś nasi dziennikarze boleśnie "poobijani" życiem... Ważne jest to, iż autor ukazał nam ich jako starszych, a co za tym idzie mniej szalonych ludzi, którzy nie idą już "na noże" w pogoni za dziennikarską sensacją, ceniąc bardziej swoje życie i obecność w nim ich bliskich. Dodatkowe brawa należą się autorowi za kreację postaci towarzysza Wiesława - "chapeau ba"!

 

Wielkie emocje budzi nasza podróż po ulicach Lwowa roku 68, a zwłaszcza konfrontowanie przedwojennych wspomnień Sterna i Wilgi, ze stanem obecnym. To smutne obrazy sowietyzacji tego niegdyś pięknego i bogatego miasta, które wraz z nową władzą, stało się szarym, smutnym, dusznym miejscem... Niemniej, raz jeszcze zadziwia nas szczegółowość i drobiazgowość owej podróży po tym mieście, jaką to funduje nam tutaj Pan Paweł Jaszczuk. I chyba też można pokusić się tu o te stwierdzenie, że w dużej mierze książka ta jest przede wszystkim książką o mieście Lwów, które odgrywa tu tak wielką rolę... Oczywiście, nie sposób nie czuć pewnej nutki żalu i smutku z tego faktu, iż miasto to nigdy nie powróciło już w granice Polski...

 

Książka "Lekcja martwej mowy" to kryminał, i jak na ten gatunek przystało, oferuje nam dokładnie wszystko to, czego moglibyśmy od niej oczekiwać. Mam tu na myśli zagadkową intrygę, nieoczywiste odpowiedzi, mroczny i tajemniczy klimat, a także finał, który wymaga od czytelnika pokaźnej porcji inteligencji i umiejętności kojarzenia faktów... To wszystko sprawia, iż powieść tę można uznać z pełnym przekonaniem za kolejną udaną odsłonę cyklu o przygodach Jakuba Sterna - miejmy nadzieję, że nie ostatnią. Polecam każdemu fanowi polskiego kryminału retro!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial