Dzienniki 1953

Autor: Agnieszka Osiecka

Okładka wydania

Dzienniki 1953


Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 2 votes
Akcja: 100% - 2 votes
Wątki: 100% - 2 votes
Postacie: 100% - 3 votes
Styl: 100% - 3 votes
Klimat: 100% - 2 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 2 votes

Polecam:


Podziel się!

Wybierz opinię:

Morrigan

Chyba nie sposób dziś spotkać człowieka, dla którego Agnieszka Osiecka byłaby postacią zupełnie nieznaną; ktoś taki musiałby spędzić życie w jakiejś pustelni, pozbawiony dostępu do radia czy telewizji, nie mówiąc już o bardziej nowoczesnych mediach. Bez względu na to, czym się interesujemy i co zupełnie nas nie obchodzi, wszyscy słyszeliśmy o Osieckiej jako autorce tekstów do piosenek, które, choć nie tak popularne jak niegdyś, wciąż bywają nucone przez ludzi w różnym wieku. Znamy ją jako poetkę, artystkę, ale czy wiemy o niej cokolwiek jako o osobie? Okazją do odkrycia Osieckiej na nowo jest kolejny tom jej dzienników, opublikowany przez wydawnictwo Prószyński i S-ka.

 

Po co ludzie prowadzą dzienniki? By utrwalić wspomnienia? Przekazać coś potomnym? Rozładować emocje? Poprawić literacki warsztat? Każda diarystka i każdy diarysta odpowie na to pytanie inaczej. Tym, co popychało do pisania Agnieszkę Osiecką była ta część jej osobowości, którą sama nazwała przeklętą skłonnością do analizowania siebie. Skłonnością, która kazała jej niemal przez całe życie spisywać swoje wrażenia i refleksje, notować je czasem na przypadkowych kartkach, choć przecież wystarczyłoby to wszystko pomyśleć, wnioski byłyby te same.

 

Dzienniki pochodzą z roku 1953, a więc z czasów, gdy autorka miała około siedemnastu lat. Wiele fragmentów książki dotyczy problemów typowych dla tego wieku – wieku, który ma prawo do głupoty, dziecinady i zabawy w miłość – czyli spraw uczuciowych, relacji z przyjaciółmi, kłopotów szkolnych (w tym przypadku na studiach). W zapiskach Osieckiej znajdziemy wyczerpujące, czasem kilkustronicowe streszczenia przeczytanych książek i wnikliwe recenzje obejrzanych w teatrze przedstawień. Sporo dowiemy się o politycznych przekonaniach autorki – jakie zachowania mogły według niej nosić znamiona importu kontrrewolucji i co myślała o celowym pomijaniu dorobku kulturalnego krajów leżących poza strefą wpływów Związku Radzieckiego.

 

Wyrazy uznania należą się edytorce książki – Karolinie Felberg-Sendeckiej. W nocie edytorskiej cytuje ona fragment książki Łukasza Garbala – pisze, że edytor jest kustoszem utworów autora, zapewnia, że starała się pamiętać o tej zasadzie. Ja jej uwierzyłam. Myślę, że doskonale spełniła powierzone sobie zadanie. Nie zagłuszyła słów autorki, nie stępiła jej języka, nie zmieniła charakteru. To nie lada sztuka opracować tekst, uczynić go w pełni czytelnym dla odbiorcy, a jednocześnie wywoływać wrażenie, że jest całkiem naturalny, pierwotny.

 

Warto zauważyć, że Dzienniki to książka piękna w sensie jak najbardziej dosłownym – wydana w twardej oprawie, wzbogacona o prywatne zdjęcia autorki i jej znajomych oraz skany niektórych kartek z jej zeszytów. Zawiera indeks osób wymienionych w tekście, także tych, których nie udało się zidentyfikować oraz drzewo genealogiczne Agnieszki Osieckiej.

 

W Rozmowach o tańcu autorka nazwała swoje dzienniki nieszczerymi, pisanymi pod kogoś, redagowanymi tak, by przypodobać się sobie samej. Może niektóre zapiski Osieckiej rzeczywiście były wystudiowane, stanowiły próbę kreowania swojego wizerunku w oczach znajomych i poprawy własnej samooceny. A może całkowita szczerość, nawet albo zwłaszcza wobec siebie, jest nieosiągalna? Może lubimy nieco naginać fakty, wykrzywiać obrazy, fałszywie oświetlać okoliczności? Bez względu na to, na ile autentyczne są notatki autorki, warto się z nimi zapoznać, bo układają się w barwną historię dorastającej dziewczyny - nieprzeciętnie inteligentnej, bardzo lubianej, pełnej optymizmu. Dziewczyny, która wciąż pragnie się rozwijać i której pisane jest odnieść artystyczny sukces.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

KARTA BIBLIOTECZNA

BIBLIOTECZKA

 • Załóż swoje konto
 • Karta Do Kultury

  Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
  *obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
  *dodawać je do ulubionych
  *polecać innym czytelnikom
  *odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
  *listować pozycje, które posiadasz
  *oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
  Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!