Okładka wydania

Billy W Szkole

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 5 votes

Polecam:


Podziel się!

Billy W Szkole | Autor: Birgitta Stenberg

Wybierz opinię:

Książkojady

Szkoła z perspektywy małego dziecka, to miejsce, gdzie przebywają dzieci. A tam gdzie dzieci, tam i musi być zabawa. Jak wygląda rzeczywiście szkoła? Przekonuje się o tym Billy wraz ze swoją koleżanką Lottą. Billy to bohater serii książek szwedzkiej pisarki, ilustratorki i tłumaczki - Birgitty Stenberg. Wydawnictwo EneDueRabe wydało już kilka tytułów z perypetiami Billego, a jedna z nich „Billy w szkole” w zabawny sposób ilustruje dziecięcą ciekawość świata i chęć poznawania nowych miejsc. Tym razem mały chłopiec wraz z towarzyszką zabaw, wybiorą się do szkoły. Jednak aby tam dotrzeć trzeba będzie pokonać prawdziwy tor przeszkód.

 

Billy i Lotta uwielbiają obserwować z drzewa w ogrodzie pobliską szkołę. Kiedy rozlega się dzwonek, dzieci wybiegają na zewnątrz i bawią się. Mali bohaterowie z tęsknotą spoglądają na szkołę, gdyż zdają sobie sprawę, że nie mogą tam pójść, bo mają zakaz wychodzenia na ulicę. Wtedy Lotta wpada na genialny pomysł, aby przedostać się do szkoły przez sąsiednie ogródki. Realizacja pomysłu okazuje się być jednak dość skomplikowana, wymagająca odwagi i sprawności fizycznej. Szczególnie gdy dzieci wkroczą do ogrodu pana Sztorma. Na szczęście okaże się on wyjątkowo sympatycznym sąsiadem, który nie tylko zaprowadzi ich do szkoły, ale i pomoże podczas lekcji odpowiedzieć na bardzo trudne pytania. To będzie dzień pełen nowych atrakcji!

 

Birgitta Stenberg stara się jak najlepiej odwzorować perspektywę małego dziecka, jego rzeczywistość i sposób odbierania świata. Świetnie się jej to udaje, bo Billy, tytułowy bohater książki, to odbicie ciekawskiego chłopca, który patrzy na świat z dziecięcą naiwnością, radością, humorem, czasami też z bojaźnią i ostrożnością. Szwedzka autorka pokazuje, że nawet zwykła wyprawa do szkoły może być dla malucha wielką przygodą, niosącą za sobą wiele emocji. Wyjątkową postacią w tej opowieści jest również pan Sztorm, na pierwszy rzut oka gburowaty i nieprzystępny. Okazuje się jednak być sympatycznym sąsiadem, życzliwym i niezwykle pomocnym. To dzięki niemu Billy i Lotta odwiedzają szkołę, a nawet biorą udział w prawdziwej lekcji. Humorystycznie i z przymrużeniem oka zostaje sportretowana nauczycielka. Roztrzepana, rozkojarzona nie zauważa, że na lekcji ma dość nietypowych uczniów w osobie Billego i Lotty oraz oczywiście pana Sztorma, który jest dość słusznych rozmiarów. Perypetie Billego zilustrował Mati Lepp i prawdę mówiąc nie wyobrażam sobie postaci Billego w innej stylistyce i rysowanego inną kreską. Charakterystyczny zadarty nosek i brązowa czapeczka w grochy to znak firmowy literackiego bohatera wykreowanego przez Stenberg. Mati Lepp swoimi drobiazgowymi i dynamicznym ilustracjami zachwyci małych i dorosłych. Sama okładka przyciąga i zachęca do otwarcia książki.

 

Billy w szkole” to kolejna książka dla najmłodszych wydawnictwa EneDueRabe, którą poleciłabym każdemu rodzicowi i małemu czytelnikowi, poznającemu świat. Szwedzka literatura dla dzieci ma wiele perełek i porusza na pozór codzienne tematy w sposób oryginalny i przewrotny. Przede wszystkim burzy schematy, stereotypy i przełamuje perspektywę dorosłej rzeczywistości. Birgitta Stenberg z niebywałą, dziecięcą wrażliwością opisywała, to co gra w duszach maluchów. Dlatego też postać Billego jest tak bardzo dziecięca, nieskomplikowana ale i na swój sposób ujmująca i zapadająca w pamięć. Billy to wymarzony kompan w codziennym odkrywaniu nowych rzeczy, uczuć, miejsc, doświadczeń. Na pewno mali czytelnicy będą mieli okazję poznać go bliżej w kolejnych częściach jego przygód. 

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial