Zaakceptuj Siebie O Sile Samowspółczucia

Autor: Malwina Huńczak

Okładka wydania

Zaakceptuj Siebie O Sile Samowspółczucia


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Książkomaniaczka

Tym razem przychodzę do was z recenzją książki, a dokładniej poradnika autorstwa Malwiny Huńczak "Zaakceptuj siebie. O sile samowspółczucia". Od razu chcę was poinformować, że książka o samowspółczuciu (z ang. Self-compassion) jest perwszą taką w Polsce, dlatego też jest mi bardzo miło, że miałam okazję ją przeczytać. I szczerze mogę stwierdzić, że zostałam bardzo mile zaskoczona, ponieważ ta lektura jest na swój sposób orginalna i wyjątkowa, co czyni ją jeszcze lepszą!

 

Na początku może troszkę wyjaśnię co to jest self-compassion, czyli współczucie wobec samego siebie. Kristin Neff (prekursorka badań nad współczuciem wobec siebie) zdefinowała je jako: wyrozumiałość, życzliwość wobec samego siebie. Samowspółczucie to według mnie po prostu pokachanie siebie mimo swoich wad, podejście do życia z uśmiechem, a w trudnych chwilach umiejętność poradzenia sobie z nimi, a nie zamknięcia w sobie, albo użalania nad sobą. Malwina Huńczak w bardzo ciekawy sposób podeszła do tego tematu, za co wielkie uznanie dla niej, ponieważ mimo, iż jest to poradnik, to nie jest on nudny, zawierający wiedzę podręcznikową i naukowe słownictwo, ale to poradnik, który każdy z nas zrozumie i co więcej po jego przeczytaniu wyniesie naprawdę dużo. Autorka zmierzyła się z bardzo trudnym tematem, który nie jest jeszcze na tyle znany, jednak wyrazu uznania dla niej za podejście do zagadnienia i umiejętne wytłumaczenie czytelnikowi na czym to polega. Sama należę do grona osób, którym ciężko poradzić sobie z każdym niepowodzeniem, każdą porażką. Jednak dzięki książce "Zaakceptuj siebie. O sile samowspółczucia" zaczęłam patrzeć na świat w bardziej kolorowych barwach i co więcej przestałam traktować każdą porażkę jak koniec świata, wręcz przeciwnie nabrałam przekonania, że każdy jest człowiekiem, każdy ma problemy i każdy ma prawo popełniać błędy, a te błędy są dla nas nauczką na przyszłość.

 

Każdy rozdział książki "Zaakceptuj siebie. O sile samowspółczucia" został przedstawiony w bardzo innowacyjny sposób, zachęcający czytelnika do zapoznawania się z słowami zawartymi w poradniku. Na każdy dział składa się kilka podrozdziałów dotyczących danego zagadnienia. Ponadto w każdym rozdziale znajdują się ćwiczenia pomagające w budowaniu, bądź też rozwijaniu współczucia wobec siebie. Na końcu każdej części znajduje się krótkie podsumowanie dotyczące omawianych kwesti, które zawiera najważniejsze informacje omawiane w każdym dziale. Znajdziemy również przykłady osób, które zastosowały metodę współczucia wobec siebie, co sprawiło, że ich życie stało się lepsze. Dodatkowo ostatni rozdział zawiera same ćwiczenia, które pomogą nam rozwinąć nasze samowspółczucie, co jest bardzo trafnym pomysłem, gdyż wszystkie ćwiczenia zawarte są w jednym miejscu i w każdej chwili możemy do nich wrócić i z łatwością przyjdzie nam ich znalezienie.

 

Bardzo spodabał mi się również język jakim autorka napisała poradnik. Konstrukcja zdań już we wstępie zachęca czytelnika do zgłębienia lektury. Malwina Huńczak stara się nie używać zbyt wyszukanego, naukowego języka, które jak wiele z nas może stwierdzić, bardzo zniechęca czytelnika do kontunuowania czytania, ponieważ co to za przyjemność czytać książkę, kiedy co jakiś czas trzeba zaglądać do słowników i szukać znaczenia słów, których nie znamy, lub do końca nie rozumiemy. A co najważniejsze jest w poradnikach? Nie tyle sam przekaz, co sposób w jaki wiedza jest przekazywana odbiorcy.

 

Reasumując z zadowoloniem mogę stwierdzić, że ten poradnik to był strzał w dziesiątkę, a wiedza w nim przekazana pozytywnie wpłynęła na mój pogląd na własne życie i zdecydowania pomoże mi w radzeniu sobie w trudnych, czy też stresujących sytuacjach.

 

Z całego serca mogę Wam polecić tę książkę, gdyż naprawdę jest warta uwagi i dzięki niej można wpłynąć na własne życie, a przynajmniej zmniejszyć negatywne emocje dotykające nas w wielu sytuacjach.

Joanna Kietlińska

Akceptacja, to temat, który w życiu każdego człowieka jest bardzo istotny. To na niej opiera się nasza pewność siebie, poczucie własnej wartości, wiara w swoje możliwości. Ciężko jest czasem zaakceptować również innych, zwłaszcza akceptować w nich te wszystkie rzeczy, z którymi nie potrafimy sobie sami poradzić. Mamy wymagania, stawiamy wysoko poprzeczki, krytykujemy... Jednak, żeby zaakceptować innych, musimy najpierw zaakceptować siebie. Stać się dla siebie kimś, kto nie tylko wymierza kary, ale kto zrozumienie, wybaczy, wytłumaczy. O tych wszystkich, trudnych czasem do zrozumienia i wprowadzenia w życie kwestiach jest książka Malwiny Huńczak pt. Zaakceptuj siebie, O sile samowspółczucia, Wyd. Samo Sedno.

 

Książka jest rodzajem poradnika ale również podręcznika, który poprowadzi nas przez zawiłe ścieżki psychologii. Otworzy oczy na siebie, pokaże w jaki sposób zaakceptować swoje wady i wyleczyć się z kompleksów, które rodzą się właśnie, kiedy nie akceptujemy siebie. Autorka skupia się bowiem na (z ang.) self-compassion – czyli współczuciu wobec siebie. Te, ma buddyjskie korzenie, a jednak współcześnie również w naszej kulturze, okazuje się uzdrawiającą człowieka siłą. Uczy bowiem jak akceptować siebie i innych, niosąc jednocześnie radość, która towarzyszy wyzbywaniu się negatywnych emocji. Wszelkie lęki, problemy związane z brakiem miłości i zrozumienia samego siebie, powodują bowiem łańcuch krzywd, które wyrządzamy przede wszystkim sobie, ale przecież także innym.

 

Malwina Huńczak w swojej książce, zwraca uwagę także na życzliwość, oraz wyrozumiałość wobec siebie. Mówi o uważności, która pomaga człowiekowi odczytywać sygnały wysyłane przez psychikę oraz organizm człowieka. Uczula na sposób myślenia o sobie. Zachęca, aby zaprzyjaźnić się ze sobą, przestać karać samego siebie za błahostki, odszukać wśród innych ludzi przyjaciół, dzięki którym świat stanie się dla nas bardziej przyjemny. Autorka podaje fakty, które wskazują na to, że poprzez właśnie przyjazne podejście do samego siebie, korzyść odnosi również nasze ciało, psychika, ale i inni ludzie, z którymi żyjemy. Książka uczy, jak podnieść się po dotkliwych porażkach, które przecież zdarzają się w życiu każdego. W jaki sposób tłumaczyć sobie własne słabości i jak wybaczać popełnione błędy. Jak z nimi żyć i jak poprawiać swoje samopoczucie w ciężkich chwilach. Wskazuje również czytelnikowi, jak przeprowadzić dialog wewnętrzny, żeby nie krzywdzić siebie, ale uczyć się na własnych błędach, nie krytykować ale wzmacniać i pomagać.

 

Autorka Zaakceptuj siebie, O sile samowspółczucia bardzo otwarcie pisze również o przyczynach braku akceptacji samego siebie. Upatruje ich, jak większość psychologów, głównie w warunkowej miłości, którą dziecko otrzymywało w dzieciństwie, ale również w zbyt wysokich standardach oceny własnej, oraz nierealistycznym myśleniu o sobie i otaczającym świecie. Pozwala dzięki temu, żeby czytelnik przemyślał swoje dotychczasowe życie, skłania do głębszej refleksji. Świadomość problemów, pozwoli bowiem według autorki, zrozumieć samego siebie i jednocześnie odnaleźć głębsze przyczyny braku akceptacji.

 

Malwina Huńczak zachęca również do licznych działań, które mogłyby przynieść wiele korzyści. Jednym z nich jest propozycja napisania do siebie listu, tak, jakby było się dla siebie najlepszym przyjacielem, korzystając ze słownika życzliwości i miłości. Pragnie w ten sposób pokazać, iż wystarczy otworzyć się na samego siebie, żeby poczuć bardzo naturalną kompetencję swojej psychiki, samowspółczucie i równocześnie zacząć się akceptować. Liczne zawarte w książce wyróżnione kwestie rozpoczynające się od ZAPAMIĘTAJ! Pomogą czytelnikowi uświadomić sobie najróżniejsze fakty z jego życia i otaczającego go świata. Zachęta do zmiany własnego nastawienia względem innych, porzucenie krytykanctwa i oceniania siebie i innych na rzecz współczucia, zrozumienia i akceptacji, z pewnością dla autorki okaże się sukcesem jej poradnika-podręcznika, uczącego samowspółczucia!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!