Okładka wydania

Tradycyjna Medycyna Chińska Poradnik Dla Rodziców

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Tradycyjna Medycyna Chińska Poradnik Dla Rodziców | Autor: Robin Ray Green

Wybierz opinię:

Zawodowa Czytelniczka

Książka Robin Ray Green Tradycyjna medycyna chińska. Poradnik dla rodziców Zachodu przyciąga wzrok ciekawym tytułem, a zwłaszcza drugim jego członem. Autorka – specjalistka od akupunktury pediatrycznej, zielarka, ale także zatroskana mama dbająca o zdrowie swojego dziecka sprzeciwia się specyfice praktyk lekarskich tzw. medycyny akademickiej. Robin Ray Green nie odrzuca całkowicie „tradycyjnych” sposobów leczenia, co bardzo wyraźnie podkreśla w swojej książce. Nie zgadza się jednak na terapię doraźną, niedostosowaną do indywidualnych potrzeb małego pacjenta. Autorka odnosząc się do założeń medycyny chińskiej, posługuje się następującymi pojęciami: teorią Pięciu Żywiołów, triadą ciało-umysł-duch oraz leczeniem holistycznym.

 

Jako motto książki można uznać chińskie przysłowie, które mówi o tym, że jeżeli chcesz wyleczyć chorobę, najpierw musisz poznać jej przyczynę. Według koncepcji prezentowanej przez Robin Ray Green należy skupić się na fizycznym zdrowiu dziecka, a więc jego ciele (m.in. odporności, trawieniu, poziomie energii, jakości i ilości snu, apetycie oraz pragnieniu), ale również na rozwoju umysłu (a więc: uwadze i skupieniu, pamięci, uczeniu się, płynności stanów emocjonalnych, interpretacji bodźców przez zmysły oraz jasności myśli) i wreszcie duchu pacjenta. Ostatnie z pojęć obejmuje: szczęście i optymizm, poczucie sensu życia, kreatywność, umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami losu oraz zdolność empatii.

 

Pomóc w poznaniu dziecka ma wspomniana wcześniej teoria Pięciu Żywiołów (Drewna, Ognia, Ziemi, Metalu i Wody), sformułowana w czasach trwających jeszcze przed naszą erą. Każdy z żywiołów został przez autorkę bardzo szczegółowo omówiony. Zaprezentowane zostały archetypiczne wzory postaci oraz ich cechy. Wszystko to wiążę się z dominacją któregoś z żywiołów. Tradycyjna medycyna chińska zakłada, że „Dziecko Drewna” to urodzony poszukiwacz przygód i odkrywca, Dziecko Ognia ma duszę artysty, aktora, wolnego ducha, a pomocnikiem i rozjemcą jest Dziecko Ziemi; natomiast czarodziejem, wizjonerem, ale zwolennikiem spokoju i równowagi zarazem – Dziecko Metalu. Ostatni z wymienionych typów osobowości to Dziecko Wody – twórca, wynalazca i marzyciel. Powyższe tezy brzmią dla europejskiego czytelnika nieco orientalnie, dlatego też wszystkim zainteresowanym Robin Ray Green bardzo cierpliwie tłumaczy zawiłe kwestie. Autorka ma świadomość tego, że z prezentowanymi przez nią naukami zachodni odbiorca może spotykać się po raz pierwszy. Dlatego też skomplikowany język fachowy ustępuje miejsca bardzo prostemu i przystępnemu.

 

Robin Ray Green podaje także wskazówki, w jaki sposób należy określić Dominujący Żywioł u dziecka. To raptem dwa kroki, które mają przybliżyć rodzica do właściwego wspierania rozwoju swojej pociechy. Autorka uczy także tego, w jaki sposób diagnozować zaburzenia i problemy zdrowotne dzieci. Przyczyny mogą być globalne: zmieniający się tryb życia ludzi, nowe sposoby produkcji i konserwowania żywności, zanieczyszczenie środowiska oraz stosowanie zbyt dużej ilości chemikaliów. Ale to także, jak wskazuje Green, zaburzenia Pięciu Żywiołów, które wywoływane są przez: infekcje wirusowe lub bakteryjne, niewysypianie się, stres, odwodnienie, silne emocje, nadmiar telewizji lub gier, a nawet niektóre leki. Pomoc mają przynieść masaże, dbanie o dobre samopoczucie oraz odpowiednia dieta.
Książka Robin Ray Green to ciekawa propozycja dla tych czytelników, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z alternatywnymi sposobami leczenia, żyć bliżej natury oraz zadbać o komfort psychiczny nie tylko swoich dzieci, ale także swój własny. Tradycyjna medycyna chińska. Poradnik dla rodziców Zachodu napisana jest ciekawie i przez kompetentną w swojej dziedzinie autorkę. Nie mam tej książce nic do zarzucenia.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto