Wersja dla osób niedowidzącychWersja dla osób niedowidzących

Okładka wydania

Pamiętnik Ze Starej Szafy

Kup Taniej - Promocja

Additional Info


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 2 votes
Styl: 100% - 2 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Pamiętnik Ze Starej Szafy | Autor: Patrycja May

Wybierz opinię:

Uleczkaa38

Koniec PRL-u i początek demokratycznej Polski lat 90-tych... - to wyjątkowy, niepowtarzalny i na swój sposób szalony czas w życiu każdego Polaka, któremu to nagle zezwolono na wszystko to, co dotąd było zakazane. I jeśli tak się złożyło, że owemu rodakowi przyszło wówczas wkraczać w dorosłość, przeżywać pierwsze miłości i decydować o tym, jak chce spędzić resztę swojego życia, to mamy oto gotowy scenariusz na intrygującą i przezabawną komedię obyczajową! Komedię, którą to przeniosła na karty literatury tajemnicza autorka ukrywająca się pod pseudonimem Patrycja May, a uczyniła to w książce pt. "Pamiętnik ze starej szafy"...

 

Główną bohaterką tej opowieści jest przesympatyczna młoda dziewczyną, wraz z którą to przeżywamy mniej lub bardziej szalone przygody i perypetie z życia polskiego nastolatka okresu wielkiej przemiany ustrojowej...:) Towarzyszą nam w tym niezwykle wyraziści i charakterni przyjaciele głównej bohaterki, jak i również najbliższa rodzina dziewczyna, z niezwykle barwnymi postaciami dziadka Staśka i dwóch szalonych ciotek - Amelii i Felicji, na czele. A opowieść o tych bohaterach wypełniają wyjątkowo spektakularne wydarzenia z ich codziennego życia, które to gwarantują nam czytelnikom niekontrolowane ataki śmiechu, jak i też małą łzę nostalgii za tym, co bezpowrotnie minęło...

 

Książka Patrycji May oferują sobą opowieść w postaci fabularyzowanego pamiętnika, odkrywającego przed nami kolejne dni, miesiące i lata z życia głównej bohaterki, wypełnione niezwykle barwnymi przeżyciami. Szkoła, dom, przyjaciele, zagraniczne wojaże i próby zdobycia bogactwa, a przy okazji i męża - oto co wypełnia pokrótce fabułę tej opowieść, ukazaną tu w postaci zbioru wielu intrygujących scen, tworzących wspólną, logiczną i bardzo ciekawą całość. To literacka komedia przypominająca najlepsze filmowe dzieła Stanisława Barei, która chwyta nas za serca i zjednuje sobie już od pierwszych stron.

 

Pod względem fabularnym książka ta prezentuje się wybornie, oferując nam raz za razem coraz to bardziej intrygujące, barwne i przezabawne sceny z życia głównej bohaterki i jej bliskich. Dzieje się tu bardzo duże, nagle i kompletnie nieprzewidywanie, zaś czytelnikowi przedstawiane są naprzemiennie sceny z poszczególnymi bohaterami, tak by za każdym razem było barwnie, atrakcyjnie i nienużąco. To szalone pomysły głównej bohaterki, wspierane cennymi radami i pomocną dłonią przyjaciół, które za każdym razem kończą się kompletną katastrofą, by choćby wspomnieć o pomyśle zeskrobywaniu zaschniętego wosku kosmetycznego na nodze, maszynką do golenia....;) I chyba właśnie największym atutem owej opowieści jest to, iż co kilka stron oferuje nam ona coś tak spektakularnego i zaskakującego, iż przez całe nasze czytelnicze spotkanie z tą pozycją wciąż zadajemy sobie pytanie, czym jeszcze zaskoczy nas autorka!

 

Bardzo dobrze prezentują się również bohaterowie występujący na kartach tej opowieści. Oczywiście, kluczową rolę odgrywa tu nieznania nam z imienia (najprawdopodobniej Patrycja) główna bohaterka, będąca zarazem naszą narratorką. To sympatyczna, skromna, zwyczajna dziewczyna, zmagająca się typowymi dla każdej nastolatki problemami, ale także i odnajdująca w sobie siłę na ich pokonywanie:) Inteligentna, zaradna, wielce uczuciowa młoda kobieta, mająca przy tym niezwykłe predyspozycje do pakowania się w największe kłopoty! Miejsca na tym polu nie ustępuje jej trójka najbliższych przyjaciół - Julia, Kasia i Wojtek, którzy także brylują w najdziwniejszych pomysłach na życie;) I wreszcie ujmująco kochany dziadek Stasiek, którego natura i sposób postrzegania świata tłumaczy to, po kim nasza główna bohaterka odziedziczyła swój charakter;) Nie sposób nie wspomnieć też o dwóch szalonych ciotkach, różnych jak ogień i woda, ale za to niezwykle intrygujących swoją osobowością:)

 

Lektura tej książki stanowi także wyjątkową podróż w czasie. Podróż do dziwnych i wyjątkowych lat polskiej transformacji, która niosła sobą mnóstwo absurdów, ale także i rzeczy pięknych:) Zachłyśnięcie się kolorowymi produktami z zachodu, szansa na poznanie świata, chęć dysponowania tym, co ładne, efektowne i powodujące zazdrość sąsiadów, jak i też zabawna konfrontacja starego stylu życia, z tym co niesie demokracja i nowoczesność - wszystko to znajdziemy na kartach tej opowieści, w której to autorce udało się w pełni odzwierciedlić obraz ówczesnej Polski. Dla mnie i moich rówieśników stanowi to sentymentalną podróż do czasu beztroskiego dzieciństwa i młodości, zaś dla później urodzonych czytelników doskonałą okazje do poznania tego, jak wyglądało życie ich rodziców:)

 

"Pamiętni ze starej szafy", to przepełniona wielkim humorem opowieść o beztroskiej młodości i powolnym wkraczaniu w dorosłość, która jawi się jako wielka niewiadoma... To śmiech, nostalgia za przeszłością i przednia zabawa z jednej strony, z drugiej zaś bardzo ważne przesłanie o tym, co w życiu jest najważniejsza. Rodzina, przyjaźń i oparcie w najbliższych - to swoista prawda i morał, jaki również płynie z tej pięknej opowieści... Polecam!

Pani M

O tym, co działo się w PRL-u wiem z książek i opowieści rodziców. Zupełnie inaczej było z bohaterką powieści Pamiętnik ze starej szafy. Była zakompleksioną dziewczyną, która dorastała w czasach chylącego się ku upadkowi socjalizmu i początkach wolnej Polski. Zdecydowanie nie mogła narzekać na nudę. Zwariowana rodzina i nieobliczalni przyjaciele zapewniali jej moc wrażeń. W tej powieści znajdziecie historie czwórki przyjaciół wkraczających w dorosłe życie, szalonego dziadka Staśka i ciotek: Felicji, której największym pragnieniem jest powtórne zamążpójście, i Amelii – despotki wzbudzającej strach całej rodziny.

 

Autorka powieści ukrywa się pod pseudonimem Patrycja May. Nie chce ujawnić swojego nazwiska, ponieważ opisane tu wydarzenia zostały zainspirowane przez jej przeżycia.

 

Przyznam szczerze, że podeszłam do tej książki z dużą rezerwą. Dlaczego? Na okładce czytamy, że w trakcie lektury gwarantowana jest spora dawka śmiechu. Czytając to, widziałam zapalającą się w mojej głowie lampkę. Bardzo trudno bowiem rozśmieszyć mnie książką i nie wiedziałam, czy autorce się to uda. Muszę jednak powiedzieć, że całkiem nieźle jej to wyszło.

 

Jak wspominałam, PRL znam wyłącznie z opowieści. Nawet lata 90. pamiętam jak przez mgłę. Byłam wtedy małą dziewczynką, więc nie mam wspólnych wspomnień z autorką, ale czytając jej książkę, miałam wrażenie, że słyszę rodziców, którzy opowiadają mi o absurdach socjalizmu. Patrycja May wciąga w swoją historię. Nawet nie zorientowałam się, kiedy dotarłam do końca. W trakcie lektury bawiłam się dobrze i nie żałuję, że postanowiłam sięgnąć po Pamiętnik ze starej szafy.

 

Urzekło mnie to, w jaki sposób autorka bawi się językiem polskim. Humor, z jakim spotkacie się w tej powieści, nie jest wymuszony. Patrycja May ma talent do tworzenia zabawnych sytuacji i robi to w naturalny sposób. Bardzo chętnie spotkałabym się z nią na kawie i posłuchałabym tego, co ma mi do opowiedzenia o czasach, w których dorastała. Pokochałam jej styl i mam nadzieję, że napisze kiedyś jeszcze jakąś książkę. Na pewno po nią sięgnę. Mam nadzieję, że nie będę musiała tego odszczekać, ale moim zdaniem na rynku wydawniczym pojawiła się dobrze rokująca polska autorka, która potrafi nie tylko rozbawić czytelników, ale też dać im krótką lekcję historii.

 

Podejrzewam, że gdybym była tak o dziesięć lat starsza, ta powieść wprawiłaby mnie w zadumę i przypominałabym sobie, jak to było ze mną. Ale i tak jestem usatysfakcjonowana po lekturze. Podsunęłam ją do czytania mojej mamie i ona zaśmiewała się przy niej do łez. Czytała ją na głos tacie i razem wspominali absurdalne czasy, w których wychowywali moją starszą siostrę. Oczywiście książki już nie odzyskałam.

 

To dobra propozycja dla wszystkich kobiet. Myślę, że wiele z nich będzie miało wiele wspólnych wspomnień z główną bohaterką. To będzie dla nich sentymentalna podróż w czasie, która dostarczy im sporo rozrywki, ale także opowie o ważnych sprawach, takich jak relacje rodzinne czy przyjaźń. Panom raczej odradzam sięgnięcie po tę książkę. Nie sądzę, żeby znaleźli tu coś dla siebie i mogą być nieco rozczarowani tą historią. Ja w każdym razie jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą powieścią. Nie spodziewałam się tego, że ze śmiechu będzie bolała mnie szczęka i że dowiem się tyle o socjalizmie. Zdecydowanie polecam.

 

Komentarze

Security code
Refresh

Aby Skomentować Kliknij Tutaj

Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!
  • Zobacz Mini Tutorial