Okładka wydania

Euro W Jaki Sposób Wspólna Waluta Zagraża Przyszłości Europy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Joseph E. Stiglitz
 • Tytuł Oryginału: The Euro: How a Common Currency Threatens the Future of Europe
 • Gatunek: Nauka
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Gabriel Klimont
 • Liczba Stron: 624
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788365369949
 • Wydawca: Krytyka Polityczna
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Euro W Jaki Sposób Wspólna Waluta Zagraża Przyszłości Europy | Autor: Joseph E. Stiglitz

Wybierz opinię:

Morrigan

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze. A konkretnie o euro - walutę wprowadzoną do obiegu 1 stycznia 2002 r. Obowiązuje dziś ona w większości państw Unii Europejskiej i kilku krajach, które nie należą do Wspólnoty, jak na przykład Andora, Monako i Czarnogóra, a oprócz tego na niektórych terytoriach zależnych Francji, takich jak Gwadelupa czy Martynika. Jakie są konsekwencje wprowadzenia tej waluty? Które obietnice zostały złamane i w jakich okolicznościach? Jak wyglądałby nasz kontynent bez euro? Na tych zagadnieniach koncentruje się znany ekonomista Joseph E. Stiglitz - autor książki o tym, w jaki sposób wspólna waluta zagraża przyszłości Europy.

 

Książka podzielona jest na cztery części. W pierwszej z nich autor nakreśla obecną sytuację gospodarczą Europy, a w jego słowach próżno szukać optymizmu. Recesja, bezrobocie, rosnące zadłużenie - te i inne czynniki składają się na stan, który można określić jedynie mianem kryzysu. Zdaniem Stiglitza euro było wadliwe od samego początku, a nieudolne działania polityków, podjęte w odpowiedzi na kryzys, odniosły skutek odwrotny do zamierzonego - nie tylko nie rozwiązały problemu, ale wręcz go pogłębiły.

 

Kolejna część zawiera odpowiedzi na kilka ważnych pytań. Czy wprowadzenie wspólnej waluty dla krajów zróżnicowanych pod względem gospodarczym w ogóle mogło się udać? Dlaczego euro sprawiło, że bogate państwa zyskały, a biedne stały się jeszcze biedniejsze? Jakie wady ma Europejski Bank Centralny, nazwany przez autora ­sercem unii monetarnej, i w jaki sposób wpłynęły one na osłabienie strefy euro?

 

Część trzecia pod znamiennym tytułem: Nieprzemyślane rozwiązania zawiera rozwinięcie tematu szkodliwych reakcji na kryzys, które doprowadziły do załamania gospodarczego, zaś czwarta to rozważania na temat możliwości uratowania euro. W tym dziale autor opisuje szereg różnych reform, które można by przeprowadzić w celu uspokojenia sytuacji. Pisze więc na przykład o tym, kto powinien opuścić strefę euro i jak można nadać elastyczność sztywnej walucie. Dodatkowo - w posłowiu - przedstawia konsekwencje Brexitu, jak również czynniki, które do niego doprowadziły, stawiając przy tym pytanie, czy Unia Europejska wyciągnie odpowiednie wnioski z utraty Wielkiej Brytanii.

 

Książka Stiglitza na pewno nie jest jedną z tych, które można czytać w drodze do pracy albo tuż przed snem - to lektura wymagająca całkowitej koncentracji. Anya Schiffrin - żona autora - zredagowała tekst tak, by był jak najbardziej przystępny, jednak dla czytelników, którzy nie studiowali ekonomii, zrozumienie niektórych zagadnień może stanowić problem.

 

Rozumiem, że ze względu na długość odautorskich przypisów - każdy z nich zajmuje średnio pół strony, a łącznie to ok. dziewięćdziesiąt stron - konieczne było zebranie ich razem i umieszczenie w osobnym dziale, czyli za głównym tekstem i posłowiem. Temat jest trudny, książka gruba, a przypisy są bardzo liczne - konieczność ciągłego zaglądania na koniec dekoncentruje, męczy, pochłania dodatkowy czas, po prostu znacznie utrudnia lekturę. Ale cóż, w końcu nikt nie obiecywał, że będzie łatwo, a zdobywanie wiedzy bywa czasem związane z fizycznym wysiłkiem.

 

Wyzwanie polega na tym, aby wyciągnąć nauczkę z przeszłości, aby w przyszłości stworzyć nową ekonomię i nową politykę - tym cytatem, odnoszącym się bezpośrednio do sprawy Brexitu, można by podsumować całą książkę. Autor wypunktowuje błędy systemu z nadzieję, że kiedyś zostaną naprawione, przedstawia scenariusz zreformowanej Unii. I choć nie ma gwarancji, że rozwiązania, które proponuje, uzdrowiłyby sytuację gospodarczą w Europie, warto przyjrzeć się jego argumentom.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto