Okładka wydania

Powinność Czy Pasja Znajdź Swoje Powołanie I Podążaj Za Nim

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Elle Luna
 • Tytuł Oryginału: The Crossroads of Should and Must: Find and Follow Your Passion
 • Gatunek: Poradniki
 • Język Oryginału: Angielski
 • Przekład: Magda Witkowska
 • Liczba Stron: 176
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 170x225 mm
 • ISBN: 9788328332072
 • Wydawca: Helion
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gliwice
 • Ocena:

  4/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Powinność Czy Pasja Znajdź Swoje Powołanie I Podążaj Za Nim | Autor: Elle Luna

Wybierz opinię:

Książkojady

Spędzamy swoje życie w pracy, która nie wiąże się z naszymi pasjami. Zarabiamy pieniądze, wykonujemy mechanicznie to, co powinniśmy. Z każdym dniem, rokiem, kolejnymi latami oddalamy się od swoich marzeń, w końcu chowamy je głęboko w sobie, zapominając, że marzyliśmy o robieniu czegoś zupełnie innego. Podążanie za pasją to ryzyko, wiele upadków, gorzki smak krytyki, ale i satysfakcja, że idzie się do przodu, rozwija swoje zainteresowania, predyspozycje. To poczucie, że w końcu jesteśmy na odpowiednim miejscu i robimy, to do czego czujemy się powołani. „Powinność czy pasja. Znajdź swoje powołanie i podążaj za nimi!” autorstwa Elle Luny to nietypowy poradnik, kolorowy, pełen inspirujących cytatów, urzekający plastyczną formą, która wiele mówi o samej autorce. Elle Luna zmieniła swoje życie, postanowiła poświęcić się temu co ją pociąga, inspiruje, pasjonuje. Porzuciła firmę rozwijającą start-upy i zaczęła malować, projektować, co zaowocowało współpracą z mistrzami batiku z Bali. W swojej książce pokazuje jak może wyglądać droga pasji, jakie pytania trzeba sobie postawić aby podjąć ryzyko i zmienić drogę z powinności w przymus.

 

Książka jest zaprojektowana w dość osobliwy sposób – barwne schematy, rysunki, kolorowa i duża czcionka mają wizualizować przemyślenia autorki. W czytelny i prosty sposób dostajemy mapę podążania za swoimi pasjami. Nasze życie to nieustanne wybory, rozwidlenia dróg i jak sugeruje Luna – codziennie wybieramy pomiędzy powinnością, a przymusem. Powinności definiuje ona jako oczekiwania innych ludzi wobec naszej osoby. Nie są one często zbieżne z naszymi przekonaniami, sposobem życia czy zainteresowaniami. Z kolei przymus – chociaż nacechowany ujemnie i kojarzony z brakiem wolności, siłą odgórną – to w tym rozumieniu jest zbiorem naszych pasji, potrzeb, pragnień, marzeń. To podążanie za własnymi ideałami, co oczywiście wymaga wiele pracy i rozwoju. Autorka przytacza znane postacie, które postawiły wszystko na jedną kartę i poświęciły swoje życie ścieżce przymusu (czyli pasji). Van Gogh czy John Grisham wybrali przymus, co kosztowało ich wiele wyrzeczeń, ale zaowocowało wielkim sukcesem i prestiżem.

 

Autorka w dalszej części swojej książki próbuje pokazać jak pozbyć się powinności, uległości wobec innych, które mogą stać się dla nas więzieniem, blokującym nasze aspiracje i motywacje. Wybierając drogę przymusu musimy się jednak przygotować na tytaniczną pracę, wytyczanie nowych szlaków i przecieranie nowych dróg. Ta ścieżka jest jak „tabula rasa”, zupełnie czysty i niezapisany rozdział naszego życia, o którym tylko my decydujemy i mamy wpływ na jego kształt. Zdefiniowanie przymusu czyli nazwanie tego co jest naszą pasją nie jest wcale takie proste. Warto w takiej sytuacji przypomnieć sobie okres dzieciństwa, to właśnie wtedy przymus przybiera klarowną postać. Elle Luna proponuje ciekawe ćwiczenia, pozwalające na odszukanie własnej pasji i lepsze poznanie samego siebie. Kiedy przymus jest już jasno określony i nazwany przychodzi moment konfrontacji z czteroma aspektami – pieniędzmi, czasem, przestrzenią, wrażliwością. Rozpatrywanie naszego przymusu w poszczególnych kategoriach często prowadzi do zniechęcenia, odwlekania zmiany i tu również autorka wyciąga pomocną dłoń do czytelnika, tłumacząc jak radzić sobie z poszczególnymi problemami, blokadami naszego powołania.

 

„Przymus to jednocześnie podróż i punkt docelowy, ambitna droga przez życie, którą możemy dojść do czegoś nadzwyczajnego, osiągając jedność z wszechrzeczami i poznając jego najbardziej pierwotne źródło” (s. 140)

 

W ostatniej części książki „Powinność czy pasja” artystka pokazuje jak wiele może się zmienić w naszym życiu gdy przymus stanie się naszą codziennością. Będziemy wpływali na innych, kreowali świat i własną przestrzeń, zmieniali marzenia w coś realnego. Wykorzystanie i rozwijanie swojego potencjału jest żmudną pracą, wsłuchaniem się w siebie, odcięciem się od powinności i barier pieniędzy, czasu, przestrzeni i strachu. Elle Luna na własnym przykładzie wskazuje, że warto zmienić swoje życie, chociaż pierwszy krok będzie najbardziej bolesny.

 

Myślę, że „Powinność czy pasja” to publikacja inspirująca dla ludzi poszukujących swojego miejsca w życiu. Każda strona kipi od osobowości autorki, co podkreślają rysunki i ilustracje. Dzieląc się swoją historią i pasją z czytelniami próbuje udowodnić, że ścieżka pasji może całkowicie odmienić życie, perspektywę odbierania rzeczywistości i postrzeganie pracy. Praca marzeń jest w naszym zasięgu, jeżeli sami ją wybierzemy i włożymy w nią wszystkie siły i aspiracje. Wybór zawsze należy do nas.

 

„Przymus to wybór, którego dokonujesz każdego kolejnego dnia. Dzisiaj. Jutro. Znów i znów. Przymus.”(s.131)

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial