Okładka wydania

Dalej Są Tylko Lwy

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 6 votes
Akcja: 100% - 5 votes
Wątki: 100% - 6 votes
Postacie: 100% - 6 votes
Styl: 100% - 5 votes
Klimat: 100% - 6 votes
Okładka: 100% - 5 votes
Polecam: 100% - 5 votes

Polecam:


Podziel się!

Dalej Są Tylko Lwy | Autor: Kasia HajdukEla HajdukPiotr Hajduk

Wybierz opinię:

Pani M

Sięgając po tę książkę, nie wiedziałam, czy nie porywam się z motyką na słońce. Swoje lata już mam i nie wiedziałam, czy zachwycę się Afryką widzianą oczami dziecka. „Dalej są tylko lwy” to opowieść o wyprawie po bezdrożach Afryki, w którą wybrali się Elżbieta, Piotr i Kasia Hajdukowie. Wyruszają na spotkanie niezwykłych ludzi, zwierząt i miejsc. Samochodami terenowymi przemierzają bezdroża Namibii, Botswany, Zimbabwe i Zambii. Błądzą w piaskach pustyni Namib, pływają po bagnach Okawango, odwiedzają tajemnicze ruiny Wielkiego Zimbabwe. Przy Wodospadach Wiktorii wspominają wizytę w afrykańskiej misji, na solnisku podziwiają ogromne baobaby, tańczą z Buszmenami... Oczywiście to tylko przedsmak tego, o czym przeczytacie w publikacji.

 

W książce do głosu dochodzą zarówno rodzice, jak i trzynastoletnia Kasia. Po raz pierwszy miałam okazję, by zapoznać się z tego typu publikacją. Nie czytałam wcześniej publikacji, w której kartki z pamiętnika dziecka przeplatają się z wrażeniami z podróży jego rodziców. Jak wspomniałam, miałam pewne obawy, sięgając po tę książkę, ale na szczęście były one niepotrzebne. Informacje podawane z dwóch perspektyw doskonale się uzupełniały i nie miałam wrażenia, że jest między nimi jakiś duży przeskok. Oczywiście, więcej merytorycznej treści znajdziecie w wypowiedziach jej rodziców, ale nie można stwierdzić, że Kasia nie miała nic mądrego do powiedzenia.

 

Nigdy nie miałam okazji, by wyruszyć w tak daleką podróż. Czytając wspomnienia Kasi, widziałam w nich bardzo rezolutną dziewczynkę, która jest ciekawa świata, niczego się nie boi i zachwyca się rzeczami, na jakie często my, ludzie dorośli, nie zwracamy uwagi. Chciałabym, żeby kiedyś moje dziecko było tak dobrym obserwatorem jak ona.

 

Jeśli śledzicie moje recenzje podróżniczych książek, wiecie pewnie, że zawsze zwracam uwagę na znajdujące się w niej zdjęcia. Tak było i tym razem. Autorzy stanęli na wysokości zadania i zaserwowali mi sporą dawkę fotek z Czarnego Lądu. Są one przepiękne i doskonale uzupełniają treść publikacji. Znajdują się tutaj również mapy, dzięki którym wiemy, gdzie byli bohaterowie tej podróży.

 

Jestem pod jednym względem trochę rozczarowana. Sięgając po „Dalej są tylko lwy”, nastawiłam się na to, że nieco lepiej poznam Afrykę, jej mieszkańców i ich zachowania. Tymczasem nacisk jest położony przede wszystkim na odkrywaniu fauny i flory. Widać to zwłaszcza na wspomnianych przeze mnie zdjęciach. Trochę mnie to rozczarowało. Możliwość spojrzenia na mieszkańców Afryki oczami dziecka byłoby ciekawym przeżyciem. Nie uważam, że jest to jakaś wielka wada, ale nie pogniewałabym się, gdyby powstała kolejna publikacja autorstwa rodziny Hajduków, w której zwróci się większą uwagę na ludzi.

 

W trakcie lektury na pewno nie można narzekać na nudę. Niektóre przygody Elżbiety, Piotra i Kasi mogą nieco zjeżyć włos na głowie. Zazdroszczę im nie tylko wspomnień, ale także i odwagi. „Dalej są tylko lwy” to moim zdaniem publikacja, którą rodzice mogą spokojnie czytać ze swoimi dziećmi. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Język, jakim posługują się autorzy, jest prosty w odbiorze, a mama czy tata spokojnie poradzą sobie z wyjaśnieniem ewentualnych niejasności.

 

Bardzo chętnie przeczytam kolejną książkę Hajduków, jeśli tylko powstanie. To była przyjemna lektura, która przeniosła mnie do słonecznej Afryki. Spojrzałam na nią z nieco innej perspektywy i przekonałam się, co widzi w niej dziecko. Polecam.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto