Bretońska Paleta

Autor: Monika Handke

Okładka wydania

Bretońska Paleta


Dodatkowe informacje

 • Autor: Monika Handke
 • Gatunek: Literatura Faktu
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 316
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 142x202 mm
 • ISBN: 9788378239352
 • Wydawca: Bernardinum
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Pelplin
 • Ocena:

  6/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Zawodowa Czytelniczka

Na swoją drugą książkę Monika Handke kazała nam czekać aż dziesięć lat (Dom nad Aven ukazał się w 2006), ale było warto. Bretońska paleta to książka z klasą – łącząca w sobie sztukę słowa i obrazu, refleksyjna i intrygującą. Autorka z wielką gracją opowiada o swojej malarskiej pasji, ale także o życiu w jednym z najbardziej niezwykłych zakątków Francji. Kolejne historie, ułożone we właściwym porządku i kolejności, tworzą opowieść o tym, jak żyć niebanalnie i być wiernym swojej pasji przez lata.

 

Monika Handke jest świadomą swych umiejętności artystką – graficzką, malarką i fotografikiem. Wszystkie te profesje pozwoliły jej stworzyć lekturę barwną i ciekawą, na miarę absolwentki warszawskiej ASP. Bretońska paleta to książka napisana z dużą erudycją. Autorka doskonale orientuje się w historii regionu, początkach funkcjonowania miasteczek oraz lokalnych zwyczajach. Przykładowo, wyjaśnia, dlaczego w Pont-Aven targ odbywa się zawsze we wtorki oraz przywołuje ważniejsze postaci, od których imion miejscowości przyjęły swoje nazwy. Spektrum poruszanych kwestii jest naprawdę szerokie. Monika Handke snuje opowieści o Bretanii jako najbardziej religijnym regionie niereligijnej Francji, początkach chrystianizacji, symbolice roślin (zwłaszcza dębu, który uznawany był za źródło magicznej wiedzy, ale też leszczyny, z której wytwarzano „laski wiecznej mądrości”, brzozy i jabłoni, które wiązano z kobiecością), druidach i ich magicznych praktykach, a także o wszystkim tym, co można określić mianem bretońskiego folkloru.

 

Autorka przekazuje wiedzę w formie ciekawostek i anegdot, posługuje się stylem gawędowym, pozwala sobie na dygresje i wolny bieg myśli. Wszystko to sprawia, że książki właściwie się nie czyta, ale gładko przez nią płynie. Handke stara się przekonać odbiorcę, że nie tylko ona zakochała się w Bretanii, ale jest to region, który od wieków przyciągał największych malarzy, pisarzy i artystów. Jak zaznacza autorka, to właśnie tutaj Henryk Sienkiewicz napisał W pustyni i w puszczy. Do innych, znanych Polaków odwiedzających tą część Francji należeli: Olga Boznańska, Władysław Sławiński, Tadeusz Makowiecki oraz Stefan Żeromski. Temu ostatniemu Monika Handke poświęca osobny rozdział.

 

Czym zatem Bretania tak bardzo potrafi zachwycić? Dlaczego przyciągała i przyciąga tak wielu zwiedzających turystów oraz wybitne postaci z życia kultury i sztuki? Na to pytanie brak jednoznacznej odpowiedzi. Być może dlatego, że skały i zamczyska są świadectwo przeszłości, dawnych epok i stylów. Niektórzy szukają śladów celtyckiej mitologii, ludowych podań i legend, atmosfery tajemnicy i niepokoju. Jeszcze inni, a wśród nich jest sama autorka, odnajdują tu źródło inspiracji dla swojej pracy twórczej. Bretania bogata jest w barwy, zapierające dech w piersiach pejzaże, klify, na których można zebrać i uporządkować myśli. Być może z tego ostatniego powodu, książka Moniki Handke jest tak przejrzysta, uporządkowana i pozbawiona przypadkowych elementów. Wszystko wydaje się mieć tu swoje miejsce i czas. Opowieść autorki wycisza i uspokaja, jest szczera i pełna pozytywnych emocji. Handke nie boi się dzielić osobistymi refleksjami. Już od pierwszych stron książki zaskarbia sobie sympatię czytelnika, buduje z nim niepowtarzalną więź.

 

Bretońska paleta mnie urzekła. Książka w swej formie przypomina podręczny album wydrukowany na dobrej jakości papierze z iskrzącymi się reprodukcjami obrazów oraz doskonale dobranymi fotografiami. Piękna szata graficzna dopełnia idealnie skomponowaną całość. Nie ulega wątpliwości, że to książka niezwykła.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!