Okładka wydania

Wielka Księga Ciemności

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Helena Haraštová
 • Tytuł Oryginału: Velká Kniha Tmy
 • Gatunek: Literatura Dziecięca
 • Język Oryginału: Czeski
 • Przekład: Piotr Salewski
 • Liczba Stron: 48
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 215x280mm
 • ISBN: 9788374208604
 • Wydawca: Adamada
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdańsk
 • Ocena:

  6/6

 • Ilustracje: Jiří Franta

Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wielka Księga Ciemności | Autor: Helena Haraštová

Wybierz opinię:

Zawodowa Czytelniczka

Już dawno nie miałam w rękach tak doskonałej (bo właśnie to określenie jest najbardziej odpowiednie) książki dla dzieci. Wielka księga ciemności autorstwa Heleny Haraštovej jest nie tylko do czytania, ale również do oglądania, rozkładania, manewrowania kartkami, docierania do ukrytych zakamarków i schowanych w nich informacji – krótko mówiąc, jest idealnie przygotowana dla ciekawych świata dzieci, które dopiero przekonują się, że książka nie równa się nuda.

 

Dlaczego w nocy jest ciemno? I czy aby na pewno wszędzie? Czy po zmroku wszyscy smacznie śpią? Jeśli tak, to dlaczego słyszymy tyle różnych, często niepokojących dźwięków? Czy ciemność wszędzie i zawsze jest taka sama? – to tylko kilka przykładowych pytań, jakie lubią zadawać dzieci, a dorośli mają kłopoty z udzieleniem odpowiedzi. Wydawcy coraz częściej wychodzą naprzeciw potrzebom nie tyle samych maluchów, ale ich rodziców. Wielka księga ciemności jest przykładem książeczki, która może nie jeden raz uratować nas, dorosłych, z opresji i pomóc wyjść z twarzą z sytuacji, w których naprawdę nie wiemy, co na pomysłowe pytanie dziecka odpowiedzieć.

 

Wiedza posegmentowana jest na kilka działów: „Czym jest ciemność?”, „Źródła sztucznego światła”, Przyroda i ciemność”, „Mroczne głębiny oceanu”, „Transport i ciemność”, „Miasto i ciemność”, „Wieś i ciemność”, „Księżyc”. Tekstu jest naprawdę niewiele, a przekazywanych informacji sporo. Helena Haraštová stworzyła interdyscyplinarną książkę skrojoną na miarę małego odbiorcy. Prezentowana wiedza swoim zasięgiem obejmuje następujące dyscypliny: filozofię, historię, fizykę, astronomię, biologię, geografię, a nawet inżynierię oraz socjologię miasta i wsi. Pytania pojawiające się w książce mogą wydawać się nam banalne, jednak z perspektywy dziecka nie są już tak oczywiste i stają się początkiem wnikliwej, bardziej refleksyjnej obserwacji otaczającego świata. Przykładowe pytanie to: „Czy wszyscy w nocy śpią?”. Osoba dorosła obruszy się i z pobłażaniem odpowie: „Oczywiście, że nie”. Natomiast dziecko będzie miało okazję do poznania ludzi pracujących w zawodach, w których noc jest czasem niespokojnym i wymagającym heroicznych umiejętności opanowania, precyzji oraz szybkiego reagowania. Tak właśnie bywa w szpitalach, oddziałach pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, policji lub na lotniskach. Przy okazji młody czytelnik będzie miał możliwość poszerzenia swojego słownictwa o takie nazwy jak: terminal, hangar, dyspozytor kontroli lotów.

 

Najciekawszą częścią książki wydaje mi się ta, która poświęcona została głębinom oceanów i mórz. O istnieniu niektórych wodnych stworów nie wiedziałam nawet ja. Czy zdawaliście sobie sprawę z tego, że w głębinach żyje około 5700 gatunków różnych istot? Czy jesteście w stanie powiedzieć, jak wygląda połykacz, mątwa, chimera? Autorka książki prezentuje te zwierzęta, które często pojawiają się w baśniach, ale nie podejrzewalibyśmy ich o prawdziwe istnienie.

 

Wielka księga ciemności zawiera ogrom naukowej wiedzy przekazywanej w bardzo przystępny sposób, bo w formie ciekawostek. Helena Haraštová przekonuje, że świat jest pełen wciąż nieodkrytych jeszcze tajemnic, a zdobywanie nowej wiedzy jest zajęciem fascynującym. Dzięki barwnym rysunkom w książce naprawdę sporo się dzieje – słowo współgra z obrazem, jednocześnie nie przeszkadzając w pracy wyobraźni dziecka. Książeczka daje małym czytelnikom pewną bazę pojęciową, którą można doskonale wykorzystać w późniejszych, samodzielnych obserwacjach. Wielka księga ciemności ma zatem realny wpływ na rozwój intelektualny dziecka, wyposaża je w ponadprzeciętną wiedzę, rozwija w nim umiejętność wyszukiwania informacji, kreatywnego myślenia, wysnuwania wniosków i stawiania właściwych pytań. Lepiej być nie może.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial