Strefa Komfortu

Autor: Ludwik Wolta

Okładka wydania

Strefa Komfortu


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Książkolub

Polska literatura współczesna. Zbiór ogromny i różnorodny. I gdzieś tam znajduje się „Strefa komfortu” Ludwika Wolty. Książka, która- patrząc na opis na okładce- przedstawia się czytelnikowi jako antyporadnik w stylu noir.

 

Bohaterem tej opowieści jest Berno. Ni to chłopiec, ni mężczyzna. Stanem fizycznym jak najbardziej ten drugi, jednak stanem psychicznym…Nie udaje mu się skończyć studiów, nie posiada też stałej posady, zapewniającej bezpieczeństwo oraz niezależność finansową. Pewnego dnia traci również Blankę, swoją życiową partnerkę, jedyne, co jeszcze mu pozostało w tak zwanym stabilnym dorosłym życiu. Wówczas na drodze bohatera staje pewien poradnik i jego autor, coach personalny- Jakub Werner. Berno postanawia popracować nad sobą, rozbudować swoją wewnętrzną sferę, przeanalizować własne życie. Jak się jednak szybko okazuje, bohater nie stara się stopniowo ulepszać swojego ja, nie pracuje nad życiem zawodowym czy emocjonalnym, a zaczyna planować…morderstwo. Dokonując introspekcji, uświadamia sobie, że spełni się jedynie wówczas, kiedy dokona widowiskowej, idealnej zbrodni na meżczyźnie, który odbił mu Blankę.

 

Dlaczego antyporadnik? Ponieważ coaching zawarty w tej historii, a zwłaszcza jego interpretowanie w teorii i w praktyce przez samego bohatera, to coś na styl absurdu czy parodii trenowania własnej osobowości i porządkowania swojego życia wewnętrznego i zewnętrznego. Dlaczego w stylu noir? Bo bohater, zamiast skupiać się na pracy nad sobą, obmyśla zbrodnię idealną.

 

Książkę określiłabym mianem historii słodko-gorzkiej. Momentami śmiesznej, ironicznej, ale jednak smutnej. Berno to postać, jakich wiele dookoła. Przechodzący kryzys męskości, duży chłopiec lub mały mężczyzna. A abstrahując od płci i od przyczyny,to najzwyczajniej- człowiek zagubiony w meandrach dorosłego życia.

 

„Strefa komfortu” stanowi także obraz naszych czasów, współczesnego społeczeństwa. Autor stosuje odnośniki do gier komputerowych, do portali społecznościowych, które zaczęły zastępować normalne życie, nie tylko dzieciom czy młodzieży, ale nawet dorosłym, jak nasz bohater. Jest to także swoisty prztyczek w nos współczesnej modzie na coaching personalny, na tony poradników, mających już po kilku stronach naprawić całe nasze życie. Ponadto tego typu poradniki każą nam dopasować się do pewnego typu wykreowanego wizerunku- osoby idealnej, poukładanej, ale czy prawdziwej?

 

Mam problem z oceną tej książki. Z jednej strony doceniam oryginalność fabularną, swoisty nie-poradnik w czarnym, nieco gangsterskim stylu. Nie wadziły mi wulgaryzmy, stanowiące element narracyjny i stylizacyjny, postawione tam, gdzie miały swój sens. Podobał mi się styl i sposób narracji:

 

„Minęła godzina. Jak nazwać ten stan? Jakby znalazł się za szybą […] myśli gdzieś się ulotniły, umysł rodził tylko pojedyncze pojęcia, a one same układały się w tajemnicze ciągi […] Zrozumiał, gdzie się znajduje- w psychicznej szklarni”.

 

Jednak z drugiej strony powieść wydała mi się nieco bezładna. Bohater snuł się właściwie między światkiem narkotyków a tym w swojej własnej głowie, pełnym planów idealnego morderstwa. Jego stany ponarkotyczne, senne majaki wprowadzały nieco chaosu, natomiast poszukiwania sposobu na morderstwo doskonałe momentami nużyło.

 

„Strefa komfortu” Ludwika Wolty pozostawia czytelnika z pytaniem: Ilu takich mężczyzn, jak Berno, chodzi po świecie? Ilu nie chce nigdy opuścić swojej strefy komfortu? I choć książka obfituje w ironię, absurd, parodię, to jednak pozostawia czytelnika z dziwnym poczuciem smutku. Bo- pomijając przyczynę stagnacji i marazmu, w jakich znajdował się bohater- jest to historia o człowieku z deficytem.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!