Lista Przebojów Adama Sharpa

Autor: Graeme Simsion

Okładka wydania

Lista Przebojów Adama Sharpa


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

Graeme Simsion zyskał międzynarodową sławę dzięki powieści ,,Projekt: Rosie”, która szybko zyskała miano światowego bestsellera. Po równie dobrze przyjętej przez czytelników kontynuacji, pisarz proponuje spotkanie z nowym bohaterem. ,,Lista przebojów Adama Sharpa” to powieść, która gwarantuje emocjonalny rollercoaster, ale czy w pozytywnym tego słowa znaczeniu?

 

Adam Sharp to zbliżający się do pięćdziesiątki specjalista w zakresie informatyki, który wieczorami grywa w barze na fortepianie. Jego życiową pasją jest właśnie muzyka, zwłaszcza klasyka i dawne szlagiery z lat siedemdziesiątych. Poprzez grę i śpiew wyraża uczucia, które niezbyt dobrze potrafi okazywać. Ze wspomnieniami wieczorów przy muzyce wiąże się również pamięć o pewnej kobicie, dla której Adam w 1989 roku całkowicie stracił głowę. Po ponad dwudziestu latach Angelina ponownie się z nim kontaktuje. Początkowo korespondencja stanowi dość niewinną wymianę informacji o sobie, ale wraz z kolejnymi e-mailami dochodzą do głosu wspomnienia i uczucie, które oboje uważali za wypalone. Atmosfera między Angeliną i Adamem zagęszcza się, gdy mężczyzna zostaje zaproszony do francuskiej posiadłości dawnej ukochanej i jej męża. Jak potoczą się losy tej trójki? Czy uczucie między dawnymi kochankami odżyje? Czy Angelina zdecyduje się porzucić męża, by zostać z jedynym mężczyzną, którego naprawdę kochała?

 

Powieść podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich jest opowieścią o życiu uczuciowym Adama, w której przeplata się teraźniejszość z przeszłością. Z perspektywy głównego bohatera dowiadujemy się wiele o jego rodzinie, pracy i znajomych. Jesteśmy w stanie poznać dwie najważniejsze kobiety w jego życiu: Angelinę, z którą przeżył trzymiesięczny gorący romans oraz obecną partnerkę, Claire, z którą tworzył dość udany związek przez kilkanaście lat. Na pierwszy plan wysuwają się zwłaszcza wspomnienia dotyczące końcówki lat 80, które urozmaicane są muzyką. Muzyką, którą Adam grał, aby wyrazić swoją miłość do Angeliny.

 

Znacznie słabsza okazuje się druga część, która skupia uwagę czytelnika przede wszystkim na współczesności, a zwłaszcza na relacjach pomiędzy Adamem, Angeliną i jej mężem Charlie’m. Podczas pobytu głównego bohatera we Francji stosunki pomiędzy trójką stają się bardzo napięte, a ich relacje przybierają dziwny obrót. W tej części powieść miejscami przypomina wygładzoną wersję ,,Pięćdziesięciu twarzy Greya”, bowiem Adam dosłownie na oczach Charlie’go i za jego zgodą uprawia wyuzdany seks z jego żoną. Czytając o ekscesach tej trójki byłam totalnie zniesmaczona. Zadziwiało mnie postępowanie Adama, który od razu rzucił się w ramiona Angeliny i w ogóle nie wydawał się skrępowany obecnością jej męża. Zszokowało mnie również ciche przyzwolenie Charlie’go na odnowienie dawnego romansu żony. Mężczyzna nie tylko tolerował obecność jej kochanka, ale gotował dla niego specjały kuchni francuskiej i ucinał z nim pogawędki przy koniaku!

 

Poza pojawiającą się w niektórych rozdziałach niedorzecznością fabuły, Graeme Simsion proponuje czytelnikowi swoistą kalkę z twórczości Nicka Hornby’ego. Momentami ,,Lista przebojów Adama Sharpa” zbyt mocno przypomina ,,Wierność w stereo”. W obu książkach muzyka i piosenki sprzed lat mają ogromne znaczenie dla bohatera, który przy okazji snuje wspomnienia dotyczące dawnej miłości. Niestety Simsion w zbyt dużym stopniu wzorował się na Hornby’m przez co ucierpiała jakość jego powieści. Co prawda, autor ,,Projektu: Rosie” snuje interesującą narrację z perspektywy głównego bohatera, ale właśnie z powodu podobieństw do ,,Wierności w stereo” nie mogłam skupić się na lekturze bez szukania wspólnych elementów.

 

Mocną stroną pisarstwa Australijczyka są bohaterowie, którzy są bardzo dobrze wykreowani, ale i wzbudzali we mnie wiele emocji. Zdarzało się nawet, że momentami skutecznie psuli mi humor. Strasznie irytująca wydawała mi się zwłaszcza postać Angeliny, którą można postrzegać jako osobę o dwóch obliczach. Początkowo współczułam jej nieszczęśliwego związku z mężczyzną, który nią pomiatał i uważał za swoją własność. Wówczas mocno kibicowałam jej relacji z Adamem i miałam nadzieję, że dzięki uczuciu do niego będzie w stanie postawić się rodzinie i wybrać życie z mężczyzną, którego kocha. Niestety Angelina okazała się niewystarczająco silną kobietą, by mogła odejść od męża. Potem w miarę postępu lektury zobaczyłam ją w zupełnie innym świetle. Jako czterdziestopięcioletnia kobieta wydawała mi się egoistyczną kokietką rozpieszczoną przez obecnego męża. Mimo, że sama nie była wierna partnerowi, to wściekała się na samą myśl, że Charlie może ją zdradzić. Podobne uczucia miałam względem Adama. Nie podobało mi się to, że szybko przekreślił szczęśliwe lata spędzone z Claire dla kilku upojnych nocy z Angeliną.

 

Z tych powodów jest mi niezwykle trudno ocenić ,,Listę przebojów Adama Sharpa”. Początkowo podobały mi się nawiązania bohatera do utworów muzycznych, które niczym magdalenki Prousta wywoływały w nim wspomnienia minionych lat. Wtedy wraz z nim odczuwałam piękno rodzącego się uczucia do Angeliny i zawiłości ich związku. A tak z przykrością muszę stwierdzić, że miałam nieco odmienne oczekiwania dotyczące tej powieści. Co prawda, sam pomysł na fabułę opartą na muzycznych nawiązaniach do przeszłości głównego bohatera bardzo mi się spodobał. Rozczarowali mnie zwłaszcza bohaterowie, których zachowanie momentami przypominało działania pobudzonych hormonami nastolatków, a nie doświadczonych przez życie ludzi w średnim wieku. Możliwe, że po prostu jestem jeszcze za młoda, by móc identyfikować się z pokoleniem Adama Sharpa. Niemniej uważam, że warto przeczytać powieść Simsiona i samemu wyrobić sobie o niej opinię.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!