Okładka wydania

Patrz, Madika, Pada Śnieg!

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Astrid Lindgren
 • Tytuł Oryginału: Titta, Madicken, Det Snöar!
 • Seria: Madika z Czerwcowego Wzgórza
 • Gatunek: Dziecięce I Młodzieżowe
 • Język Oryginału: Szwedzki
 • Przekład: Anna Węgleńska
 • Liczba Stron: 34
 • Rok Wydania: 2007
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 215x280 mm
 • ISBN: 9788360963166
 • Wydawca: Zakamarki
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Patrz, Madika, Pada Śnieg! | Autor: Astrid Lindgren

Wybierz opinię:

Morrigan

Naprawdę trudno mi wyobrazić sobie dziecięcą biblioteczkę, w której nie ma książek autorstwa Astrid Lindgren. Chociaż szwedzka pisarka zadebiutowała dość późno, bo dopiero w wieku 37 lat, zdążyła wydać dziesiątki wspaniałych opowieści - ciekawych, pouczających, pełnych ciepła i humoru. Stworzone przez nią postaci, takie jak nieco ekscentryczna Pippi Pończoszanka czy pomysłowi przyjaciele z Bullerbyn, towarzyszą kolejnym pokoleniom, zawsze ujmując czytelników swoją oryginalnością, inteligencją i sprytem. Wydawnictwo Zakamarki przygotowało ponad dwadzieścia książek obrazkowych z opowiadaniami autorstwa Lindgren, w których możemy ponownie spotkać bohaterów jej powieści. Jedną z takich pozycji jest Patrz, Madika, pada śnieg!

 

Występujący w tytule opad atmosferyczny ma do odegrania niezwykle istotną rolę - śmiało można powiedzieć, że to właśnie on jest wszystkiemu winien. Oto pewnego zimowego poranka okazuje się, że Czerwcowe Wzgórze nareszcie przykryła solidna warstwa białego puchu. Szczególnie cieszą się z tego najmłodsi mieszkańcy, a wśród nich dwie rezolutne siostry - Madika i Lisabet. Wesoła zabawa na dworze kończy się dla starszej z nich przeziębieniem, więc wbrew wcześniejszym ustaleniom tylko Lisabet wybiera się do miasta, by asystować służącej przy robieniu przedświątecznych zakupów. A tam... Cóż, wszystko poszłoby gładko, gdyby nie jeden z kolegów dziewczynki. Sprowokowana przez niego Lisabet decyduje się na odważny, ale niezbyt rozsądny krok - niepostrzeżenie wskazuje na sanie należące do niejakiego Anderssona, które wkrótce, ku zrozumiałemu przerażeniu małej pasażerki, wjeżdżają do groźnego, ciemnego lasu.

 

Nieprzemyślany postępek stawia Lisabet w bardzo trudnym położeniu i jest źródłem wielkiego zmartwienia dla jej bliskich. Króciutkie opowiadanie w łagodny sposób uświadamia małym czytelnikom, jak ważne jest stosowanie się do zakazów, które wcale nie mają na celu ograniczania wolności dzieci, a jedynie zapewnienie im bezpieczeństwa. Najmłodsi mają okazję przekonać się, dlaczego nie warto przekraczać granic wyznaczanych przez dorosłych.

 

Mówi się, że dzieci są tą grupą odbiorców literatury, która wymaga najwięcej - szybko ocenia, bezlitośnie odrzuca książkę, która nie budzi zainteresowania, nie ma żadnych względów dla wielkich nazwisk, nie wybacza mdłych bohaterów, nudnych dialogów, marnych pomysłów. Myślę, że urocza historia o siostrach z Czerwcowego Wzgórza zainteresuje nawet najbardziej surowych krytyków i zasłuży na ich uznanie. Warto przy tym wspomnieć, że tekst opowiadania zapisany został sporą czcionką, która na pewno zachęci młodych czytelników do samodzielnej lektury.

 

Od strony graficznej Patrz, Madika, pada śnieg! prezentuje się cudownie. Piękna, niebieska okładka to zapowiedź bardzo udanych, kolorowych ilustracji, jakie znajdziemy wewnątrz książeczki. Ilon Wikland - ilustratorka wielu utworów Astrid Lindgren - pomaga wczuć się w klimat poszczególnych scen, nie mam wątpliwości, że efekty jej pracy przypadną do gustu każdemu dziecku. Nie bez powodu nazwisko Wikland pojawia się na okładce tuż obok nazwiska pisarki. Obrazki nie są tu jedynie tłem dla opowieści, a stanowią jej integralną część, zdecydowanie podnoszą wartość książki.

 

Jeśli na cokolwiek można narzekać to chyba jedynie na długość opowiadania. Książeczka liczy nieco ponad trzydzieści stron, a ponieważ, jak już wspomniałam, znaczną ich część wypełniają ilustracje, czytanie nie zajmie wiele czasu. Jestem jednak przekonana, że sporo malców doda Patrz, Madika, pada śnieg! do listy swoich ulubionych lektur i będzie chętnie do niej wracać, zwłaszcza podczas nieco posępnej, deszczowej zimy. Miło będzie znów przeżyć w wyobraźni wielką bitwę na śnieżki i towarzyszyć niesfornej Lisabet w wędrówce przez zaśnieżony las, wiedząc, że wszystko dobrze się skończy.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

 • Stwórz Konto