Napoleon Na Ziemiach Polskich Przewodnik Historyczny

Autor: Jakub Hermanowicz

Okładka wydania

Napoleon Na Ziemiach Polskich Przewodnik Historyczny


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Anena

Mimo, że wydawać się może, że o Napoleonie Bonaparte napisano wiele, to nadal ta postać fascynuje historyków. W oczach współczesnych jest to postać niezwykle ważna, ale i kontrowersyjna: wybitny strateg, mąż stanu, często określany mianem dyktatora, który dzierżył w swych dłoniach losy świata, w tym polskiego narodu. Szczególnie dla Polaków Bonaparte jest postacią wzbudzającą ożywione dyskusje. Jego wpływ na kształtowanie losów polskiego narodu jest znaczący, dlatego zasadne wydaje się powstanie publikacji, która przedstawia jego powiązania ze sprawą polską.

 

Jerzy Hermanowicz autor krótkiego, ale bogatego w treści przewodnika historycznego ,,Napoleon na ziemiach polskich”. Dzięki dostępnym opracowaniom naukowym, popularnonaukowym, literaturze wspomnieniowej i materiałom prasowym autorowi opracowania udało się przedstawić okoliczności pobytu Napoleona na ziemiach polskich w XVIII wieku. Spośród szczegółowo opisanych wsi, czy miasteczek, które symboliczne zostały naznaczone obecnością Boga Wojny centralnymi miastami, z którymi był najsilniej związany okazały się Poznań i Warszawa. Na tym tle obecność w jakiejś podrzędnej gospodzie, czy kupno prowizorycznych sań wydaje się informacją małoznaczącą, ale stanowiącą interesującą gratkę nie tylko dla miłośników historii lokalnej.

 

Książka Jakuba Hermanowicza świetnie łączy historyczny aspekt wizyt Napoleona z jego społecznym wydźwiękiem i stanowi interesującą publikację z pogranicza historii i socjologii. Przedstawienie szczegółów obecności Napoleona na polskich ziemiach stanowi również ekscytujący temat dla społecznej analizy polskiego społeczeństwa i jego nastawienia wobec słynnego francuskiego wodza. Istnieje wiele przekazów, które wskazywały na masowy optymizm i swoisty kult Boga Wojny w miejscu, w którym się pojawiał. Miejscowa ludność wiwatowała na część przywódcy, którego uważała za potencjalnego zbawcę mającego przywrócić Polsce niepodległość. Mimo wielu wyrazów przychylności wobec Napoleona w świetle najnowszych badań można stwierdzić, że część z tych relacji była wynikiem manipulacji lub indoktrynacji. W tym kontekście warto przywołać powody entuzjazmu polskiego społeczeństwa. Bonaparte obiecał pomoc Polakom w ich sprawie w zamian za wsparcie jego kampanii wymierzonej przeciw Rosji. Z tego powodu ufni mieszkańcy polskich ziem oczekiwali przybycia Napoleona i mieli nadzieję na rychłe spełnienie zobowiązań.

 

Autorowi przewodnika historycznego udało się w bardzo przystępny dla czytelnika sposób nie tylko przedstawić szczegóły dotyczące pobytu Bonapartego na polskich ziemiach, ale przede wszystkim wskazać kontekst społeczny tych wydarzeń. Mimo niewielkich rozmiarów książka Hermanowicza obfituje w ciekawostki i stanowi szczegółowe opracowanie historyczne poświęcone francuskiemu strategowi i jego podróżom w głąb polskich ziem. Jest to zatem nie tylko doskonałe uzupełnienie wiedzy o Napoleonie, które poleciłabym nie tylko entuzjastom historii, ale również uczniom i studentom, ale również interesująca publikacja dotycząca ówczesnego społeczeństwa i nastrojów jakie w nim panowały. Mimo dość szczegółowego opracowania tematyki wizyt Napoleona autor dzieli się z czytelnikiem spisem źródeł, z których warto skorzystać. Dzięki obszernej bibliografii dostępnej na końcu książki można dowiedzieć z jakich źródeł korzystał oraz do jakich książek, czy artykułów prasowych warto sięgnąć, aby móc dowiedzieć się czegoś więcej o samym Napoleonie jak i jego obecności na ziemiach polskich.

 

Mimo bardzo szczegółowego podejścia do tematu, autor nieco szkicowo i wybiórczo potraktował znane postaci polskiej historii. Bardzo skrótowo opisał relacje księcia Józefa Poniatowskiego z Bonapartem. Również niewiele miejsca poświecił Tadeuszowi Kościuszce, co moim zdaniem nieco obniża wartość publikacji. Niemniej przewodnik historyczny poświecony Napoleonowi jest lekturą przyjemną i wciągającą, którą dosłownie pochłania się w bardzo krótkim czasie.

 

Polecam książkę Jakuba Hermanowicza, gdyż stanowi ona świetnie napisaną publikację pozwalającą zweryfikować dostępne materiały o Napoleonie i stanowi ona interesujące uzupełnienie dotychczasowej wiedzy o jego podróżach. Zasygnalizowanie jego obecności na ziemiach polskich wskazuje, że sprawa polska była Bonapartemu dość bliska.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!