Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Wojna W Przestworzach

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Wojna W Przestworzach | Autor: Herbert George Wells

Wybierz opinię:

Michał Lipka

WOJNA NIE TYLKO ŚWIATÓW

 

Herbert George Wells to nie tylko jeden z ojców, ale także zdecydowanie jeden z najwybitniejszych pisarzy Science Fiction w historii. Cztery nominacje do literackiej nagrody Nobla mówią chyba same za siebie. Zresztą tytuły takich dzieł, jak „Wojna światów”, „Wehikuł czasu”, „Niewidzialny człowiek” czy „Wyspa doktora Moreau” przeszły do historii i stały się inspiracją niezliczonych dzieł. Po dziś dzień nie przestają także fascynować, a o ich sile niech świadczy choćby panika, jaka wybuchła z powodu radiowej adaptacji „Wojny światów”, kiedy to ludzie byli przekonani, że doszło do prawdziwej inwazji kosmitów. „Wojna w przestworzach” to nie najbardziej znane z dzieł Wellsa (łagodnie rzecz ujmując), ale kolejne, które poznać zdecydowanie warto. Szczególnie, że ukazało się właśnie w naprawdę znakomitej edycji.

 

Wells nigdy nie bawił się w żadne wymyślne tytuły, więc niniejsza powieść opowiada nie mniej, nie więcej tylko o wojnie toczonej w przestworzach. Akcja dzieje się na początku XX wieku, kiedy to na światowej scenie politycznej wiele się dzieje. Niepewność, agresywna polityka, konflikty, rewolucje, destabilizacja… Głównym bohaterem powieści jest miłośnik baloniarstwa Bert Smallways. W czasach, kiedy ludzkość odkrywa dopiero dobrodziejstwa podróży powietrznych, wciąż nieświadoma nadciągających z ich strony zagrożeń, Bert trafia nad tajną niemiecką bazę, gdzie tworzona jest flotylla sterowców. Zestrzelony, wykorzystuje swój spryt by wybrnąć z tej sytuacji, ale odkrywa przerażającą prawdę – Niemcy chcą zaatakować USA by nie dopuścić do zbudowania przez Amerykanów ich floty powietrznej. Zaczyna się wojna totalna, kiedy na dodatek wybucha konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Japonią i Chinami…

 

Taki profetyzm, z jakim stykamy się w tej powieści, nie zdarza się już w naszych czasach – i pewnie nie zdarzy w przyszłości. Wells przewiduje w niej wybuch wojny światowej, ale także i użycie w niej maszyn latających, które wtedy dopiero powstawały. Obecnie zaś wszystko, co do konfliktu zbrojnego mogłoby się nadawać, nie powstaje ot tak dla innych dziedzin – od początku jest w rękach wojska a dopiero potem wkracza w nasze życie. Większość wynalazków, których używamy obecnie, w armii miała swój początek – weźmy choćby Internet, który dopiero dzięki branży porno został na dobre zaszczepiony na cywilny grunt. Wojna i seks podstawą funkcjonowania świata? Choć ta prawda znana jest od wieków, Wells jednak pozostaje jej w pewien sposób nieświadomy – przynajmniej tej drugiej części; niemniej wojna u niego także zachowuje pewną graniczącą z niewinnością naiwność. Podobnie jak to było choćby w „Wyspie doktora Moreau”, najgorsze ludzie instynkty, mimo że ukazane w poruszający sposób, przedstawione zostały wręcz łagodnie. To my mamy się nad tym zastanawiać, autor nie atakuje nas opisami wprost – i to zarówno jego zaleta, jak wada.

 

Ale nie sądźcie, że wizje, które przed nami roztacza są przez to mniej przekonujące. Wells miał wielki dar ukazywania tego, co jeszcze nie nastąpiło. Nie zawsze wychodziło mu to idealnie, ale zawsze robił to w znakomity sposób. Nie inaczej jest w „Wojnie w przestworzach”, powieści, którą już w czasach powstawania można było zaliczyć do gatunku nazywanego obecnie alternate history. To, co opisuje autor przekonuje, trafia do serca i umysłu, a przede wszystkim przeraża trafnością, z jaką się ziściło. Ale oprócz samej treści zachwyca także edycja. Niby nie wyróżnia się niczym szczególnym, jednak jeśli zajrzymy do środka, czekają tam na nas okładka i ilustracje z pierwszego polskiego wydania, które ukazało się ponad sto lat temu. Ilustracje realistyczne, szczegółowe i po prostu piękne. Lubicie Wellsa? Lubcie dobrą fantastykę? Klasykę? Będziecie bardzo zadowoleni!

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial