Okładka wydania

Polacy Są Najlepsi Wspomnienia Kanadyjczyka Z Dywizjonu 303

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Polacy Są Najlepsi Wspomnienia Kanadyjczyka Z Dywizjonu 303 | Autor: Johnny Kent

Wybierz opinię:

Drumslove

Druga wojna światowa to wydarzenie, które jest bardzo mocno zakorzenione w świadomości Polaków. Cały czas powstają książki, filmy, publikacje i artykuły mówiące o tym strasznym konflikcie. Niestety, nasi rodacy nadal są szkalowani, ich role umniejszane, a fakty przeinaczane. Ukazywały się powieści i opisy bitew Jednak tym razem dostaliśmy biografię pilota, który najlepiej – bo w boju poznał wartość Polskiego żołnierza, zapraszam do przeczytania recenzji.

 

Kiedy dostał skierowanie do Dywizjonu 303, prychnął z pogardą: "O polskim lotnictwie wiedziałem tylko tyle, że przetrwało jakieś trzy dni w starciu z Luftwaffe". Nie spodziewał się zbyt wiele po tej "bandzie dzikusów" – przymusowo uziemieni, zamiast Niemców podbijali Brytyjki i lokalne puby, nie przejmując się nieznajomością angielskiego. Gdy wreszcie pozwolono im latać – pierwsze zestrzelenie było efektem samowolnego wyłamania z szyku.

 

Co ciekawe, biografia nie zaczyna się typowo. Najpierw pierwsze skrzypce odgrywa córka głównego bohatera, która na własną rękę poznaje się przeszłość Ojca. Widzimy więc personę z dwóch ujęć ,,rodziny” i samego siebie. Niektóre wydarzenia są opisane inaczej, ale to tylko zależy od punktu widzenia.

 

Każdy kto zna mój gust, wie że uwielbiam książki biograficzne. W końcu tylko one opowiadają realne historie; możemy poczuć się gwiazdą rocka, celebrytą, piłkarzem – zobaczyć jak to wszystko wygląda od nieznanych nam kulis. Do tej pory moją ulubioną książka była biografia Duffa Mckagana – teraz jest to opowieść o życiu Johna Kenta.

 

Pilot pisze wprost o swoim życiu, nie owija w bawełnę – mówi jak było. Jego chlebem powszednim był alkohol i kobiety wpędzony w nałóg. Jego życie zmierzało po linii pochyłej wprost do piekła, ale jednak zawrócił.

 

W Polskiej świadomości zawsze tkwi syndrom mniejszości – czujemy się gorsi na tle innych narodów. Dopiero obcy muszą nas uświadamiać jacy naprawdę jesteśmy. O Anglię stoczono największą bitwę powietrzną w całym konflikcie i byłaby ona przegrana, gdyby nie nasi rodacy.  Autor nie zapomina o nikim; wspomina o bohaterach, imponujących potyczkach i ogromnej odwadze.

 

Gdy powstają książki historyczne o Wielkich konfliktach nie wspomina się o pojedynczych osobach. Czytamy o Brygadach, plutonach, batalionach czy Generałach – zapominając jak wielką rolę może odegrać jeden człowiek.

 

Myślę, że autor pisząc tę książkę starał się podsumować swoje życie; spisać sumy zysków i strat. Pochwalił jednych, skrytykował drugich. Przed wszystkim nie wybielał, napisał tak jak było i to jest piękne. Często biografie zachwalają ludzi – z tchórzy robią herosów, a z herosów tchórzy.

 

Dzieło jest upiększone wieloma zdjęciami; prywatnymi, z życia codziennego. Możemy też przeczytać kilka listów, a wszystko to po to, by jak najlepiej oddać co kierowało naszym bohaterem.

 

Po zakończeniu lektury poczułem dziwną dumę – dumę z moich przodków. John nie daje nam suchych faktów – daje nam przykłady męstwa i zachowania pilotów.

 

Polacy są najlepsi to książka, którą powinien przeczytać każdy. Oddane z dramatyzmem bitwy, życie pokazane od strony dowódcy. Plastyczne opisy, tworzy to miejsce na ekranizacje. Biografia pilota w pełni nadaje się na film akcji, który może zdobyć hollywoodzki rozgłos.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial