Okładka wydania

Chrząszcze Na Wyginięciu

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Chrząszcze Na Wyginięciu | Autor: Diego Vargas Geate

Wybierz opinię:

Pani M

„Chrząszcze na wyginięciu” to powieść o skomplikowanych losach chilijskich rodzin i doświadczeniu krzywdy. To obraz miasta zbudowanego na gruzach i przemocy, miasta dwóch kultur. Splatają się w niej przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Bohaterami są młoda lekkoatletka o niemieckim pochodzeniu i Julio Mellado, mężczyzna o indiańskich korzeniach. Łączy ich potworna tajemnica ukryta w murach pewnej niemieckiej szkoły na południu Chile. Została ona założona przez potomków niemieckich imigrantów. Ich dzieło kontynuowali naziści, którzy po II wojnie światowej uciekli z Europy.

 

Po tę powieść sięgnęłam z czystej ciekawości. Nie wiem zbyt wiele na temat Chile. Potrafię znaleźć to państwo na mapie, ale na tym moje informacje się kończą. Muszę jednak przyznać, że nie wiem, co mam myśleć o tej książce.

 

Nie lubię powieści, w których akcja przeskakuje z przeszłości do przyszłości i czasów teraźniejszych. Nie mam nic przeciwko retrospekcjom, tym bardziej, że one czasem są w stanie wyjaśnić pewne nieścisłości w fabule. Z tą książką miałam ten problem, że nie mogłam odnaleźć się w akcji. Parę razy przyłapałam się na tym, że ja właściwie nie wiem, co się dzieje. Nie napiszę, że jest to źle napisana historia, która nie ma sensu, ale to kompletnie nie są moje klimaty. Zdecydowanie przeliczyłam się, sięgając po nią.

 

Gdybyście kazali mi streścić tę książkę, nie byłabym w stanie tego zrobić. Nie zrozumiałam przekazu autora, porwałam się z motyką na słońce. Żałuję, że wcześniej nie wiedziałam, że są tutaj takie przeskoki. Gdybym była tego świadoma, nie zdecydowałabym się na lekturę i oszczędziłabym sobie męczenia się z „Chrząszczami na wyginięciu”.

 

To bardzo specyficzna publikacja. Od jednego bohatera przeskakujemy do drugiego. Trzeba też bardzo uważnie patrzeć na to, w którym roku aktualnie się znajdujemy, bo można łatwo się pogubić, jeśli coś rozproszy naszą uwagę. Trzeba maksymalnie skupić się na tym, co się czyta. W przeciwnym przypadku z lektury może nic nie wyjść. „Chrząszcze na wyginięciu” to bardzo wymagająca książka i nie każdy czytelnik będzie w stanie przez nią przejść. Odradzałabym zdecydowanie sięganie po nią nastoletnim czytelnikom. Konstrukcja tej powieści jest skomplikowana i jeżeli komuś przeszkadza brak ciągłości w narracji, lepiej poszukać czegoś innego do czytania.

 

Chcę, żebyście pamiętali o tym, że nie uważam tej powieści za literacki gniot, od którego trzeba uciekać. To po prostu nie była lektura dla mnie. Nie przepadam za powieściami szkatułkowymi, a myślę, że „Chrząszcze na wyginięciu” można do nich zaliczyć. Jeśli nie jestem obeznana z poruszanymi przez autora tematami, bardzo łatwo gubię się w fabule i szybko zniechęcam się do dalszego czytania. Lubię skomplikowane powieści z intrygami, ale takie przeskakiwanie z jednego miejsca do drugiego, nie jest dla mnie.

 

Moim zdaniem to nie jest zbyt prosta w odbiorze lektura. Moment nieuwagi może sprawić, że pogubicie się w tym, co się dzieje, dlatego dobrze przemyślcie, czy chcecie sięgnąć po „Chrząszcze na wyginięciu”. Ja tej książki nie zrozumiałam i raczej już do niej nie wrócę. Trudno mi powiedzieć, kogo może zainteresować ta powieść. Niewiele powiedziałam na temat fabuły, bo nie jest łatwo opisać ją w kilku zdaniach. Książka jest złożona z poszatkowanych wątków, więc jeśli chcecie złożyć je do kupy, zapraszam do lektury.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto