Okładka wydania

15 Sierpnia

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

15 Sierpnia | Autor: Michał Kamiński

Wybierz opinię:

Jakub Tyszkowski

Czy polityk może być pisarzem? Próbowali Joanna Mucha, Mateusz Kijowski, próbuje i Michał Kamiński – były spin doktor PiS-u oraz doradca w rządzie Ewy Kopacz. Po wydanym w 2012 roku „Końcu PiS-u” Kamiński powraca z pozycją o tytule „15 sierpnia”. Powieść reklamowana jest jako polityczny thriller, aczkolwiek słowo thriller należy ująć w cudzysłów. To ciekawa książka o polityce od kuchni, której nie udało się być niczym więcej.

 

Akcja powieści przenosi się pomiędzy kilkoma wątkami, które z początku nie mają ze sobą nic wspólnego. Premier Polski dowiaduje się, że jego żona jest chora na raka. Restauracja U Kruka wypuszcza materiały podsłuchane podczas rozmów polityków. Do kraju przyjeżdżają agenci rosyjskich służb specjalnych. Rośnie napięcie w związku z falą uchodźców docierającą do Europy. Prędko dowiadujemy się, że antagonistą w książce jest minister obrony, Mateusz Czajka, dążący do przejęcia władzy w kraju. Gdzieś w tym wszystkim pojawia się wątek pięciorga turystów, którzy skuszeni tanią ceną wyruszają na wycieczkę do Turcji.

 

Dobrym zabiegiem jest zaczęcie książki od „wysokiego C”, czyli porwania grupy osób przez terrorystów. Autor zasługuje na uznanie także wtedy, kiedy w przystępny i zrozumiały sposób przedstawia zjawiska, zachowania, postaci ze świata polityki. Wierzę Kamińskiemu, gdy opisuje szerokie menu potraw, którymi raczą się bohaterowie powiązani z władzą – jestem przekonany, że autor niejednej z tych potraw sam kosztował. Bohaterowie są skonstruowani poprawnie, wyjątkiem jest minister obrony, który jest zbyt jednowymiarowy w byciu tym złym. Smaczkami są nawiązania do rzeczywistych wydarzeń z polskiej polityki, ale że sam się w tej dziedzinie nie znam, to ich rozszyfrowanie pozostawiam czytelnikom. Pozorna mnogość wątków jest fachowo zamknięta w ostatnich rozdziałach, aczkolwiek w pomyśle na rozwiązanie nie ma żadnych fajerwerków. Sam tytuł, „15 sierpnia”, nie posiada żadnych sekretnych, podwójnych znaczeń.

 

Irytuje natomiast sposób, w jaki autor przedstawia nam nowych bohaterów. Postaci, wraz z pojawieniem się w fabule, dostają w pakiecie biografię, która nierzadko zajmuje po kilka długich akapitów. Zabieg ten nuży i wytrąca czytelnika z uwagi. Potrzeba wyjaśniania wszystkiego jest zauważalna także wtedy, gdy przenosimy się do różnych lokacji – wszystkie muszą być opowiedziane, wytłumaczone niczym w przewodniku turystycznym. Momentami widzi się też pewną nienaturalność w prowadzonych dialogach („Ostrołęka jest fundamentem bytu całej rodziny”). W powieści pojawia się wzmianka o portalu informacyjnym, który w świecie Kamińskiego kreowany jest na jednego z liderów dostarczania opinii, newsów („Sprawdzał stan gry na portalu (…). Dzięki temu miał w pigułce wszystkie najważniejsze tematy poruszane tego dnia przez poranne gazety”). Nazwy tego portalu wymieniać nie będę, bo okazuje się, że istnieje on naprawdę, lecz w naszym prawdziwym świecie jest niszowy. Podejrzewam, że jego obecność w książce Kamińskiego była związana z korzyściami finansowymi dla autora.

 

Powieść nie wystrzegła się błędów natury redakcyjnej. Kilka razy przecinki były postawione w złym miejscu, a wyjątkowo zdarzały się niedopatrzenia stylistyczne – „Nasze analizy ich mejli psychologiczne portrety, które zrobiliśmy (…)”. Wpadki te nie pojawiały się jednak na tyle często, by przeszkadzały w odbiorze lektury.

 

„15 sierpnia” jest tym rodzajem powieści (czyli political fiction), które w Polsce nie zdobyły jeszcze popularności i może właśnie z tego powodu warto po nią sięgnąć. Zawiodą się natomiast ci czytelnicy, którzy w książce Kamińskiego szukają literatury oryginalnej czy zapadającej w pamięć. Możliwe, że kolejne próby autora okażą się bardziej satysfakcjonujące.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto