Okładka wydania

Państwo Macron

Kup Taniej - Promocja

Dodatkowe informacje


Oceń Publikację:

Książki

Fabuła: 100% - 1 votes
Akcja: 100% - 1 votes
Wątki: 100% - 1 votes
Postacie: 100% - 1 votes
Styl: 100% - 1 votes
Klimat: 100% - 1 votes
Okładka: 100% - 1 votes
Polecam: 100% - 1 votes

Polecam:


Podziel się!

Państwo Macron | Autor: Candice NedelecCaroline Derrien

Wybierz opinię:

Morrigan

Historia pewnej miłości

 

Ósmego maja bieżącego roku młody polityk Emmanuel Macron – założyciel partii En Marche! - w drugiej turze wyborów pokonał swoją rywalkę Marine Le Pen z Frontu Narodowego. Niecały tydzień później został zaprzysiężony na prezydenta Francji – najmłodszego w historii tego państwa. I choć bez wątpienia nie brak mu charyzmy i odwagi w głoszeniu swoich poglądów, dla wielu najciekawszy punkt jego życiorysu stanowi małżeństwo z kobietą starszą o niemal ćwierć wieku, swoją dawną nauczycielką z liceum. Wszyscy, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o nowej prezydenckiej parze, powinni zajrzeć do książki pod tytułem Państwo Macron, napisanej przez dwie cenione francuskie dziennikarki – Caroline Derrien i Candice Nedelec.

 

W czasie, gdy powstawała ta publikacja, Macron był jedynie kandydatem na głowę państwa. Już wtedy jego osobiste życie było komentowane równie często, o ile nie częściej, niż polityczny program. Miłość młodego, atrakcyjnego mężczyzny do starszej kobiety wydawała się niektórym nieprawdopodobna. Powątpiewanie zrodziło plotkę – o tym, że Brigitte jest „przykrywką” dla homoseksualizmu męża – jednak mimo wielomiesięcznych starań fotoreporterów, nie udało się uzyskać żadnych dowodów na potwierdzenie tej pogłoski. Emmanuel wielokrotnie odnosił się do kwestii swojego małżeństwa, tłumacząc nieprzychylne opinie na ten temat mizoginią komentatorów. W końcu związki pomiędzy ludźmi, których dzieli duża różnica wieku, zdarzają się nierzadko i nie są zbyt intensywnie dyskutowane, o ile starszy jest mężczyzna.

 

Autorki skrupulatnie zebrały informacje z wielu źródeł, odbyły dziesiątki rozmów, także z tymi, którzy nie są zbyt przychylni państwu Macron. Dzięki tym wypowiedziom dowiemy się sporo o dzieciństwie Macrona - o tym, czym interesował się jako nastolatek i czy już wtedy miał zadatki na głowę państwa. Dziennikarki dokładnie prześledziły jego polityczną karierę – od współpracy z Francois Hollande'em przez stanowisko ministra gospodarki w rządzie Manuela Vallsa aż po założenie własnego ugrupowania. Przyjrzały się też przeszłości Brigitte – czasom, gdy nie była jeszcze związana z chłopcem, którego tupet nie zna granic. Przedstawiły początki ich związku, problemy, jakim musieli stawić czoła i reakcje, jakie wywołali.

 

Na okładkę wybrano zdjęcie, które niejako odzwierciedla podział ról w małżeństwie Macronów. Uśmiechnięty Emmanuel patrzy przed siebie, jednak przechyla się w stronę Brigitte, która zdaje się mówić mu coś do ucha. Taki obraz wyłania się z treści książki. Emmanuel - niezidentyfikowany obiekt polityczny i Brigitte – jeden z jego politycznych atutów, szefowa jego funclubu, wspólniczka oferująca bezwarunkowe wsparcie, niestrudzona towarzyszka w drodze do Pałacu Elizejskiego. Choć w niektórych kwestiach ideologicznych ich stanowiska są odmienne, od dwudziestu lat, wbrew przeciwnościom i na przekór przewidywaniom, patrzą w tym samym kierunku, walczą ręka w rękę, cieszą się rodziną, jaką wspólnie stworzyli.

 

Państwo Macron to książka o tym, co jest ważne dla wszystkich, bez względu na wyznawany światopogląd – o życiowym spełnieniu. O marzeniach, które dzięki ciężkiej pracy stały się rzeczywistością. O pokrewieństwie dusz i porozumieniu umysłów. O tym, że miłość można znaleźć w najmniej spodziewanym momencie i że nie warto rezygnować ze szczęścia, nawet jeśli miałoby wywołać kpiący uśmiech na setkach tysięcy twarzy.

 

Książka Caroline Derrien i Candice Nedelec przedstawia niezwykły związek, który przetrwał próbę czasu i nie pozwolił zwyciężyć się plotkom. Związek, o którym sam Emmanuel Macron powiedział, że jest to para nie całkiem normalna(...), ale para, która istnieje. I oby istniała jak najdłużej.

 

Komentarze

Kod antyspamowy
Odśwież


Współpracujemy z:

BIBLIOTECZKA

Karta Do Kultury

? Jeżeli zalogujesz się na swoje konto, będziesz mógł bezpłatnie:
*obserwować pozycje wydawnicze, promocje oraz oferty specjalne
*dodawać je do ulubionych
*polecać innym czytelnikom
*odradzać produkty, po które więcej nie sięgniesz
*listować pozycje, które posiadasz
*oznaczać pozycje przeczytane/obejrzane
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się, zapraszamy do rejestracji!

  • Stwórz Konto