Okładka wydania

Wojna, Która Nas Zmieniła

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wojna, Która Nas Zmieniła | Autor: Paweł Pieniążek

Wybierz opinię:

Anena

Rok 2014 całkowicie zmienił Ukrainę, której znaczna część została zagarnięta przez prorosyjskich separatystów. Wielokrotnie Majdan ociekał krwią, a masowe media całą dobę pokazywały relacje z walk. Niestety, mimo spadku zainteresowania reporterów telewizyjnych, wojna nie dobiegła końca. Wciąż giną ludzie, a świat milczy w obliczy tragedii wielu jednostek. Dlatego dobrze, że pojawiła się książka Pawła Pieniążka, która ukazuje ludzkie dramaty, o których media milczą. ,,Wojna, która nas zmieniła” to fascynujący i wstrząsający reportaż składający się z mozaikowych opowieści o prawdziwym życiu osób, które na co dzień muszą zmagać się z szarą rzeczywistością kraju ogarniętego wojną. Książka dojrzała pod względem warsztatu oraz z uwagi na powagę tematu, jakiego podjął się autor.

 

Tytuł publikacji jest nawiązaniem do hasła ,,zima, która nas zmieniła” głoszonego na przełomie listopada 2013 i lutego 2014 na Majdanie. Zmiany, które wówczas następowały nazywano rewolucją godności, która miała doprowadzić do zmian na Ukrainie. Demokratyczne rządy miałyby doprowadzić do całkowitego oddana władzy w ręce, które zerwałyby z wszechobecną korupcją. Niestety wojna zniweczyła idealistyczne marzenia ludzi i zmusiła ich do całkowitej zmiany stylu życia. Ciągła obawa o swój los, problemy z pozyskaniem żywności i wody, czy strach- to są główne problemy, z którymi muszą zmagać się Ukraińcy.

 

Mimo, że na temat konfliktu zbrojnego na Ukrainie powstało już kilka publikacji, to książka autorstwa Pawła Pieniążka okazuje się doskonałym uzupełnieniem dostępnych materiałów. Autor potrafi spojrzeć świeżym okiem nie tylko na wojnę, która doprowadziła do rozbicia wewnętrznego państwa, ale przede wszystkim dostrzega ludzkie dramaty. Bez zbędnych upiększeń, czy wzniosłych słów ukazuje prawdziwą twarz wojny. Wojny, o której media już zapominały w natłoku innych ,,ważnych” newsów. Reporter bez ogródek opisuje brzydotę i inne okropieństwa, o których się milczy z uwagi na możliwe ,,zgorszenie” widzów. Bo wojna niewiele ma wspólnego ze wzniosłymi hasłami. To po prostu wielkie bagno, które wciąga bez reszty każdego, kto w nie wpadł. Bagno, z którego niezwykle trudno jest się wydostać i nie doznać żadnego uszczerbku na zdrowi fizycznym i psychicznym. Z kart opowieści spisanych przez reportera wypływa uczucie beznadziei, bezsensu w obliczu zmian, na które nie ma się żadnego wpływu. Pieniążek bez ogródek pokazuje mechanizm zachowania ludzi będących uczestnikami długotrwałych konfliktów. Wszechobecne są zatem przeróżne zjawiska patologiczne, alkoholizm, czy narkomania.

 

Autorowi tego wielowątkowego i całkowicie chronologicznego reportażu zależało przede wszystkim na ukazaniu codzienności wojny niż na zapoznaniu czytelnika z zagmatwanymi procesami rządowymi. I właśnie ten aspekt zwyczajności najbardziej działa na wyobraźnię i wzbudza empatię czytelnika. Dzięki indywidualnym historiom bardzo różnorodnych ludzi żyjących po obu stronach frontu można zauważyć wspólne marzenie o powrocie do codzienności wolnej od wszelkich paradoksów i absurdów wojny.

 

Publikację doskonale uzupełniają fotografie ukazujące umundurowanych żołnierzy kontrastowo zestawionych ze zwyczajnymi ludźmi w codziennych sytuacjach, np. z młodym chłopakiem, który dumnie prezentuje koszulkę z napisem ,,Make love not war”, czy kadr pokazujący kobiety sprzątające doszczętnie zniszczony dom. Ważnym uzupełnieniem są również przypisy obfitujące w pozycje książkowe i wywiady gazetowe oraz kalendarium dokumentujące najważniejsze wydarzenia w obrębie omawianego konfliktu.

 

Serdecznie polecam książkę ,,Wojna, która nas zmieniła” Pawła Pieniążka. To publikacja, która na przykładzie ludzkich dramatów stara się wytłumaczyć czytelnikowi jak wygląda codzienność wojny na Ukrainie. Autor bardzo szczegółowo przedstawił historię konfliktu zbrojnego widzianego oczami żołnierzy i zwyczajnych ludzi, którzy starają się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Choć dzieli ich wiele, to jednak pragnienie normalności staje się czynnikiem, który potrafi połączyć ludzi z obu stron frontu.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial