Cudowna Podróż

Autor: Selma Lagerlof

Okładka wydania

Cudowna Podróż


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 23 votes
Akcja: 100% - 17 votes
Wątki: 100% - 20 votes
Postacie: 100% - 29 votes
Styl: 100% - 26 votes
Klimat: 100% - 13 votes
Okładka: 100% - 15 votes
Polecam: 100% - 20 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Bnioff

„Cudowna podróż” to mądra i wzruszająca opowieść o fantastycznej podróży jaką odbył chłopiec o imieniu Nils. Odbył ją na grzbiecie gąsiora w towarzystwie stada dzikich gęsi oraz częściowo w szponach orła, lecz nie to czyni ją w istocie cudowną. Chodzi o to, co powieść ta czyni z czytelnikiem i to niezależnie od wieku. Powieść Selmy Lagerlof trafiła do kanonu lektur w szwedzkich szkołach, sama autorka została laureatką Nobla (1909 rok) i pojawia się zresztą na kartach niniejszej historii.

 

Sama historia może nie zaskakiwać oryginalnością. Z motywem podróży, która okazuje się rodzajem inicjacji i zmienia bohatera od przysłowiowego zera do bohatera, można zetknąć się przecież wielokrotnie w kulturze. Podobnie zresztą jest z wątkiem kary, jaka spotyka bohatera na wstępie historii. Oto chłopiec, nieciekawy, psotny urwis, który zajmuje się głównie uprzykrzaniem życie innym, przede wszystkim zwierzętom z obejścia rodziców, zostaje ukarany przez krasnoludka, w stosunku do którego zachował się wyjątkowo nieprzyzwoicie. Zostaje zmieniony w krasnoludka i zmuszony przez szereg niesprzyjających dlań okoliczności do odbycia podniebnej wędrówki do dalekiej Laponii. Znamy ten motyw z wielu klasycznych baśni, wykorzystywany był w mnóstwie książek i filmów. Ta historia mogłaby się nazywać „Nils czyli tam i z powrotem”, bo bije z niej podobny blask i inspirująca energia, co ze sławetnego dzieła Tolkiena. Nie dziwota więc, że ta fantastyczna książka zaliczona została do klasyki literatury dla dzieci i młodzieży, które doczekało się już niezliczonej ilości tłumaczeń i wznowień. To, które właśnie dostaliśmy dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia, za co należą się im naturalnie ogromne brawa, jest niestety wersją skróconą książki, dokonaną przez szwedzkich edytorów, funkcjonującą jako lektura szkolna. Warto też wspomnieć, że najbardziej znany utwór Lagerlof trafił także na listę najważniejszych tekstów XX wieku i to nie tylko w kategorii literatury dla dzieci i młodzieży.

 

O niesłabnącym oddziaływaniu tej pozycji świadczy to, że choć akcja jej dzieje się w istocie w XIX wiecznej Szwecji, nie zestarzała się ona ani trochę. Autorka, opisując relacje między postaciami, nadała im bowiem wymiar uniwersalny. Chłopiec Nils zostaje skonfrontowany z wieloma groźnymi sytuacjami, które zamiast go złamać czy zniszczyć, nie tylko czynią go silniejszym, nie tylko go ubogacają, ale pomagają mu wydobyć z siebie umiejętności i talenty, o które nikt go nie podejrzewał, z nim samym włącznie. Podczas swojej wędrówki poznaje chłopiec swój kraj, nie tylko z lotu ptaka i przeżywa wyjątkowo wiele przygód. Jak w większości tego typu opowieści udaje mu się bezpiecznie wrócić do domu, choć są moment, gdzie owo bezpieczeństwo, zarówno jego, jak i jego towarzyszy staje pod dużym znakiem zapytania. Świat jest groźnym miejscem dla przeciętnego chłopca, a co dopiero dla takiego, który jest wielkości wróbla. Jak się jednak okaże, właśnie ów mikroskopijny rozmiar będzie atutem i przyda się w rozwiązaniu całej serii przypadków. Autorka wyraźnie akcentuje w tych sytuacjach motyw akceptacji, podkreślając to, że na świecie znajdzie się miejsce dla wszystkich, a już rozmiar jest naprawdę drugorzędną sprawą, jeśli ma się wielkie i szczere serce i duszę.

 

Cała ta historia nasycona jest też wyraźnie wyczuwalną tęsknotą za tym co pozornie nieosiągalne. Już sam motyw fantastycznej powietrznej podróży rymuje się dziecięcymi marzeniami i tęsknotami poetów, o których przecież mówi się, że bujają w chmurach.

 

O swojej fascynacji tą powieścią, która przyniosła jej autorce międzynarodową sławę zwieńczoną Noblem, wspomniał nasz Noblista, poeta Czesław Miłosz. Sugerował, by opowieść o chłopcu podróżującym na zbuntowanym gąsiorze, traktować jak baśń, by unikać jednoznacznej interpretacji, by nie spłycić jej wielowymiarowego sensu i pozwolić jej dowolnie oddziaływać.  

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Komentarze  

0 # natalia 2018-11-13 17:25
wądki główne i poboczne
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować | Zgłoś administratorowi

Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!