Okładka wydania

Cała Prawda O Tłuszczach Zdrowie I Długowieczność Dzięki Kwasom Omega-3

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:


Podziel się!

Cała Prawda O Tłuszczach Zdrowie I Długowieczność Dzięki Kwasom Omega-3 | Autor: Andreas JoppUlrich Strunz

Wybierz opinię:

Anna Wójcik

Bez tłuszczu wcale nie znaczy zdrowo!

 

Andreas Jopp, niemiecki dziennikarz medyczny obala mity dotyczące spożywania tłuszczy. Jego książka „Cała prawda o tłuszczach. Zdrowie i długowieczność dzięki kwasom omega-3” to zdecydowanie publikacja, którą powinien przeczytać absolutnie każdy.

 

Już dawno nie czytałam tak wartościowej i dobrze przemyślanej książki o zdrowym odżywianiu. Jopp podzielił ją na kilka części – każdy rozdział poświęca innym tłuszczom. Poczytamy m.in. o tłuszczach trans, kwasach omega-3 i omega-6 oraz prostych tłuszczach nasyconych. Poszczególne działy zostały podzielone także na mniejsze podrozdziały, a autor dogłębnie bada najważniejsze aspekty poruszanych przez niego problemów.

 

W książce znajdujemy zarówno teksty pisane przez Joppa, jak i rozmowy ze specjalistami ds. żywienia. Ponadto umieszczono w niej także liczne dodatki, w których autor bardzo szczegółowo opisuje poszczególne tłuszcze. Dowiemy się więc jak produkuje się oleje, która oliwa jest najlepsza czy też jak kupować ryby. W ten sposób łatwiej będzie nam na zakupach wybierać wartościowe produkty i uniknąć sztuczek producentów.

 

„Cała prawda o tłuszczach” to świetnie wykonany podręcznik, nie tylko dla tych, którzy chcą zmienić swój sposób odżywiania. Jopp skupia się nie tylko na samych właściwościach poszczególnych tłuszczy i ich wpływie na nasze organizmy. Porusza także tematykę cholesterolu, prawidłowego rozwoju mózgu, układu krążenia oraz pracy hormonów. Zdecydowanym plusem książki jest również fakt, iż na jej marginesach znajdziemy krótkie streszczenia danych fragmentów. W ten sposób łatwiej odnajdziemy temat, którego szukamy.

 

Na tym jednak plusy się nie kończą. Niemiecki dziennikarz umieścił w publikacji także wiele wykresów, które porównują zawartość poszczególnych tłuszczy w określonej żywności. W ten sposób nie musimy szukać dodatkowej wiedzy z innych źródeł, a wszystkie najważniejsze informacje znajdziemy w jednym miejscu. Jeśli jednak poczujemy potrzebę dalszego zgłębiania tematu możemy skorzystać z podanej na końcu książki bibliografii. Warto tu zaznaczyć, że jest ona niezwykle bogata, gdyż autor przywołując, np. na informację o tym, że 100 mg witaminy E może obniżyć ryzyko śmiertelnego zawału serca – używa aż 4 przypisów bibliograficznych. Tym sposobem w 300-stronicowej książce znalazło się ich ponad 200.

 

Jopp nie opiera się wyłącznie na tekstach innych dziennikarzy. Najczęściej odnosi się do opublikowanych badań, prac naukowych, słów wybitnych naukowców. Nie zawsze jednak pojawiają się przypisy, a autor przez lata pracy jako dziennikarz medyczny musiał zebrać ogromną wiedzę na ten temat. W prosty sposób tłumaczy więc czytelnikom m.in. na czym polega zwapnienie żył czy też jak dzielą się podstawowe tłuszcze.

 

Kolejną zaletą publikacji są bezpośrednie zwroty do czytelników. Autor zadaje pytania, na które każdy z nas powinien sobie szczerze odpowiedzieć. Dzięki temu możemy stwierdzić, czy dany problem także nas dotyczy i czy powinniśmy „wymienić olej”. Kolejnym malutkim plusikiem jest podrozdział poświęcony rybom... z puszki. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie czy ryba z puszki posiada jeszcze jakieś wartości odżywcze i czy warto je kupować – a jeśli tak, to jakie najlepiej wybierać. Cieszy mnie również fakt, że znaczną cześć książki Jopp poświęcił omówieniu niezwykle ważnych właściwości EPA i DHA, o których bardzo często niewiele wiemy.

 

Podsumowując, książka Andreasa Joppa to zdecydowanie obowiązkowy podręcznik, który powinien znaleźć swoje miejsce na półce w każdym domu. Warto również przeczytać ją więcej niż raz, aby zapamiętać wszystkie ważne informacje. Polecam!

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto