Okładka wydania

Złe Mięso

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 4 votes
Akcja: 100% - 6 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 99% - 4 votes
Okładka: 90.67% - 3 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Złe Mięso | Autor: Kuba Szczapiński

Wybierz opinię:

Monweg

Kuba Szczapiński, łódzki artysta plastyk. Autor kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych i teledysków. Animator kultury, wielbiciel i aktywny promotor kultury niezależnej. Pomysłodawca projektu Wideotopia, w ramach którego zrealizowano dotychczas ponad setkę wydarzeń filmowych i muzycznych. Kuba Szczapiński – człowiek orkiestra, prawie człowiek renesansu. Od niedawna również pisarz. Autor zbioru opowiadań Złe mięso.

 

„Złe mięso” to psychodeliczna groteska, obnażająca ludzkie popędy, absurdalne sytuacje przełamujące szarą codzienność, duża doza ironii pośród wszechobecnego weltszmercu, który wgryza się w polskie społeczeństwo, oraz porażające puenty – to wszystko oraz wiele, wiele więcej z „Złym mięsie”, czyli solidnej porcji współczesnej prozy autorstwa Kuby Szczapińskiego.

 

Taka rekomendacja znajduje się na okładce tego zbioru opowiadań. Po niej chyba każdy miałby ochotę na sięgnąć po tę publikację. Zbiór Szczapińskiego zawiera 22 różnej długości i jakości opowiadania.

 

Przyznaję, że bardzo lubię krótkie formy. Odpoczywam przy nich, bo nie jestem zmuszona gnać do przodu, żeby dowiedzieć się, co mnie czeka dalej. Opowiadania pozwalają na nieśpieszne zapoznanie się z ich treścią. Kilka stron zamyka temat i można w każdej chwili, bez wyrzutów sumienia odłożyć książkę, by po chwili zaserwować sobie dalszy ciąg.

 

Historie Szczapińskiego są intrygujące i niebanalne. Interpretacja utworów łódzkiego artysty nie jest prosta. Każdy odbierze je inaczej, po swojemu. Wydawać by się mogło, że już ma się wyrobiony pogląd o znaczeniu utworów, a tu nagle wszystko rujnuje się jak domek z kart.

 

Bohaterem jednej z opowieści (mojej ulubionej) jest Miłosz Malczyk, pracownik korporacji o wiele znaczącej nazwie Fabryka plotek. Miłosz jest zwyczajnym mężczyzną, nie wyróżniającym się niczym szczególnym, do momentu gdy… wyrastają mu rogi. Wtedy Malczyk staje się pośmiewiskiem? Nie! Dosłownie z dnia na dzień staje się playboyem, mającym niesamowite wręcz powodzenie u płci pięknej.

 

Książka stanowi zbiór dość absurdalnych opowiadań i prawie w każdym odnajdziemy pewną dawkę nieprawdopodobieństwa, a na pewno będziemy zaskoczeni. Wykreowane postaci często znajdują się w sytuacjach problematycznych spowodowanych serią zdarzeń. Bohaterowie są całkowicie różni, ale odnosi się wrażenie, że coś ich łączy.

 

Akcja w Złym mięsie płynie dość wartko, że nie sposób być znużonym. W kilku przypadkach żałowałam, że już nastąpił koniec, bo chciałoby się więcej. Zdajecie sobie sprawę, że ocena takich zbiorów jest trudna. Każde opowiadanie jest odrębną historią i każde powinno być ocenione indywidualnie.

 

Złe mięso czyta się dość szybko, bo przecież to tylko 138 stron. Czy mi się te opowiadania podobały? Owszem, choć w ciągu całego swojego życia czytałam lepsze. Jednak historie Szczapińskiego są interesujące na tyle, żeby polecić ten zbiór innym czytelnikom. Zdaję sobie sprawę, że nie każdemu spodoba się wyobraźnia artysty, ale w większości przypadków mnie przekonały. I jeszcze jedno. Humor zdarzający się w tym zbiorze próbuje zakryć smutek przebijający przez tekst. A może tylko takie jest moje odczucie.

 

Nie znacie Szczapińskiego? Ja też nie znałam, aż do przeczytania tych opowiadań. Chociaż nawet teraz trudno mi z ręką na sercu powiedzieć, że go znam. Ale jeśli macie chwilkę, albo dwie, to spróbujcie zapoznać się z kolejną prezentowaną przeze mnie krótką formą.
Dziękuję

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial