Okładka wydania

Różaniec Rozważania Dla Mężczyzn

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 5 votes
Akcja: 100% - 5 votes
Wątki: 100% - 5 votes
Postacie: 100% - 5 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 5 votes
Okładka: 100% - 7 votes
Polecam: 100% - 9 votes

Polecam:


Podziel się!

Różaniec Rozważania Dla Mężczyzn | Autor: Leszek Smoliński

Wybierz opinię:

Zawodowa Czytelniczka

Paweł F. Nowakowski (historyk i teolog) nazwał różaniec „mocną i konkretną modlitwą”. Jego słowa posłużyły jako motto książki Różaniec rozważania dla mężczyzn autorstwa ks. Leszka Smolińskiego. Nowakowski słusznie zwrócił uwagę na coś jeszcze: ten rodzaj modlitwy wymaga odwagi bycia wrażliwym, a zarazem uczy zdecydowania i wytrwałości. Dlatego też wcale nie jest domeną kobiet, ale wszystkich tych, którzy szukają umocnienia wiary.

 

Ksiądz Leszek Smoliński zamiast obszernego wstępu proponuje 5 krótkich, ale bardzo treściwych punktów, w których pokazuje, jak bardzo potrzebni Kościołowi są silni i głęboko wierzący mężczyźni. Nie deprecjonuje on roli kobiet, bo takie wrażenie można by odnieść, ale po prostu nie kieruje swojej uwagi akurat w ich stronę. Dla nich wydana została osobna książeczka – Różaniec rozważania dla kobiet, w której kluczową postacią jest Maryja jako święta i niebiańska, ale ludzka i bardzo ziemska zarazem. Zniesienie unifikacji oraz rozróżnienie ze względu na płeć okazało się dobrą decyzją. Wrażliwość, problemy oraz kwestie, które interesują kobiety i mężczyzn są przecież odmienne.

 

W różańcowych rozważaniach ks. Leszek Smoliński skupia się na sposobie kształtowania się męskiej tożsamości w oparciu o wzór, jakim jest Chrystus. Autor dotyka także kwestii odpowiedzialności oraz nieoczywistych powiązań siły z delikatnością Maryi. Ksiądz Smoliński odwołuje się do słów papieża Franciszka (nimi rozpoczyna i kończy się książka) oraz Pisma Świętego – Ewangelii według św. Łukasza, Marka i Jana, Dziejów Apostolskich, a także Apokalipsy. Całość domykają spisane w punktach obietnice Matki Bożej dla odmawiających różaniec (jest ich aż piętnaście). Główną część książki zajmują rozważania kolejnych tajemnic: radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych. Stanowią one swoiste przypomnienie najważniejszych biblijnych wydarzeń z życia Maryi oraz Jezusa, wzbogacone są komentarzem, wyjaśniającym najważniejsze kwestie. Rozważania rozpoczynamy od zwiastowania, nawiedzenia św. Elżbiety, Bożego Narodzenia, ofiarowania i odnalezienia w świątyni, poprzez chrzest Jezusa, objawienie w Kanie, ustanowienie Eucharystii, modlitwę w Ogrójcu, ukrzyżowanie, aż po zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i wniebowzięcie.

 

Ze względu na to, że ks. Leszek Smoliński swoje nauki kieruje do mężczyzn, środek ciężkości przeniesiony zostaje z postaci Maryi na Chrystusa. Zaznaczony został człowieczy aspekt Jego boskości, konieczność zmagania się z takimi samymi problemami za życia na Ziemi, jakie na co dzień mają zwykli ludzie. Podkreślony został także szacunek, jakim mężczyzna powinien darzyć kobietę na zwór tego, jak Chrystus opiekował się Maryją.

 

Ks. Smoliński nie unika trudnych dla mężczyzn tematów – tj. wrażliwość, nadzieja, zauważenie własnych słabości oraz podjęcie walki z nimi. W książce zawarty został pogląd, że przyznanie do błędu, a więc do grzechu oraz przyjęcie postawy uniżenia nie jest czymś sprzecznym z męską naturą, ale umiejętnością niezwykle cenną i konieczną do pełnej partycypacji w życiu chrześcijańskim.

 

Zauważyć można także bardzo częste odwoływanie się do postaci Boga Ojca oraz stawianie go za wzór ojca ziemskiego – kochającego i opiekuńczego, ale silnego i sprawiedliwego zarazem. Umiejętne połączenie delikatności oraz zdecydowania to wzór, jaki stawia religia chrześcijańska przed mężczyzną. Jak przekonuje ks. Leszek Smoliński, zadanie trudne, choć nie niemożliwe do wykonania.

 

Różaniec rozważania dla mężczyzn napisane są bardzo przystępnym językiem, lapidarnym stylem. Cytaty z Pisma Świętego stanowią punkt wyjścia dla rozważań nad historią zbawienia ludzkości w ogóle, ale także konkretnego człowieka, jakim jest czytelnik. Dlatego książkę można potraktować jako zachętę do podjęcia indywidualnej modlitwy różańcowej.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial