Okładka wydania

Labirynt Śmierci

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Labirynt Śmierci | Autor: Philip K. Dick

Wybierz opinię:

Michał Lipka

DICKA O BOGUROZWAŻANIA

 

Dick w swojej głowie zastanawiał się nad wieloma rzeczami – kto wie czy nie nad nazbyt wieloma, ale nie mi to oceniać – więc tematyka Boga, a właściwie wszelkiej wiary w rzeczy ponadnaturalne (religia, często nawet w książkach autora, to temat oddzielnych rozważań) nie była mu obca. Nie zdziwiłbym się gdyby w swoich epizodach psychotycznych czy też pod wpływem zabójczych dawek środków narkotycznych wszelkiej maści nie rozmawiał ze Stwórcą – skoro miał paranoję, wierzył, że potrafi przewidywać przyszłość etc., nic mnie w jego przypadku nie zdziwi. Swojej analizy boskości dopuszczał się nie raz, czasem wprost, czasem w bardzo subtelny, symboliczny wręcz sposób, ale „Labirynt śmierci” to chyba dzieło najbardziej klasyczne pod tym względem. Klasyczne, jeśli chodzi o schematy fantastyki naukowej, pod wieloma względami przypominające wydaną w roku napisania go „2001: Odyseję kosmiczną” Arthura C. Clarka.

 

Czternastu obcych sobie ludzi przybywa planetę Delmak-O by wziąć udział w niejasnej misji kolonizacyjnej. Statek, który dostarcza ich na powierzchnię był w stanie zabrać ich tylko w jedną stronę, a kłopoty zaczynają się dosłownie z chwilą wylądowania. Okazuje się bowiem, że system komunikacyjny nie działa z powodu awarii przekaźnika, a co za tym idzie nie są w stanie sprawdzić pomocy. Odcięci od świata zewnętrznego przybysze postanawiają dowiedzieć się jakie właściwie są ich zadania na Delmak-O i jednocześnie zbadać samą planetę. Czy możliwe jest, że stali się obiektami jakiegoś eksperymentu? A jeśli tak, kto go przeprowadza? Delmak-O okazuje się miejscem niezwykłym, dziwnym, a co więcej kolonizatorzy odkrywają tajemniczy budynek, który przyciąga ich uwagę i z czasem zaczyna wywoływać paranoję. Szaleństwo pogłębia się, koloniści zaczynają ginąć jeden po drugim, a dokonane odkrycia wstrząsają wszystkimi. Co właściwie dzieje się na planecie? Czym jest ona sama? I jakie w tym wszystkim jest miejsce Boga?

 

Dick był mistrzem pisania o paranoi, szaleństwie i niemożności ufania własnym zmysłom i prawom fizyki. Nie kryje się za tym żadna tajemnica – ani warsztatu literackiego, ani niczego innego – o ile oczywiście zna się nieco biografię pisarza. Szalony, łykający końskie dawki środków narkotycznych, pisał przekonująco o nawet najdziwniejszych, najbardziej niespójnych i oderwanych od ziemi rzeczach, bo w nie wierzył. Widział je, doświadczał, był przekonany o ich realności, a co za tym idzie nie miał większych problemów z przekazaniem ich czytelnikowi bez straty siły wymowy.

 

Oczywiście nie bez znaczenia na tym polu jest jego talent pisarski. Dick pisał świetnie i po dziś dzień jego styl nie stracił nic ze swej siły. Jednocześnie jego teksty pozostają lekkie w odbiorze i niesamowicie oddziaływujące na wyobraźnię. W „Labiryncie śmierci” otrzymujemy coś na kształt „Odysei kosmicznej”, gdzie budynek zdaje się pełnić podobną rolę do tamtejszego monolitu. Ale to tylko powierzchowna zbieżność, choć warto skonfrontować ze sobą oba te dzieła. Rozsądzanie, które z nich jest lepsze, nie należy już do mnie – wiadome jest jedno: powieść (a właściwie seria) Clarke’a wciąż pozostaje tytułem bardziej kultowym, podczas gdy „Labirynt” należy do mniej znanych dzieł Dicka. Ale mniejsza popularność tego drugiego nie znaczy, że jest to powieść słabsza od flagowych dokonań pisarza. W niczym im bowiem nie ustępuje, dostarcza niesamowitych wrażeń, a tradycyjnie doskonałe, ilustrowane wydanie pięknie prezentuje się na półce.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial