Okładka wydania

Gotując Dla Picassa

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 3 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Gotując Dla Picassa | Autor: C.A. Belmond

Wybierz opinię:

et1978

Na wstępie należy podkreślić, że książka Camille Aubray „Gotując dla Picasso” to od początku do końca fikcja literacka, opisująca zdarzenia, które w życiu Picasso się nie wydarzyły. Nie mniej jednak autorka książki dołożyła wszelkich starań, aby oddać specyfikę charakteru, osobliwość i charyzmę jednego z najsłynniejszych malarzy na świecie. W powieści tej powiązała ona losy znajdującego się w podeszłym wieku Picasso z młodziutką dziewczyną o imieniu Ondine, które to życie ich dwojga odmieniły na zawsze.

 

W roku 1963 na Lazurowe Wybrzeże przybywa Picasso, który pragnie zachować anonimowość. W związku z tym rezygnuje on z zatrudnienia gospodyni i powierza dostarczanie posiłków restauracji cafe. Główna bohaterka książki Ondine, to córka restauratorów, której każdego dnia dane jest przekraczać progi willi Picasso i dostarczać mu posiłki. Z czasem pobyty dziewczyny u malarza stają się coraz dłuższe, gdyż gotuje ona dla mistrza na miejscu. Dziewczyna ogarnięta jest fascynacją Picassem. Imponuje je on podejściem do życia, wolnością, którą manifestuje na każdym kroku i charyzmą, która jest tak charakterystyczna dla wielu artystów. Z czasem siedemnastoletnia dziewczyna obdarza Picasso uczuciem i staje się jego modelką. Pozuje ona do obrazów Picasso, nie wiedząc, że w kolejnym pokoleniu jeden z nich pozwoli na uratowanie dorobku jej życia.

 

Trzeba, bowiem wspomnieć, że książka ta napisana jest dwuwymiarowo, część akcji przenosi czytelnika do roku 1963, w drugiej zaś poznajemy Celine, wnuczkę Ondine, która słyszała o skarbie podarowanym babce przez Picasso i choć nie wie, czy to rodzinna legenda, czy prawda, postanawia w obliczu walącego się w gruzy życia rodzinnego sprawdzić, czy w owej informacji tkwi ziarno prawdy.

 

Związek Ondine i Picasso to relacja nauczyciela i uczennicy. Picasso będący zawsze wrażliwy na wdzięki kobiet, których przez jego życie przewinęło się wiele, również i tym razem nie jest w stanie ulec pokusie zafascynowanej nim siedemnastoletniej dziewczyny. Romans, który między tymi dwoma się zrodził uczy Ondine dawania i brania namiętności, rozkoszy a jednocześnie czyni z niej kobietę w pełni świadomą swojej kobiecości. Picasso kreuje dziewczynę na nowo, z młodej, usłuchanej rodzicom dziewczyny wychowuje on kobietę, która posiada świadomość, że jest wolna i sama może podejmować decyzje, które wpłyną na to jak ułoży ona swoje życie. Ondine rozumie, że nie musi wychodzić za mąż, za wskazanego przez rodziców kandydata, nie musi wiecznie spełniać oczekiwań rodziców i może podejmować decyzje o tym by sama kreować swój los. Tak też, bowiem czyni, ponieważ Picasso jak nagle pojawił się w jej życiu tak też szybko z niego zniknął pozostawiając po sobie pamiątkę, która Ondine pozostanie na całe życie…

 

Ondine w obliczu sytuacji, w której się znalazła podejmuje decyzje o ucieczce z domu. Odrzuciła ona kandydata na męża, którego wybrali rodzice, tym samym sprzeciwiła się ich woli. Powróciła do niej niespodziewanie również dawna miłość. Jak się okazało poprzez manipulację rodziców Ondine myślała, że również i przez tego mężczyznę została porzucona. To właśnie z nim i nienarodzonym dzieckiem Ondine ucieka do Ameryki. Tam zaczynają oni oboje nowe życie. Niestety los doświadcza bohaterkę książki i jej dziecko. Kiedy mąż ginie, ta postanawia wrócić do Francji, choć swoich rodziców tam już nie zastaje. Znowu zmuszona jest zaczynać od nowa, budować swoje życie od podstaw. Los jednak lubi się powtarzać, ponieważ za kilkanaście lat z jej domu ukradkiem wymyka się córka, która ucieka z narzeczonym, którego nie akceptuje Ondine.

 

Po latach jej córka wraca z mającą lada moment pojawić się na świecie Celine. Córka nie okazała się tak silną osobowością jak Ondine. Nie potrafiła zawalczyć ona o swoje życie, swój los i bezwładnie poddała się woli męża. To w konsekwencji doprowadziło, do tego, że po jego śmierci zarówno ona jak i Celine zostały przez pasierbów pozbawione majątku a tym samym możliwości finansowych na leczenie kobiety. To wszystko spowodowało, że Celine postanowiła wyruszyć do Francji by odnaleźć skarb, który kiedyś jej babce podarował Picasso i dzięki niemu uratować chorą matkę.

 

Celine trafia do majątku, niegdyś zbudowanego od postaw przez jej babkę, po powrocie z Ameryki do Francji. Do majątku, który osiągnęła ona sama ciężką pracą. Do zabudowań, ziemi, które lada moment mają wymknąć się raz na zawsze z rąk rodzinny i mają zostać wykupione przez bogatego inwestora.

 

Czy obraz Picasso znajdujący się w rękach dawnej kochanki naprawdę istnieje? Czy uda się ocalić okradzioną przez pasierbów i chorą matkę? A może los zacznie dla Celine pisać swoją historię i Francja okaże się jej miejscem na ziemi, gdzie odnajdzie miłość, własne korzenie i poczuje w sobie moc, dumę i niezłomność, jaką charakteryzowała się jej babka.

 

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób zostanie rozwikłana rodzinna zagadka sprzed lat, a także jak potoczą się losy pięknej Celine warto sięgnąć po tą książkę. Uważam, że jest znakomita. Czyta się ją szybko, z zapartym tchem a wiadomości, które z niej można czerpać z pewnością poszerzą horyzonty wiedzy każdego czytelnika.

 

Mnie osobiście ta książka zachwyciła i z pewnością będę poszukiwała innych książek autorstwa Camille Aubray. Polecam!!!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto