Okładka wydania

Społeczność Żydowska Staszowa W Latach 1918-1939

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje

 • Autor: Paweł Skowron
 • Tytuł Oryginału: Społeczność Żydowska Staszowa W Latach 1918-1939
 • Gatunek: HistoriaHistoria Polski
 • Język Oryginału: Polski
 • Liczba Stron: 288
 • Rok Wydania: 2017
 • Numer Wydania: I
 • Wymiary: 145x205 mm
 • ISBN: 9788380835115
 • Wydawca: Novae Res
 • Oprawa: Miękka
 • Miejsce Wydania: Gdynia
 • Ocena:

  5/6


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 3 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 2 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Społeczność Żydowska Staszowa W Latach 1918-1939 | Autor: Paweł Skowron

Wybierz opinię:

Pani M

Jak możemy przeczytać na okładce, celem publikacji, o której chcę wam dzisiaj opowiedzieć, jest ukazanie wewnętrznych powiązań społeczności żydowskiej Staszowa w latach 1918-1939 z uwzględnieniem aspektów z jej życia gospodarczego, społecznego, politycznego i religijnego. Nie liczcie więc na to, że to będzie fabularyzowana opowieść, w której pojawią się dialogi. Nic z tych rzeczy.

 

Podejrzewam, że ta publikacja będzie miała dość ograniczone grono odbiorców. Sama sięgnęłam po nią przez przypadek i gdybym nie miała okazji, żeby zamówić egzemplarz do recenzji, pewnie nigdy bym nawet o niej nie usłyszała.

 

Ta napisana w naukowy sposób publikacja jest pełna przypisów, dat i przeróżnych liczb. Znajduje się tu sporo informacji, które momentami mogą przytłoczyć czytelnika. Nie da się na pewno czytać tej książki na raz, lepiej dawkować sobie lekturę. I od razu mówię, że nie jest to publikacja na leniwy wieczór. Czytając ją przed snem, można sobie zrobić krzywdę. Po całym dniu pracy można nie udźwignąć nadmiaru informacji i po prostu zasnąć z książką. Nie dlatego, że jest nudna, nie zrozumcie mnie źle.

 

Jak wspomniałam, ta publikacja będzie miała dość niewielkie grono odbiorców. Nie jest nigdzie specjalnie reklamowana, nigdzie nie widziałam jej zapowiedzi. Poza tym skupia się przede wszystkim na jednym terenie. Nie chcę, żebyście mnie źle zrozumieli. Nie kwestionuję w żadnym przypadku wiedzy autora na ten temat, ponieważ wykonał kawał dobrej roboty. Podszedł do tematu bardzo szczegółowo, moim zdaniem wykorzystał potencjał zagadnienia, nad którym się pochylił, ale to tylko moje odczucia. Nie mam specjalnie obszernej wiedzy na ten temat, więc nie jestem w stanie tego zweryfikować. Właściwie w tej kwestii byłam przed lekturą zielona. W każdym razie dowiedziałam się wielu rzeczy i mogłam spojrzeć na to zagadnienie w szerszej perspektywie, również poprzez pryzmat gospodarki. Warto podkreślić to, że historia została pisana poprzez nazwiska ludzi. Pojawia się ich tutaj wiele. Nie sposób ich wszystkich spamiętać. Z pomocą przychodzą więc aneksy, w których znajdziecie między innymi listę płatników składki gminy wyznaniowej żydowskiej w Staszowie w 1932 roku. Dowiecie się także tego, kto był zwolniony z płacenia owej składki.

 

Autor nie wyssał podanych przez siebie informacji z palca. Wspomniałam już o przypisach, których jest całkiem sporo. Uznanie wzbudza bibliografia, z której korzystał Paweł Skowron. Znajduje się w niej sporo pozycji, z których będziecie mogli skorzystać, jeśli będziecie chcieli dowiedzieć się czegoś więcej na temat społeczności żydowskiej wspomnianej przez autora, ale nie tylko. Na końcu publikacji znajdują się zdjęcia. Są czarno-białe i moim zdaniem troszkę za ciemne, postacie nieco zlewają się z tłem, ale nie uważam, że jest to jakiś duży minus. Te fotografie są stare i nie można od nich oczekiwać cudów.

 

Sami zadecydujcie, czy chcecie zapoznać się z tą publikacją. Jeśli interesują was aspekty życia żydowskiej społeczności w dwudziestoleciu międzywojennym, myślę, że ta książka was zainteresuje. To dobry materiał wyjściowy do własnych badań na temat takich społeczności w innych miejscach. Patrząc na bibliografię, będziecie wiedzieli, gdzie możecie ewentualnie szukać informacji, które mogą się przydać. Myślę, że ta publikacja zainteresuje historyków, którzy na pewno znajdą tu coś dla siebie. Polecam tę pozycję także osobom, które piszą prace dyplomowe o podobnej tematyce.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
 • Zobacz Mini Tutorial