Okładka wydania

Bretońska Paleta

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Monika Handke
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 316
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 142x202 mm
 • ISBN: 9788378239352
 • Wydawca: Bernardinum
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Pelplin
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Bretońska Paleta | Autor: Monika Handke

Wybierz opinię:

Zawodowa Czytelniczka

Na swoją drugą książkę Monika Handke kazała nam czekać aż dziesięć lat (Dom nad Aven ukazał się w 2006), ale było warto. Bretońska paleta to książka z klasą – łącząca w sobie sztukę słowa i obrazu, refleksyjna i intrygującą. Autorka z wielką gracją opowiada o swojej malarskiej pasji, ale także o życiu w jednym z najbardziej niezwykłych zakątków Francji. Kolejne historie, ułożone we właściwym porządku i kolejności, tworzą opowieść o tym, jak żyć niebanalnie i być wiernym swojej pasji przez lata.

 

Monika Handke jest świadomą swych umiejętności artystką – graficzką, malarką i fotografikiem. Wszystkie te profesje pozwoliły jej stworzyć lekturę barwną i ciekawą, na miarę absolwentki warszawskiej ASP. Bretońska paleta to książka napisana z dużą erudycją. Autorka doskonale orientuje się w historii regionu, początkach funkcjonowania miasteczek oraz lokalnych zwyczajach. Przykładowo, wyjaśnia, dlaczego w Pont-Aven targ odbywa się zawsze we wtorki oraz przywołuje ważniejsze postaci, od których imion miejscowości przyjęły swoje nazwy. Spektrum poruszanych kwestii jest naprawdę szerokie. Monika Handke snuje opowieści o Bretanii jako najbardziej religijnym regionie niereligijnej Francji, początkach chrystianizacji, symbolice roślin (zwłaszcza dębu, który uznawany był za źródło magicznej wiedzy, ale też leszczyny, z której wytwarzano „laski wiecznej mądrości”, brzozy i jabłoni, które wiązano z kobiecością), druidach i ich magicznych praktykach, a także o wszystkim tym, co można określić mianem bretońskiego folkloru.

 

Autorka przekazuje wiedzę w formie ciekawostek i anegdot, posługuje się stylem gawędowym, pozwala sobie na dygresje i wolny bieg myśli. Wszystko to sprawia, że książki właściwie się nie czyta, ale gładko przez nią płynie. Handke stara się przekonać odbiorcę, że nie tylko ona zakochała się w Bretanii, ale jest to region, który od wieków przyciągał największych malarzy, pisarzy i artystów. Jak zaznacza autorka, to właśnie tutaj Henryk Sienkiewicz napisał W pustyni i w puszczy. Do innych, znanych Polaków odwiedzających tą część Francji należeli: Olga Boznańska, Władysław Sławiński, Tadeusz Makowiecki oraz Stefan Żeromski. Temu ostatniemu Monika Handke poświęca osobny rozdział.

 

Czym zatem Bretania tak bardzo potrafi zachwycić? Dlaczego przyciągała i przyciąga tak wielu zwiedzających turystów oraz wybitne postaci z życia kultury i sztuki? Na to pytanie brak jednoznacznej odpowiedzi. Być może dlatego, że skały i zamczyska są świadectwo przeszłości, dawnych epok i stylów. Niektórzy szukają śladów celtyckiej mitologii, ludowych podań i legend, atmosfery tajemnicy i niepokoju. Jeszcze inni, a wśród nich jest sama autorka, odnajdują tu źródło inspiracji dla swojej pracy twórczej. Bretania bogata jest w barwy, zapierające dech w piersiach pejzaże, klify, na których można zebrać i uporządkować myśli. Być może z tego ostatniego powodu, książka Moniki Handke jest tak przejrzysta, uporządkowana i pozbawiona przypadkowych elementów. Wszystko wydaje się mieć tu swoje miejsce i czas. Opowieść autorki wycisza i uspokaja, jest szczera i pełna pozytywnych emocji. Handke nie boi się dzielić osobistymi refleksjami. Już od pierwszych stron książki zaskarbia sobie sympatię czytelnika, buduje z nim niepowtarzalną więź.

 

Bretońska paleta mnie urzekła. Książka w swej formie przypomina podręczny album wydrukowany na dobrej jakości papierze z iskrzącymi się reprodukcjami obrazów oraz doskonale dobranymi fotografiami. Piękna szata graficzna dopełnia idealnie skomponowaną całość. Nie ulega wątpliwości, że to książka niezwykła.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial