Okładka wydania

Akta Dresdena Tom 11 Zdrajca

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 3 votes
Akcja: 100% - 3 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 3 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Akta Dresdena Tom 11 Zdrajca | Autor: Jim Butcher

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Istnieje wiele intrygujących, barwnych i porywających cyklów literackich spod znaku fantasy..., ale żaden nie może równać się do absolutnie najlepszego z nich - cyklu pt. "Akta Harry'ego Dresdena", autorstwa Jima Butchera! Oto bowiem w polskich księgarniach pojawiła się już 11 polskojęzyczna odsłona owej powieściowej sagi, która wciąż nas bawi, fascynuje, urzeka i zaskakuje tak, jak miało to miejsce przed laty przy okazji pierwszej części cyklu. W czym tkwi sekret tej opowieści o chicagowskim magu i jego spektakularnych przygodach...? Mam nadzieję, że odpowiedź na to pytanie uzyskamy przy okazji lektury poniższej recenzji najnowszej powieści o Harrym Dresdenie - książki pt. "Zdrajca", która to ukazała się oczywiście nakładem Wydawnictwa MAG.

 

Najnowsza odsłona tego porywającego cyklu przenosi nas swoją fabułą ponownie do współczesnego Chicago, gdzie to raz jeszcze wkraczamy w burzliwe życie detektywa i maga w jednej osobie - Harry'ego Dresdena. Burzliwe za sprawą kolejnej porcji kłopotów, w jakie ten się wikła, a które to tym razem przybierają postać wieloletniego wroga i oponenta Harry'ego - maga Białej Rady, Morgana. Ten, uciekając przed Strażnikami i oskarżeniami o zabójstwo innego członka Rady, zjawia się pod drzwiami mieszkania Dresdena i prosi go o pomoc. W sytuacji, w której każdy normalny człowiek trzasnął by drzwiami przed nosem zbiega i odciął się od pewnych kłopotów..., nasz mag oczywiście tego nie robi, podejmując się zadania ochronienia Morgana i odkrycia tożsamości prawdziwego zabójcy i zarazem zdrajcy w szeregach Białej Rady... Rozpoczyna się ryzykowna gra z czasem i przeciwnikami, którzy naprawdę nie znają litości...

 

Powieść "Zdrajca" oferuje nam sobą dokładnie wszystko to, za co uwielbiamy i kochamy cykl Jima Butchera. Mam tu na myśli absolutnie nieprzewidywalną fabułę, nagłe i zaskakujące zwroty akcji, ogromną ilość spektakularnych scen wypełnionych pełnokrwistą przygodą, całą gamę niezwykle barwnych postaci zarówno z ludzkiego, jak i nadprzyrodzonego świata, a także przedni, rubaszny i odważny humor, będący znakiem rozpoznawczym tej fantastycznej sagi. Przede wszystkim jednak książka ta daje nam sobą kolejną, niezwykle rozbudowaną, złożoną i dopracowaną w najmniejszym szczególe opowieść o perypetiach uwielbianego przez nas Harry'ego Dresdena, która z jednej strony oferuje nam nowe wątki i nowe wydarzenia z życia tego bohatera, z drugiej zaś jak zawsze nawiązuje także do poprzednich tomów cyklu, co w mej ocenie zawsze czyni te nasze czytelnicze spotkania z tą sagą o wiele smakowitszymi... Reasumując - to urban fantasy w najlepszym możliwym wydaniu!

 

Pod względem fabularnym i konstrukcyjnym, opowieść ta kontynuuje doskonale sprawdzony i charakterystyczny już motyw dla tego cyklu, czyli w głównej mierze samotną misję Harry'ego Dresdena, przemierzającego ulice Chicago i zakamarki niedostępnego dla zwykłych śmiertelników magicznego świata "Nigdy-nigdy"... Dresden prowadzi śledztwo, korzysta z pomocy przyjaciół, konfrontuje się z wrogami, a następnie częściej obrywa, rzadziej zaś triumfuje. Ważne jednak jest to, iż cały czas znajduje się on w ruchu i działa, a co za tym idzie oferuje nam moc barwnych wydarzeń, intrygujących scen, pasjonujących rozmów i potężną dawkę adrenaliny, która nie opuszcza nas od pierwszej, do ostatniej strony lektury. Jednak nie tylko akcja wypełnia strony tej opowieści, gdyż równie wiele miejsce poświęcono tu także obserwacji, poznawaniu i doświadczaniu dziwów o nadprzyrodzonym charakterze, choćby na czele z prawami funkcjonowania Dworów Wampirów, zasadami i przykładami używania magii, czy też okazją zetknięcia się z pradawnym, indiańskim demonem... Dzieje się tu niezwykle wiele, zaś całość puentuje absolutnie nieprzewidywalny i wybuchowy finał!

 

Tak jak miało to miejscy w przypadku każdej poprzedniej odsłony cyklu, tak i tym razem uświadczymy tu spotkania z wyjątkowymi postaciami, jakie to powołał do życia w swojej książce Jim Butcher. Oczywiście, pierwsze skrzypce odgrywa nasz odważny, prawy, dobry z natury, ale też i nieokrzesany Harry Dresden, którego to sposób bycia i bardzo specyficzne poczucie humoru irytują, jak i fascynują w równym stopniu. Ten typ się nie zmienia i nigdy nie dorasta... - na szczęście:) Obok maga występuje tu również cały szereg nie mniej barwnych postaci z drugiego planu, choćby z jego wampirzym bratem Thomasem, seksowną i śmiertelnie niebezpieczną władczynią Białego Dworu wampirów - Larą Raith, przyjaciółką i po prawdzie zakochaną w Harrym - policjantką Murphy, czy też uczennicą Dresdena - Molly. Pojawia się także rzadko mniej eksponowany w poprzednich tomach Mag Morgan, którego tym razem możemy poznać tu w bardzo dogłębnym stopniu... Fascynujące przy tym jest to, iż każda z tych postaci, czy to ludzka, czy wampirza, czy w osobie maga, jest bardzo przekonująca w swej kreacji, a przez to niezwykle intrygująca dla nas - czytelników.

 

Równie efektownie co fabuła i wypełniający ją bohaterowie, jawi się tu także kreacja literackiego świata, jaki to poznajemy w tej lekturze. Oczywiście - wiecznie zimne i ponure Chicago ma swój klimat, charakter, koloryt..., ale chyba żaden inny autor nie potrafi oddać tych cech w tak barwny i szczegółowy sposób, jak Jim Butcher. Otóż podróż z bohaterami tej książki po tym wietrznym mieście, stanowi wyjątkowe i bardzo rzeczywiste doświadczenie, sprawiając iż naprawdę czujemy się tak, jakbyśmy tam byli. Nie mniej efektownie jawi się obraz magicznego, ale też i przerażającego świata Nigdy-nigdy, który także kilkukrotnie tu odwiedzamy i który to oferuje nam sobą wiele dziwnych, mrocznych i strasznych scen rodem z horroru. Wreszcie wspomnieć należy o tajnej siedzibie Białej Rady - Edynburgu, którą odwiedzamy tu z Dresdenem i która to prezentuje się niezwykle intrygująco. Tan autor potrafi oddawać charakter literackich miejsc w iście mistrzowski i bardzo plastyczny sposób, bez dwóch zdań!

 

Życie maga musi wypełniać magia..., i tak też się dzieje w tej opowieści. Co chwilę jesteśmy tu świadkami rzucanych przez Harry'ego magicznych formuł, czy to ochronnych, czy to śledzących, czy też wreszcie stricte wojennych, które także będę niezbędne w śledztwie maga. I znów należy wyrazić wielkie słowa uznania dla autora za to, iż przedstawił i oddał w nasze ręce tak realistyczne i zarazem barwne obrazy korzystania z magii, nie mówiąc już o całej hierarchii, biurokracji i korporacjonizmie Białej Rady, reprezentującej prawa dostępu i zasady używania magicznych zaklęć. Magia to jedno, ale nie sposób nie wspomnieć tu o powiązanych z nią pośrednio istotach nie z tego świata, choćby na czele ze wspominani już wampirami, wiernymi wilkołakami, czy też przezabawnymi elfami - uzależnionymi od pizzy;) Wszystko to czyni ten nadprzyrodzony świat niezwykle spójnym, kompletnym i logicznym, co zawsze ma wielkie znaczenie w przypadku literatury fantasy.

 

Chcąc odpowiedzieć na zadanie na wstępie pytanie..., muszę odnieść się przede wszystkim do emocji, jakie niesie sobą lektura tej powieści. Otóż z jednej strony jest to radość, czytelnicza przyjemność i przednia rozrywka, z drugiej zaś niepowtarzalna okazja ku temu, by raz jeszcze poczuć się jak małe dziecko w krainie fantazji z tym oto zastrzeżeniem, iż w oparciu o zdecydowanie dorosłe treści, choćby z erotyką na czele. Ta książka i cały ten cykl oferują nam sobą stojącą na bardzo wysokim poziomie literackim fantastykę dla dorosłego czytelnika, którą ten kupuje w 100% i bawi się nią w pełni. I myślę, że właśnie ten aspekty czyni ów cykl tak doskonałym i uwielbianym przez miliony czytelników na całym świecie. A o tym, iż lektura "Zdrajcy" zachwyt ten pogłębi - jestem absolutnie w pełni przekonana!

 

Jedenasta odsłona cyklu "Akta Harry'ego Dresdena" stanowi kolejną doskonałą, intrygującą i spektakularną część tej fantastycznej, awanturniczej sagi. Część niosącą nam wielkie emocje, barwne przygody i ogromne pokłady dowcipu i humoru, którym nie sposób się oprzeć. I w przypadku tego cyklu idealnie sprawdza się to oto powiedzenie, iż "apetyt rośnie w miarę jedzenie", gdyż po lekturze "Zdrajcy" mam jeszcze większą chęć i ochotę na poznanie kolejnych losów maga Dresdena i jego przyjaciół, co mam nadzieję nastąpi jak najprędzej. Polecam - genialna powieść fantasy!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial