Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Ciąża I Witaminy Przewodnik Ortomolekularny Dla Matki I Dziecka

Kup Taniej - Promocja

Additional Info

 • Autor: Helen Saul Case
 • Tytuł Oryginału: Vitamins &Pregnancy. The Real Story: Your Orthomolecular Guide for Healthy Babies and Happy Moms
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Krzysztof Mazurek
 • Liczba Stron: 200
 • Rok Wydania: 2016
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 230x165 mm
 • ISBN: 9788361012894
 • Wydawca: Aba
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 6 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Ciąża I Witaminy Przewodnik Ortomolekularny Dla Matki I Dziecka | Autor: Helen Saul Case

Wybierz opinię:

Elzbietan20

Autorka książki – Helen Saul Case jest córką Andrew W. Saula, specjalisty medycyny ortomolekularnej. Helen Saul Case podkreśla, iż książka powstała po to, by pomóc przyszłym mamom w dbaniu o ich zdrowie, jak również o zdrowie ich dzieci.

 

Autorka rozprawia się z wieloma mitami dotyczącymi ciąży, krytykuje stosowanie farmaceutyków i podkreśla, że witaminy w optymalnych dawkach nie szkodzą ani matce, ani dziecku. Medycyna ortomolekularna opiera się na zbilansowanej diecie i dostarczaniu wszystkich potrzebnych witamin i mikroelementów wraz z pożywieniem, a gdy jest to niemożliwe, zaleca stosowanie suplementów witaminowych w odpowiednich do każdego organizmu dawkach. Ważne jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu witamin i mikroelementów już podczas planowania ciąży po to, by organizm był dobrze przygotowany.

 

Cały rozdział poradnika poświęcony jest suplementacji witaminy C w ciąży. Witamina ta jest niezwykle ważna przy wzmacnianiu ścian naczyń krwionośnych, co zapobiega krwotokom poporodowym. Witamina ta jest także bezpieczna dla kobiet w ciąży. Amerykański lekarz podawał grupie ponad 300 ciężarnych duże dawki witaminy C przez cały okres trwania ich ciąż po to, by przy porodach odebrać zdrowe i silne dzieci (nawet pierwszy w historii południowych Stanów Zjednoczonych poród czworaczków w którym wszystkie dzieci urodziły się żywe). Witamina C zapobiega również wadom wrodzonym u płodu. Pomaga usuwać metale ciężkie z organizmu. Może być też dobrą alternatywą dla antybiotyków, jest ważne, by brać ją już przy pierwszych objawach choroby. Zdaniem autorki znaczenie witaminy C dla przyszłej mamy i jej dziecka jest nieocenione, gdyż witamina ta przyspiesza gojenie się ran, łagodzi ból, ma właściwości przeciwwirusowe, antytoksyczne.

 

Dla zdrowego i zrównoważonego rozwoju matki i dziecka równie ważna jest suplementacja witaminy E. Witamina ta jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju ciąży i chroni przed poronieniami. Witamina również skutecznie zapobiega powstawaniu wad wrodzonych. Autorka wiele miejsca poświęca również witaminom A i D, witaminom z grupy B i ich wpływowi na organizm matki i dziecka. Podkreślić tu należy, że witamina B9, bardziej znana jako kwas foliowy jest wręcz niezbędna dla tworzenia się komórek łożyska. Dla prawidłowego rozwoju płodu powinna być przyjmowana zarówno przed ciążą, jak i przez cały okres ciąży.

 

Oprócz witamin ważne jest również przyjmowanie minerałów i mikroelementów. Autorka kolejne rozdziały poświęciła najważniejszym minerałom, które w odpowiednich dawkach przyczyniają się do prawidłowego rozwoju dziecka. Autorka wymienia tu bor, wapń, chrom, miedź, jod, żelazo, magnez, mangan, selen, cynk, a także inne składniki, które nie są ani minerałami, ani witaminami czy mikroelementami, tylko innymi istotnymi dla rozwoju składnikami, jak np. koenzym Q10, czy kwasy tłuszczowe omega-3.

 

Autorka dużo miejsca poświęca typowym dolegliwościom i chorobom związanym z okresem ciąży i połogu, pokazuje, w jaki sposób można je łagodzić (wachlarz tych dolegliwości jest bardzo szeroki – sama znalazłam co najmniej 7 dolegliwości pasujących na chwilę obecną do mnie, a jak będzie po porodzie, to się dopiero okaże). Jeden z rozdziałów poświęcony jest suplementacji witamin u noworodków i małych dzieci – zawiera wiele cennych informacji i wskazówek, jak dbać o zdrowie maluszków i co robić, by tym zdrowiem cieszyły się jak najdłużej.

 

Myślę, że książka jest bardzo pomocna dla przyszłych mam, zawiera naprawdę dużo wiadomości z zakresu medycyny, jest napisana bardzo przystępnym, zrozumiałym językiem. Autorka często powołuje się na badania, daje też spis obszernej bibliografii, do której można sięgnąć. Książka pisana jest pod kątem rynku amerykańskiego i wszystkie badania dotyczą tegoż, jednak dane są istotne dla zrozumienia problemu niedoboru i zbyt niskiej suplementacji witamin w diecie kobiet starających się o potomstwo i będących w ciąży.

 

Jako przyszła mama z ciekawością sięgnęłam po tę książkę i nie żałuję – w pełni zaspokoiła moją ciekawość co do tego, co powinnam spożywać, by urodzić zdrowe dziecko.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial