Kurs Pozytywnego Myślenia. Działam Efektywnie

Autor: Beata Pawlikowska

Okładka wydania

Kurs Pozytywnego Myślenia. Działam Efektywnie


Dodatkowe informacje

 • Autor: Beata Pawlikowska
 • Tytuł Oryginału: Kurs Pozytywnego Myślenia. Działam Efektywnie
 • Seria: Kurs Pozytywnego Myślenia
 • Gatunek: PoradnikiSamodoskonalenie
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 200
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 125x185mm
 • ISBN: 9788381170567
 • Wydawca: Edipresse Książki
 • Oprawa: Twarda
 • Miejsce Wydania: Warszawa
 • Ocena:

  3.5/6

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Sonrisa

Beata Pawlikowska znana jest polskiemu czytelnikowi przede wszystkim jako podróżniczka. Serca polskiego odbiorcy podbiła swoimi reportażami z podróży, dzięki którym każdy Polak mógł nie tylko poznać liczne ciekawostki z różnych stron świata, ale też podziwiać piękne fotografie. W ostatnim jednak czasie autorka zajęła się także pisaniem książek innego typu. Postanowiła podzielić się ze swoimi czytelnikami trudnymi życiowymi doświadczeniami i wreszcie pokazać im swoją receptę na szczęśliwe i zdrowe życie. Ten zabieg spotkał się ze skrajnie różnymi opiniami polskiego odbiorcy. Z jednej strony każda kolejna książka autorstwa Beaty Pawlikowskiej wzbudza entuzjazm fanów autorki i staje się bestsellerem. Z drugiej jednak strony coraz częściej trafić można na słowa krytyki pod adresem autorki. Zarzuca jej się, że w kolejnych książkach porusza wciąż te same tematy, powtarza takie same tezy i nie przekazuje czytelnikowi nowych informacji. Ponadto usłyszeć można też słowa krytyki dotyczące wartości merytorycznej kolejnych pozycji. Czy warto więc sięgać po kolejne książki Pawlikowskiej? Czy pozycja „Działam efektywnie” jest warta zainteresowania?

 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, iż książka „Działam efektywnie” jest kolejnym tomem z cyklu „Kurs pozytywnego myślenia”. Trudno oprzeć się wrażeniu, iż cały cykl powstał z myślą o wygenerowaniu jeszcze większych zysków. Cykl jest swego rodzaju kontynuacją serii pięciu książek Pawlikowskiej, które wpisują się w gatunek poradników psychologicznych i poruszają tematykę działania podświadomości, wpływu, jaki podświadomość ma na nasze życie i jego jakość oraz sposobu wykorzystania podświadomości i wiedzy o tym, jak działa do tego, by móc cieszyć się szczęśliwym i satysfakcjonującym życiem. Cykl „Kurs pozytywnego myślenia”, w którego już ósmą częścią jest książka „Działam efektywnie” jest niejako zbiorem praktycznych ćwiczeń, których wykonanie ma doprowadzić czytelnika do przeorganizowania i zmiany swojego życia na lepsze i bardziej szczęśliwe.

 

Założenie jest tutaj proste. Co miesiąc w ręce czytelnika oddawana jest kolejna książka, która zawiera około trzydziestu rozdziałów, po jednym na każdy dzień. Rozdziały to przede wszystkim zbiór przemyśleń autorki. Na końcu każdego znajduje się miejsce na notatki czytelnika. To tu należy wpisać swoje przemyślenia, jakie pojawiają się po lekturze danego rozdziału. We wstępie do książki autorka zachęca, by czytać po jednym rozdziale każdego dnia rano, bo pozwoli to na jego przeanalizowanie i być może wprowadzenie drobnych zmian w swojej codzienności. Każda książka cyklu poświęcona jest nieco innej tematyce. W przypadku pozycji „Działam efektywnie” myślą przewodnią jest chęć uporządkowania swojego życia, zapanowania nad swoim czasem i przede wszystkim sprawienia, by wszelkie podejmowane przez nas wysiłki zbliżały nas do określonego celu, by nie wiązały się z poczuciem straty czasu prowadzącym do frustracji.

 

Wszystko to brzmi bardzo logicznie i zachęcająco. I rzeczywiście myślę, iż książka „Działam efektywnie”, podobnie jak inne książki cyklu, może okazać się pomocna. Zwłaszcza osobom, które czują, że potrzebują jakiś życiowych zmian i zupełnie nie wiedzą, jak je wprowadzić. Zaletą książki jest to, iż napisano ja prostym, bardzo zrozumiałym językiem. Niewątpliwie więc każdy może z niej skorzystać. Czytając kolejne rozdziały nie sposób też odmówić autorce słuszności. Jej przemyślenia są naprawdę ciekawe i z pewnością każdy czytelnik będzie w stanie odkryć w nich wskazówki, które z powodzeniem będzie mógł zastosować w swojej sytuacji.

 

Mimo to nie mogę powiedzieć, że ta pozycja jest rewelacyjna. Owszem, można tu znaleźć mądre rady. Owszem, zachwyca charakterystyczna szata graficzna, czytelne strony i rzucające się w oczy, podkreślone najważniejsze zdania. Również ciekawym zabiegiem wydaje się uzupełnienie książki o miejsce na notatki. Jednak sam sposób pisania Beaty Pawlikowskiej pozostawia wiele do życzenia. Momentami język wydaje się być zbyt prosty. Męczy też duża ilość powtórzeń, które sprawiają, że czasem można odnieść wrażenie, iż na kilku stronach znajduje się dosłownie kilka tych samych zdań co chwilę kopiowanych. Być może zabieg ten ma na celu utrwalenie znajdujących się w książce informacji. Mnie jednak wydaje się to po prostu próbą powiększenia objętości książki.
Czy więc warto sięgnąć po tę pozycję? Jeśli komuś zależy na narzędziu, które pomoże mu lepiej się zorganizować, być może warto, choć nie ukrywam, że moim zdaniem na polskim rynku jest mnóstwo innych, bardziej wartościowych lektur poświęconych tej tematyce.

Zawodowa Czytelniczka

Działam efektywnie to jedna z części autorskiego Kursu pozytywnego myślenia Beaty Pawlikowskiej. Podróżniczka w kilkunastu krokach stara się pokazać, w jaki sposób żyć z poczuciem równowagi oraz siły, a także przyciągać jak najwięcej szczęścia i dobrych chwil. Wszystkie książeczki cyklu mają za zadanie pomóc w odbudowaniu relacji nie tylko z innymi ludźmi, ale przede wszystkim z nami samymi. Zadanie trudne, choć warte wysiłku. Beata Pawlikowska pokazuje, jak polubić swoje ciało, radzić sobie z emocjami, a także jak pożegnać się z błędnymi przekonaniami, które hamują nasze działania. Kurs pozytywnego myślenia to książeczki, którym warto zrobić specjalne miejsce w domowej biblioteczce.

 

Każda z części zamiast wstępu posiada krótką instrukcję obsługi. Zasada jest prosta: czytamy jeden tekst dziennie, nie zaglądając do kolejnych rozdziałów. Wszystko powinno zająć nam ok. 15 minut, może nieco dłużej, jeżeli pozwolimy sobie na bardziej rozbudowaną refleksję. Wszystkie teksty motywują do dobrych zmian lub utrwalają nawyki, dzięki którym nasze życie staje się lepsze. Obcując z Kursem pozytywnego myślenia uczymy się systematyczności i wytrwałości w… dbaniu o samych siebie oraz szacunku dla kilku chwil wytchnienia, których w ciągu całego dnia nasz organizm tak bardzo potrzebuje.
Działam efektywnie to książeczka, którą nie tylko się czyta, ale można po niej bazgrać, ile się zechce. To także nasz intymny pamiętnik, „myślodsiewnia”, w której zapisujmy wszelkie przemyślenia, refleksje, postanowienia lub wątpliwości. Nad każdym tekstem wpisujemy datę. To bardzo pomocne – po roku lub nawet kilku latach możemy cofnąć się do wspomnień i zobaczyć, jak wiele rzeczy w naszym życiu się zmieniło, które z postanowień udało się nam wypełnić, a o czym już dawno zapomnieliśmy. Dużym atutem wszystkich książek wpisanych w Kurs pozytywnego myślenia jest ich rozmiar – są niewielkie i poręczne, zmieszczą się w każdej torebce lub plecaku.

 

W części Działam efektywnie Beata Pawlikowska uczy nas spokoju. Autorka proponuje, by zdać sobie sprawę z tego, że nie na wszystko mamy wpływ i nie wszystko jesteśmy w stanie kontrolować. Są sytuacje, w których lepiej jest wziąć głęboki wdech niż znęcać się nad ciałem, serwując mu kolejną dawkę stresu. Podróżniczka bardzo często odwołuje się do myślenia w kategoriach „mikro”, które maja przełożenie na sprawy „makro”. Pawlikowska przekonuje, że szczęście i zadowolenie z całego życia zaczyna się w naszych głowach od niewielkich pozytywnych myśli, a także tych chwil, w których staramy się opanować chaos, jaki panuje w naszych domach, niektórych relacjach lub po prostu w głowie. Przesłanie książki jest bardzo klarowne: nie da się efektywnie działać bez poukładania spraw, które spędzają nam sen z powiek, powodują rozkojarzenie lub wzbudzają lęk. Beata Pawlikowska zachęca także do zadania sobie kilku pytań: Czy kocham i szanuję swoje życie?, Czy znam siebie i moje potrzeby?, Czy zbyt często w natłoku obowiązków nie zapominam o tym, co dla mnie ważne?.

 

Książka Beaty Pawlikowskiej urzekła mnie także szkicami, które mają dopełniać obrazu sytuacji, o których autorka pisze. Do moich ulubionych należy ten, który przedstawia małą istotkę ciągnącą pakunki. Pod nim znajduje się następujący opis: „Kiedyś wlokłam za sobą ciężkie worki wspomnień i narzekałam, że trudno mi się idzie”. Myślę, że w ten sposób Pawlikowska doskonale zobrazowała fakt, jak ważne jest uporanie się z kłopotliwą przeszłością i jak zawsze trafiła w sedno.

 

Działam efektywnie to książeczka, która urzeka i nie tylko na długo zostaje w pamięci, ale przyczynia się do zmian życia na lepsze.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!