Odważ Się Żyć Czyli 13 000 Km Z Portugalii Do Chin

Autor: Tomasz Kwiatkowski

Okładka wydania

Odważ Się Żyć Czyli 13 000 Km Z Portugalii Do Chin


Dodatkowe informacje

 • Autor: Tomasz Kwiatkowski
 • Tytuł Oryginału: Odważ Się Żyć Czyli 13 000 Km Z Portugalii Do Chin
 • Gatunek: Literatura FaktuReportażPodróże I Turystyka
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 194
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788365419262
 • Wydawca: Sorus
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Poznań
 • Ocena:

  6/6

 • Ilustracje: Tomasz Kwiatkowski

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 4 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Ruda Recenzuje

Pod wpływem nieprzewidzianych okoliczności rowerowa wyprawa Tomasza Kwiatkowskiego zmienia kierunek i charakter. Odłączenie się jego partnera- Piotra Kuryło- sprawia, że eskapada będąca sportowym wyczynem przekształca się w niezwykłą podróż śladem niecodziennych spotkań i nietypowych rozmów. Autor książki rozsmakował się w podróżowaniu.

 

Ciężko nazwać jazdę na rowerze sportem wyczynowym. Nie jestem nawet pewna, czy większość z nas w ogóle uważa ją za sport. Ot czasami bierzemy nasz sprzęt, by pokonać krótszy czy dłuższy odcinek, raczej bezrefleksyjnie, bez zbędnego przygotowania. Okazuje się jednak, że są ludzie, dla których rower oznacza więcej, więcej możliwości. Jednym z nich jest Tomasz Kwiatkowski, który na siodełku pokonał 13 000 kilometrów.

 

Chętnie czytam o interesujących miejscach i intrygujących ludziach, a za takiego zaczęłam uważać autora po przeczytaniu krótkiego okładkowego streszczenia. Moja ciekawość wzięła górę nad strachem, że w tej opowieści mogę nie doszukać się jednak niczego dla siebie. Bo ja nie jeżdżę zbyt często, a już na pewno nie pokonuję takich tras. A jednak, szkoda było nie zaryzykować.

 

Co spodobała mi się w opowieści Kwiatkowskiego najbardziej? Odwaga i determinacja w dążeniu do celu, a także umiejętność radzenia sobie w nieprzewidzianych okolicznościach. Z dnia na dzień został bez partnera, a jednak przekształcił swą wyprawę w jeszcze bardziej skomplikowane i wymagające przedsięwzięcie. Początkowo planował pokonać odległość łączącą Lizbonę i Władywostok, następnie jednak pomysł ewoluował i przekształcił się w chęć zmierzenia się z trasą łączącą Lizbonę i Chiny.

 

Ciężko jednoznacznie określić gatunek, do którego można by przypisać tę opowieść. Nieco w niej powieści podróżniczej, choć również nietypowej. Mam wrażenie, że autorowi bardziej zależało na ukazaniu przypadkowych atrakcji niż samego procesu podróżowania, co sprawia, że w dość zajmujący sposób łączy on krótkie relacje z pokonywanej drogi z krótkimi opisami tego, co go spotkało. Opowiada o swoich refleksjach, cieszy się przebytą drogą. Doszukałam się też tutaj elementów motywacyjnych, skłaniających do myślenia i rozpoczęcia działania. Kwiatkowi pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczy chcieć, próbować i nie poddawać się, niezależnie od okoliczności.

 

Ta książka to podsumowanie dotyczące podróżowania oczami Kwiatkowskiego. Mężczyzna wielokrotnie podkreśla, że nie chodzi mu o wyniki, rekordy, rywalizację. On czerpie przyjemność i satysfakcję z samego faktu przemieszczania się, poznawania, zmiany otoczenia. Cieszy się z małych rzeczy, pozwala sobie na proste przyjemności. Poznaje inne i nieznane. Ale w podróży lepiej poznaje również siebie, sprawdza swoje możliwości, przekonuje się na co go stać i do czego jest zdolny.

 

Bardzo podobała mi się ta refleksyjność książki i jej pozytywny wydźwięk. Miałam wrażenie, że autor zachęca mnie do działania, podkreśla, że nie jest wcale trudno zawalczyć o siebie i spełnić marzenia. Bo wszystko zależy od nas samych- decyzji i podejścia, a przede wszystkim pierwszego kroku. Bo przecież jeśli nie wyciągniemy roweru z piwnicy, to nie zajedziemy nim nigdzie.

 

Z pewnością nie jest to lektura, która każdemu przypadnie do gustu, szczególnie osobom nastawiającym się na książkę o charakterze podróżniczym. A jednak moim zdaniem warto poświęcić jej czas, przekonać się, że nie ma rzeczy niemożliwych, bo to my sami stanowimy dla siebie największą przeszkodę. Zacznijmy żyć, bądźmy odważni, czerpmy z tego przyjemność, satysfakcję i radość.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!