Okładka wydania

Powrót Królów

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 4 votes
Akcja: 100% - 4 votes
Wątki: 100% - 4 votes
Postacie: 100% - 5 votes
Styl: 100% - 4 votes
Klimat: 100% - 4 votes
Okładka: 100% - 5 votes
Polecam: 100% - 4 votes

Polecam:


Podziel się!

Powrót Królów | Autor: Grzegorz Gajek

Wybierz opinię:

KatZmu

Literatura historyczna nie jest moim ulubionym gatunkiem, jednak gdy tylko zobaczyłam zapowiedź tej książki na stronie wydawnictwa Erica, wiedziałam, że muszę po nią sięgnąć. Przed wszystkim przez fakt jej wyjątkowości - nieczęsto Polacy zostają autorami powieści osadzonych w czasach starożytnych. Spodobała mi się również możliwość poznania dalszych losów bohaterów mitu trojańskiego znanego ze słynnej „Iliady” oraz okładka książki - hipnotyzujące spojrzenie zielonych oczu zafascynowało mnie do tego stopnia, że zapragnęłam poznać historię skrytą między okładkami.

 

Akcja powieści przypada na schyłek epoki mykeńskiej. Wspaniali bohaterowie zakończonej dekadę wcześniej wojny trojańskiej odchodzą w niepamięć - zestarzeli się, zniedołężnieli, stracili swój charakter, wielu z nich nie żyje, a o wielkich bogactwach dawno już zapomniano. Świat ruszył naprzód, zmagając się z nowymi wyzwaniami, zagrożeniami i problemami. W Grecji nastały gorsze czasy - głód, wieloletnia susza, bunty niewolników i konflikty wewnętrzne rujnują jej dawną wielkość. W dodatku w górach na północy pojawia się potężna armia pod dowództwem spadkobierców słynnego Heraklesa - braci Temenosa, Kresfontesa i Arystodema. Jednoczą oni wojownicze plemiona Dorów, a ich potęga rośnie z dnia na dzień. W obliczu zbliżającego się niebezpieczeństwa dumni, skłóceni królowie imperium mykeńskiego ponownie muszą się zjednoczyć i stanąć w obronie swoich miast. Największy z nich, król Menelaos, brat słynnego Agamemnona, nie jest już niestety tak groźnym i potężnym wojownikiem jak kiedyś. Ma jednak po swojej stronie najprzebieglejszego sprzymierzeńca, który bierze na siebie zadanie zjednoczenia Achajów i obmyślenia skutecznego planu przeciwstawienia się śmiertelnie niebezpiecznym najeźdźcom. Bogowie postanowili jednak powiązać losy ginącej Hellady z dziećmi Agamemnona - Orestesem i Ifigenią. Zaczyna się czas próby, który rozstrzygnie o dalszych dziejach całego regionu.

 

Jak wspomniałam na początku tej recenzji, nie jestem wielką fanką literatury historycznej, nie oznacza to jednak, że nie potrafię docenić świetnie napisanej, ciekawie skonstruowanej i wciągającej powieści. Grzegorzowi Gajkowi udało się w mistrzowski sposób odświeżyć legendę wojny trojańskiej - ukazać wspaniałe bogactwo oraz unikalny klimat i wielobarwność antycznego świata. „Powrót królów” to naprawdę bardzo dobra książka historyczna świadcząca o literackim wyczuciu autora oraz znajomości historii, mitologii i archeologii.

 

Bohaterowie Hellady po słynnej wojnie trojańskiej w dalszym ciągu przecież brali udział w krwawych i ciekawych wydarzeniach. Autor powieści zdecydował się przypomnieć i zainteresować czytelnika ich historią. W moim odczuciu to właśnie losy Achajów są najmocniejszym i najbardziej wyrazistym elementem książki. W „Powrocie królów” pojawia się wiele postaci - bardzo dobrze już znanych, jak Odyseusz, Menelaos czy jego piękna żona Helena oraz nowych, dopiero kreślących swój rys w tej wspaniałej historii. Na pierwszy plan wysuwają się zwłaszcza dzieci wielkiego króla Agamemnona - rodzeństwo Orestes i Ifigenia, zmagające się z przeciwnościami losu i walczące o swoje dziedzictwo. Postaci te całkowicie się od siebie różnią - Orestes to potężnej postury wojownik, żądny zemsty na matce podejrzanej o zabójstwo ich ojca, zaś Ifigenia to ślepa wieszczka, która miała zostać złożona jako ofiara za pomyślną wojnę z Troją. Poszczególni bohaterowie są niezwykle barwni, a historia w której biorą udział ciekawa, emocjonująca i nie pozwalająca na obojętność.

 

Powieść Grzegorza Gajka przedstawia świat antyczny w właściwym dla tego okresu klimacie - pełen wojen, spisków, zdrad, wyuzdania, przepychu, niewolników, walecznych wojowników oraz wiary w bogów i przepowiednie. Nieodłącznym elementem powieści historycznych są wojny, herosi i wielkie bogactwa, bez których nie udałoby się zbudować potężnych imperiów. Niestety wszystkie łupy muszą się kiedyś skończyć, dlatego też w starożytności najazdy i bitwy toczyły się nieustannie. W powieści trochę brakowało mi większej plastyczności i mocniejszego rozbudowania opisów scen walk.

 

Zdecydowanie na plus oceniam natomiast wesołe, żywe dialogi i rubaszny humor. Często pojawiają się także wulgaryzmy, dzięki którym powieść, przedstawiająca przecież losy prostych i śmiertelnie niebezpiecznych wojowników, zyskuje sporo realizmu. Wtrącane momentami odmienne wypowiedzi niektórych bohaterów, archaizmy lub inny dialekt były jednak chyba niepotrzebne, brzmiały sztucznie i przeszkadzały mi w lekturze. Mimo tego jednego szczegółu, styl Grzegorza Gajka bardzo mi odpowiadał, powieść przeczytałam szybko i doskonale się przy tym bawiłam.

 

„Powrót królów” to bardzo dobra powieść historyczna, którą szczerze polecam miłośnikom tego gatunku, ale także wszystkim szukającym po prostu ciekawego, emocjonującego tytułu. Grzegorz Gajek zaprasza w fascynującą podróż do antycznej Hellady, o której długo nie zapomnicie.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial