Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Jak Uczyć Się Szybciej I Skuteczniej

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Jak Uczyć Się Szybciej I Skuteczniej | Autor: Natalia MingeKrzysztof Minge

Wybierz opinię:

Dyabeutor

Pamiętam, jak w czasach własnej edukacji szkolnej wykorzystywałem różne metody mające na celu pomoc w nauce i przyswojeniu materiału. Nie miałem nigdy z tym większego problemu, jednak starałem się nieco wzmocnić uzyskany efekt. Pierwszym sposobem było wkładanie książki pod poduszkę. Skuteczność ciężko ocenić, jednak z perspektywy czasu cieszę się, że nie były to grube tomy z twardymi okładkami, bo jednym, co przytrafiłoby mi się na pewno, byłoby niewyspanie. Innym sposobem było czytanie jedynie podsumowań, gdy będąc licealistą miałem w jeden wieczór, przed udziałem w olimpiadzie tematycznej, przyswoić jak najwięcej informacji z podręczników akademickich. W tym konkretnym przypadku efekt był zadowalający, kilka dni później miałem już indeks w kieszeni…

 

Takie wspomnienia dopadły mnie, gdy sięgnąłem po książkę „Jak uczyć się szybciej i skuteczniej”. Lektura samego spisu treści uświadomiła mnie, że (na szczęście) nie mam do czynienia z wątpliwej jakości czarami i metodami. Można wyróżnić dwa słowa-klucze: „koncentracja” i „selekcja”. Jeśli będziemy kierować się tymi właśnie wytycznymi, łatwiej nam będzie przyswoić tekst, z którym się stykamy.

 

Jeszcze kilka lat temu byłbym zdania, że dużo istotniejsza jest koncentracja. Pamiętam, jak rozkojarzenie i odwracanie uwagi mogło zepsuć efekt kilkugodzinnej pracy, szczególnie gdy udało się wcześniej wejść w odpowiedni rytm nauki. Do dziś się z tym stykam, gdy muszę wykonać powtarzalne zadania i jeden telefon potrafi skutecznie zburzyć skrupulatnie budowane skupienie na danej czynności.

 

Jednak współcześnie chyba jeszcze większym zagrożeniem jest nadmiar informacji, który atakuje nas na każdym kroku. Wydaje się, że niezbędne do osiągnięcia sukcesu jest umiejętne filtrowanie treści istotnej od tej, którą należy pominąć. W dobie internetu brak selekcji spowoduje, że zakopiemy się nie tylko w ilości danych, które nas zasypią, ale do tego potrafią wzajemnie sobie przeczyć. Tak więc okazuje się, że aby posiąść wiedzę, musimy coś wiedzieć ;-)

 

Zapoznając się z poszczególnymi prezentowanymi technikami zorientowałem się, że dużą część z nich stosowałem podczas własnej nauki na różnych szczeblach, tak więc nie do końca są to rzeczy odkrywcze. Skupianie się, wykorzystywanie skojarzeń, powtarzania, zabawa słowami – to wszystko ma pobudzić nasz mózg i zmusić do nieszablonowego działania. Dawało to efekt kilka i kilkanaście lat temu, będzie przydatne także teraz.

 

Dobrze, że te wszystkie metody zostały zebrane w jednym miejscu, odpowiednio skatalogowane i nazwane, dzięki temu można dobrać najbardziej przydatne narzędzia do naszych potrzeb. Dodatkowo, poza opisem i przykładami zastosowania podano także kilka ćwiczeń, by upewnić się, że odpowiednio wykorzystamy konkretny sposób działania.

 

Częścią, do której najbardziej mnie przyciągało był rozdział dotyczący nauki szybkiego czytania. Nigdy nie byłem w stanie posiąść tej wiedzy, bałem się, że pominę coś istotnego. Dzięki kilkudziesięciu stronom opisywanej książki nauczyłem się kilku sposobów, jak ominąć mniej istotne fragmenty, umiejętnie „zeskanować” tekst czy przyswoić najważniejsze słowa.

 

Mam pewien problem z jednoznaczną oceną formy prezentowania treści tego poradnika. Panuje tu mały chaos, co chwilę krótki fragment zawierający opisy i definicje przerywany jest ćwiczeniami. Jestem w stanie zrozumieć zamysł, aby w łatwy sposób ilustrować podane tezy, jednak moim zdaniem lepiej prezentowałoby się podzielenie na większe objętościowo bloki teoretyczne i praktyczne. Ale może w przypadku innych czytelników lepiej sprawdzi się taki sposób nauczania.

 

Książka sprawia wrażenie swoistego zbioru zadań, co absolutnie nie jest wadą. Dzięki temu nie jesteśmy zmuszeni pochłaniać dużej ilości teorii bez obrazowania jej życiowymi przykładami, które, jak wiadomo, lepiej są przyswajane przez nasz umysł.

 

Pozycja bardzo przydatna, metody są do codziennego zastosowania, oczywiście z odpowiednią dawką umiaru. Odradzam jednak stosowanie szybkiego czytania w przypadku książek, po które sięgamy dla własnej przyjemności, a nie w celu mało przyjemnej nauki…

Aelin Ether

Przez całe swoje życie uczymy się nowych rzeczy. Nie zawsze z własnej woli, co spowalnia proces nauki i wystawia nas na próby. Od dawna interesowałam się sposobami na szybszą i skuteczniejszą naukę i mimo ton przeczytanych artykułów i odbytego kursu nigdy nie miałam dość, dlatego też z wielką radością przeczytałam poradnik Natalii i Krzysztofa Minge pod tytułem „Jak uczuć się szybciej i skuteczniej”
Autorzy to psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem, prowadzący warsztaty szybkiego czytania lub skutecznej nauki. Wydali wiele poradników na temat rozwijania umiejętności dotyczących nauki, doskonalenia samego siebie oraz pomagających w uzyskiwaniu jak najlepszych rezultatów w rozwoju zawodowym, biznesie i finansach.

 

Zacznę może od samego wydania tej książki, które pozytywnie mnie zaskoczyło. Spodziewałam się zbitego tekstu, jak w większości poradników, które czytałam i recenzowałam. Jednak w tej pozycji czytelnik dostaje nie tylko same porady, ale również ćwiczenia, urozmaicające lekturę. Przecież powszechnie wiadomo, że trening czyni mistrza! Dodatkowo tekst przeplatany jest ramkami z ciekawostkami na temat zapamiętywania, radami oraz przykładami, które dodają wartości merytorycznej tej pozycji. Minusem jest zaś brak jakichkolwiek kolorów, bo oprócz okładki, przyciągającej wzrok, nie mamy do czynienia z żadnym innym elementem zawierającym barwy.

 

Poradnik podzielony jest na pięć części, które zawierają rozdziały – pomaga to w szybkim odnajdywaniu interesującej nas treści. Każdy rozdział zaczyna się od krótkiej informacji dotyczącej tego, co się dowiemy po przeczytaniu danego rozdziału, co samo w sobie jest pewnym sposobem na lepsze przyswajanie informacji. Zadając sobie pytania przed przystąpieniem do czytania danego rozdziału książki lub artykułu pozwalamy mózgowi na lepsze analizowanie treści poprzez szukanie odpowiedzi.

 

Książka zawiera między innymi informacje na temat działania mózgu i najlepszych sposobów na przyswajanie wiadomości. Czy wiedziałeś, że nawet ułożenie książek na biurku wpływa na to w jakim stopniu zapamiętasz rzeczy, których się uczysz? Wszyscy dobrze wiemy, że telefon lub inne urządzenie z dostępem do internetu jest niesamowitym rozpraszaczem, ale czy każdy zdaje sobie sprawę ile czasu marnuje na przeglądaniu niepotrzebnych wiadomości podczas nauki? Niejednokrotnie słyszałeś lub może sam doświadczyłeś fenomenu szczęśliwego długopisu i zastanawiasz się czy to nie jest przypadkiem plabeco? W poradniku pióra Państwa Minge przeczytasz o tym wszystkim i o jeszcze większej ilości dość znanych tematów od nieznanej strony.

 

Mi osobiście najbardziej przypadła do gustu część otwierająca całą książkę, czyli „Selekcjonowanie informacji i ustalanie priorytetów”, ponieważ właśnie z tymi rzeczami miałam zawsze największy problem. Zganiałam wszystko na lenistwo, lecz jak się potem okazało cała wina leżała w tym, że nie miałam odpowiednich „narzędzi”, a jak wiemy bez nich nie jest możliwe wykonanie ustalonej pracy. W tej części dowiedziałam się więcej o organizacji czasu i miejsca nauki. Największym zaskoczeniem była dla mnie ilość G O D Z I N jakie marnowałam na przeglądaniu niepotrzebnych rzeczy w internecie oraz to, że kawa jednak nie jest złotym środkiem na wszystkie moje problemy, a zwłaszcza te związane z nauką. Podczas lektury „Jak uczyć się szybciej i skuteczniej” dowiedziałam się również, jak rozplanować naukę, aby znaleźć miejsce na potrzebne przerwy oraz jak ważne są powtórki. Wcześniej wspomniałam, że poradnik napakowany jest wręcz różnymi ćwiczeniami. Wykonałam kilka z nich i przekonałam się, że są skuteczne i zabawne.

 

„Jak uczyć się szybciej i skuteczniej” to pozycja obowiązkowa dla ludzi, którzy chcieliby zwiększyć efektywność swojej nauki. Nie jest to książka tylko dla uczniów i studentów, ale również sprawdzi się dla osób dorosłych, które chcą rozpocząć swoją przygodę z nauką nowego języka czy ich praca wymaga przyswajania coraz to nowych informacji. Poradnik wypełniony jest po brzegi ćwiczeniami, radami, ciekawostkami i przydatnymi mnemotechnikami, o których słyszałam na drogim kursie, będąc jeszcze w gimnazjum. Jeżeli chcesz ułatwić sobie naukę ta pozycja jest właśnie dla ciebie. Nie zastanawiaj się nad kursami, bo to tylko strata pieniędzy, kiedy na rynku dostępna jest tak dobra książka!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial